Günün Tarihi:7 Mart 2021

NAİM SÜLEYMANOĞLU ANISINA20 Kasım 2020 , Cuma


Alpay Alev

Sevgili Okurlarım,

Soğuk bir kasım sabahından hepinize merhaba,

Covıd-19 salgını ile mücadelemizde 8.ayı da geride bırakırken, ülke olarak yeni tedbirler alarak bu olumsuz sürecin etkilerini azaltmaya çalıştığımız şu günlerde hepinize sağlıklı günler diliyorum.

O, küçücük bedeni ile koca ağırlıkların altına girip kaldırışını yaparken kâkülünü üflemesiyle hafızalarda yer aldı. Lakabı “Cep Herkülü” oldu. Ekranların başında onu izleyenlerin nefesini kesen efsane sporcu; 3 olimpiyat, 7 dünya ve 6 Avrupa şampiyonluğu kazanmış, 46 rekor kırmış, Time dergisine kapak olmuş, kilosunun 3 katından 10 kilo fazlasını kaldırmıştı. O, bir milli kahramandı.

 

Kasım ayı yaprak dökümlerinin yaşandığı aydır. Üç yıl önce yine bir kasım günü aramızdan ayrılan Olimpiyat ve Dünya Halter Şampiyonu Asrın Sporcusu Naim Süleymanoğlu’nu rahmet ve minnetle anıyorum. Onu satırlara hatta sayfalara sığdırabilmek mümkün değil, lakin vefatının yıl dönümünde hayatından bazı kesitleri sizler için kaleme almak istedim.

Tarih 23 Ocak 1967’yi gösterirken, Bulgaristan’ın Rodok dağlarının eteklerinde bulunan Kırcaali’nin Ahatlı köyünde bir çocuk dünyaya geldi. Sonradan “Cep Herkülü” olarak ünlenecek ve tüm dünyaya ismini duyuracak olan bu çocuğun adı Naim Süleymanoğlu’ydu. 9 Yaşındayken Halter antrenörü Hilmi hocanın onu keşfetmesiyle bu spora başlayan Naim 1980  yılına kadar çalışmalarını hocasıyla sürdürdü.Daha sonrasında Naim, yeteneklisporcuların alındığı 16 spor okulundan biri olan “Sofya Spor Okulları Birliğine”seçildi ve antrenmanlarına burada devam etti.

 

1982’de Brezilya’da düzenlenen Gençler Dünya Şampiyonası’nda ilk dünya şampiyonluğunu elde etti ve “En Genç Dünya Rekortmeni” unvanını aldı.

 

Yıl 1983… Naim, Büyükler Dünya Halter Şampiyonası’nda 1. oldu. Bu, onun için sadece bir başlangıçtı.O yıllarda Bulgaristan’da yaşayan Türkler asimile ediliyordu. Bulgaristan’dayaşayan Türklerin isimleri zorla değiştiriliyordu. Naim Süleymanoğlu’nun ismi de NaumShalamanov olarak değiştirilmişti. Ancak Naim buduruma çok içerlemişti.

 

1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada “Yılın Haltercisi” seçildi.

 “Naim Süleymanoğlu Türkiye’ye geldi.” demek doğruyu tam olarak yansıtmıyor. O, büyük bir irade gösterdi ve Türkiye’ye kaçtı. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da girişimleriyle özel uçakla ülkeye getirilecekti. Zaten Naim bu süreci bir röportajında şöyle dile getiriyor : Türklere karşı sürdürülen zulmü kabullenmem mümkün değildi.Türkleri yok sayanlar için ter dökmek istemiyordum. Kararımı vermiştim.Türkiye’ye iltica edecektim.Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye geliş süreci, 10 Aralık 1986 yılındaAvustralya’da yapılan şampiyona sonrasında verilen yemekten kaçarak başlamışoldu.

 

Türk Milli forma ile 1988 Seul Olimpiyat Oyunları’nda 9 dünya, 5 olimpiyatrekoru kırarak şampiyon olan Naim, Ağırlığının 3 katından 10 kg fazlasını (190kg) kaldırarak dünyanın “En İyi Haltercisi” ödülünü alarak kayıtlara geçecekti. Olimpiyat oyunlarında Türkiye’ye güreş branşı dışında ilk altın madalyayı da getirmişti.

 

1992 Barcelona olimpiyat oyunlarında ünvanınıkorudu . 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunlarında 3.kez olimpiyat şampiyonu olarak ilk defa üstüste 3 kere olimpiyat şampiyonu olan sporcu ünvanını almıştı.8 yıl boyunca zirvedeki tek isim Naim Süleymanoğlu’ydu. 2000 yılınakadar Naim’in bileği bükülemedi.2000 Sydney Olimpiyat Oyunları, aktif spor hayatına buruk bir veda olmuştu.24 yıl geride kalmıştı. Tüm dünyada yaşayan bir efsaneydi. 24 yıl boyuncatahtını korumayı başarmıştı.

 

Naim Süleymanoğlu, 1988 tarihinde Time dergisine kapak olmak, benim için bir sporcu olarak gurur vericiydi. Time dergisi kapak resmim de hem zaferi ifade etmesi hem de sempatik yüz olması sebebiyle seçilmiş bir resimdir.”diyecekti.

 

Naim Süleymanoğlu, 2000 yılında aktif sporculuk hayatını bıraktıktan sonra Uluslararası Halter Federasyonunda (IWF) As Başkan oldu. UluslararasıHalter Federasyonu bünyesinde, dünyanın en genç as başkanı oldu.2012 Londra Olimpiyat Oyunları kapsamında adı, Londra Metrosundaki bir istasyona verildi. 2018 yılında da Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Çankaya’da bir caddeye de “Naim Süleymanoğlu” adı verildi.

 

Tarih 18 Kasım 2017’yi gösterdiğinde MemorialAtaşehir Hastanesinden acı bir haber geldi. Yıllardır kronik karaciğer yetmezliği ile mücadele eden olimpiyat ve dünya şampiyonu milli halterci Naim Süleymanoğlu’nun yaşam mücadelesini kaybettiği ifade edildi.Bu haber, sadece Türkiye değil tüm dünya spor camiası için büyük bir kaybı ifade ediyordu. Dünya bu acı kaybı manşetlerine çok özel mesajlar ile taşımıştı. Cenazesi ülkeden ve dünyadan bir çok insanın katılımıyla uğurlanmıştı.

 

Vefatından sonra hayatının konu edildiği  CepHerkülü Naim Süleymanoğlu filmi sinemalarda gösterime girdi. Ben hep şunu söylerim biz değerlerimize acaba yaşarken ne kadar değer veriyoruz ya da  ne kadar vefalıyız ?Türk insanı olarak bunun olumlu örneklerini çokça görmemiz gerekmiyor mu ? Bir insanın kıymetini anlamak için kaybetmemiz gerekmiyor. Evet  o büyük bir sporcu, büyük bir efsaneydi. Nur içinde yatsın,mekanı cennet olsun.

Peki onun yol arkadaşı, kardeşi, Aynı spor branşında ülkemiz Milli takım formasını defalarca giymiş, Üç kez üst üste olimpiyat şampiyonu olarak göğsümüzü kabartmış bir diğer efsanemiz  Dinamo lakaplı Halil Mutlu ‘ya ne kadar vefalıyız ?

Naimler, Haliller kolay yetişmeyen değerler …

Ülke sporuna emek vermiş, büyük özverilerle mücadele etmiş hangi branşta olursa olsun Ay Yıldızlı Bayrağımızı gururla dalgalandırmış evlatlarımıza her zaman sahip çıkmalıyız.

Unutmamak ve unutulmamak dileğiyle… Sevgiyle Kalın.

 

Bu yazı toplam 2105 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU