Günün Tarihi:26 Temmuz 2021

Müdür atamaları22 Haziran 2021 , Salı


Cevdet Güngör

Milli Eğitimde okul müdürleri için kritik bir hafta başlıyor. Önümüzdeki öğretim yılı için ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve liselerin müdür atamalarının bu hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

                Son yıllarda müdür atamaları öğretmenlerin belli kriterler ve aldıkları puana göre yapılıyor. Yeni uygulamaya göre, bir müdür aynı okulda 4 yıl kalabiliyor. Ancak aynı okulda 4 yıl daha kalmak hakkı da bulunuyor. Böylece bir müdür bulunduğu okulda en çok 8 yıl görev yapıyor. Daha sonra bir başka okulu istemek zorunda.  Aynı okulda 4 yıl daha kalmak isteyen müdürün puanına 4 yıl daha ekleniyor.

                Okul müdürleri yeni dönem için tercihlerini yaptılar. Yapılan tercihler, bu hafta içinde müdürlerin puanlarına göre valilikçe değerlendirilmeye alınacak.

                    Sakarya Anadolu Lisesi

                Bilindiği gibi nitelikli okular Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler Liselerinin müdür atamaları bakanlıkça yapılıyor.  Normal olarak valiler, boş olan nitelikli okul müdürlükleri için Milli Eğitim Bakanlığına isimler öneriyor. Bakanlık bu isimlerden birini, ya da uygun gördüğü bir başka ismi açık olan okula müdür olarak atıyor.

                Sakarya’da bilindiği gibi, Sakarya Anadolu Lisesi Müdürü Yalçın Sevindik- Kocaali ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı. Sakarya Valiliğince yerine iki isim önerildi. Sakarya Anadolu Lisesi Baş müdür Yardımcısı ve Adapazarı Halk Eğitim Müdürü Eyüp Yazıcı. Ancak uzun süredir söz konusu atama yapılmadı. Bu durum bakanlıktan gelen atamanın ‘sümen altı edildiği’ dedikodularının çıkmasına neden oldu. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, böyle bir sümen altı olayının mümkün olmadığının altını açık olarak çizdi. Atamanın gecikmesinde, Eğitim-Bir Sen Sendikası Sakarya Şube Başkanlığının etkisi olduğu da, konu ile ilgili bir diğer dedikodu. Söz konusu atamanın il genelindeki diğer okul müdürlükleri ile birlikte bu hafta içinde netleşeceği tahmin ediliyor.

                      Telafi eğitimi kargaşası

                Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünde müdür atamaları, gündeminin yanı sıra bir diğer önemli gündem ise telafi eğitim programları.

                Telefi programlarının ilki Türkçe, Matematik, Fen, Sosyal Bilimler ve Din Kültürü derslerinde bugün başlıyor ve 2 Temmuz’a kadar sürecek. Aslında öğrencilerin karneleri hazırlandı. Ancak 2 Temmuz’a kadar dağıtılmıyor. Ancak isteyen öğrenciler, internete girerek karnelerini görebiliyorlar.

                Belli ki öğrencilere karneleri, telefi derslerine katılmaları için dağıtılmadı. Ancak isteyen öğrenci karnelerini görebiliyor. Bu programa tüm öğretmenler katılmak zorunda, ancak öğrencilerin katılma zorunluluğu yok. Öğrencilerin zorunluluğu olmadığı için, ayrıca internetten karne notlarını öğrenen öğrencilerin söz konusu programa devam etmesi ne derece katılım ile gerçekleşir bilemiyorum.

    Bir diğer telefi programı

                Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca, 2 Temmuz- 27 Ağustos tarihleri arasında okullarda bir diğer telefi programı yapılmasına karar verdi. Bu program sosyal ve eğlence ağırlıklı olacak. Tahminim öğrencilerin uzun süre uzak kaldıkları okullarına alışmalarını amaçlıyor.

Bu programa öğrencilerin de, öğretmenlerin de katılmaları mecbur değil. Ayrıca tatile gidecek öğretmenler,  programa gittikleri illerde de katılabilecekler. Böylesi keyfi bir uygulama. Zorunlu olmadığı için ben öğretmenlerin programa haklı olarak ilgi göstereceklerini beklemiyorum. Öğretmenlerin söz konusu programa katılmaları için ilçe milli eğitim müdürlerine çok iş düşecek gibi görülüyor.

“Devamsız helva” diye bir tabir vardır. Galiba telefi eğitimi de öyle bir şey olacak.

 

Bu yazı toplam 90 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU