Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Mutluluğuna odaklanan mutluluğu yakalayamaz!21 Ağustos 2021 , Cumartesi


A.İlhan Düzgün

Öğretmen, okula balonlar getirmiş; çocuklardan onları şişirmelerini ve balonların üzerine adlarını yazmalarını istemiş.

Tüm balonları koridora götürmüşler. Öğretmen, şişirilen tüm balonları karıştırmış ve sonra çocuklardan kendi adı yazılı olan balonu bulmalarını istemiş. Bunun için 5 dakika süre tanımış.

Çocuklar, adları yazılı balonları bulma yarışına girmişler ama verilen süre içinde hiçbir çocuk kendi adının yazılı olduğu balonu bulamamış.

Öğretmen, başka bir yöntem denemeye karar vermiş. Çocuklara seslenerek yakınında bulunan balonu almasını ve üzerinde adı yazılı kişiye vermesini istemiş.

İki dakika içinde herkesin elinde kendi adı yazılı balonu varmış.

Bu deney sonunda öğretmen: " Balonlar, mutluluk gibidir. İnsan, onu sadece kendisi ararsa zor bulur. Bunun yerine herkes birbirini önemser, birbirine değer verirse mutluluğu çok daha hızlı ve çok daha kolay bulabilir."

Evet, mutluluğa ve sadece kendi mutluluğumuza odaklandığımızda mutluluk azalıyor, uzaklaşıyor, mutluluğun çoğalması için mutluluktan, mutlu insanlardan keyif alarak yaşamak lazım.

Başkalarının mutluluklarını paylaşırken kendi mutluluğumuzu da arttırmış olacağımız gibi mutluluğumuzu paylaşırken de çevremizdekilerin mutluluğunu arttırmış olacağız.

Burada matematik olumlu yönde bozuluyor yani iki artı iki en az beş oluyor, üstü size kalmış.

Mutlu olmak için de kendimizi zorlayabilir veya kolay yolu seçebiliriz!

Mutlu olmanın koşullarını tanımlar ancak bu koşullar olursa mutlu olacağımıza kendimizi inandırırsak mutluluğun peşinden koşmaya devam ederiz.

Unutmayalım ki şartlar her zaman mutlulukların önündedir ve daha hızlıdır, mutluluk hiçbir zaman ona yetişemez. Yani mutluluk bir ömür boyu sadece bir adım önümüzde olacak!

Veya Charles Bukowski’nin tavsiyesine uyar kolaylaştırırsınız her şeyi;

“Mutlu insanlar her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, sahip olduklarını kaybetmeyecek kadar çok sevenlerdir!”

Mutluluğu;

“Mutluluğu çorba yapıp elimize çatal verdiler” diye tanımlayan Neyzen Teyfik gibi bulmaya çalışmak mı? Yoksa Charles Bukowski’nin sahip olduklarını değerli kılarak mutluluğa ilk adımı atmak mı?

Bu mutluluk oyunu değil, polyannacılık oynamak da değil, yaşamın her anını mutlu yaşamanın bir formülünü bulmak çabası sadece!

İşin aslı mutlulukta gizli, Aslını bulan mutluluğu da bulur diyoruz ve en zor anımızda bununla mutlu olmanın bir yolunu buluyoruz, on üç ağustosta planladık, on dokuz ağustosta yazdık, yirmi bir ağustosta okuyacağız birlikte mutlu olmak için bir daha.

 

 

Bu yazı toplam 257 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU