Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Mükemmel olanı sevmiyor muşuz!1 Mayıs 2021 , Cumartesi


A.İlhan Düzgün

Bir kişi ne kadar mükemmel değil ise, sevilme ve sempatik bulunma ihtimali de o kadar artıyor muş?

Hata yapan kişileri, masum sakarlıklar yapan kişileri diğerlerine göre daha sempatik buluyor muşuz?

Beynimiz hata yapan insanları, mükemmel insanlardan daha sıcak, sempatik ve doğal buluyor muş?

Evet!

Bunları ben demiyorum,

Okuyunca şaşırdım ve paylaşmak istedim.

Çevremizdeki insanların ufak hatalar yapması, mükemmel olmaması hoşumuza gidiyor muş ve bu doğallık ona bizim sempati duymamızı, onu sevmemizi sağlıyormuş, buna da “Pratfall Etkisi” deniyormuş!

Elliot Aronson tarafından 1966’da incelenen bu etki, hata yapan insanların kusursuz insanlara göre daha fazla sevildiğini söylüyor.

Oscar ödül töreninde 2 farklı yerde düşen Jennifer Lawrence bunun en iyi örneğidir. Ödül törenine gelen kusursuz insanüstü görünmeye çalışan yıldızların ötesinde 2 defa yere kapaklanan Lawrence bu sakarlığı ile (bilerek de yapmış olabilir) insanların gönlünde o gün bir kere daha taht kurmuştu.

Burada küçük bir not ilave etmem gerekiyor, not küçük ama önemli;

Beynimizin, bu tür hataları yapan insanların yalan söyleme ihtimalinin diğer insanlara göre daha düşük olduğunu kabul etmesi, o insanları doğal ve samimi bulmamızın nedenlerinden biriymiş!

Bir topluluğun önünde hata yapmak veya geçmişteki bir hatanızı itiraf etmek sizi sevenlerin hoşuna gidiyor ve size olan güvenlerini arttırıyor.

Şiirini okumaya çıkan bir öğrencinin şiirine başlayamaması,

Konuşma yapmak için kürsüye çıkan bir kişinin kilitlenip kalması,

Bizi normallerden daha çok etkiler, ona üzülürüz ve onun bu sorunu aşması için alkışla veya iyi dileklerimiz ile destek olmaya çalışırız,

Günün sonunda çok iyi konuşanlardan veya çok iyi şiir okuyanlardan daha fazla - bu olaylar nedeniyle - bu kişiler aklımızda kalır, onları sempatik ve sevimli buluruz.

İşte böyle bir şeymiş pratfall etkisi. Yani ufak sakarlıklar mükemmellikten, gülümsemek asık surattan, nükteler gerekenden fazla ciddiyetten daha iyiymiş ve bunlar bizi zor durumda bırakmadığı gibi bizim daha sempatik sevilen biri olmamızı da sağlıyormuş!

Böyle, olduğumuz gibi, kafamızın ardını önünü boşaltarak yaşamak bizi yaşadığımız sürece mutlu eder, huzurlu eder, bu da yaşamak kadar değerli değil mi?

İyiliği, gülümsemeyi, yardımcı olmayı yaşamımızda normalleştirmemiz lazım,

Böylece her şey daha huzurlu ve güzel olur.

Bir de buna inanan bir yol arkadaşı bulduysan cennetin bu dünyada olduğuna inanmak için daha ne istersin?

Aslını bulan kaybetmesin diyoruz ve henüz bulamayanların da bir an önce bulması için iyi dileklerimizi gönderiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 262 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU