Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Ne ekersen onu biçersin!7 Ağustos 2021 , Cumartesi


A.İlhan Düzgün

Atalarımız böyle söylemiş,

Biz de hem tarlamıza, hem yüreğimize, hem de topluma karşı ne ekersek onu biçiyoruz,

Ama bunu unutup sonra çıkan ürüne, mahsule ve sonuca bakıp şaşırıyoruz!

Ne ektiğimizi ve bunu bizim ektiğimizi unutup sonuçtan şikayet ediyoruz!

Hep bizim başımıza mı bunlar gelecek,

İnsanlar hiç anlamıyorlar beni,

Bunu nasıl çözeceğiz,

Deyip şikayet ediyoruz ama yine aynı tohumları saçmaya devam ediyoruz!

Tabi ektiğimizi de biçmeye devam edeceğiz böylece!

Bir hikaye ile yazımıza ara verip sonra yine devam ederiz aklımızdakileri paylaşmaya;

“Yaşlı Kızılderili reisi ve torunu kulübelerinin önünde oturmuşlar, az ötede birbirleriyle boğuşup duran iki kurt köpeğini izliyorlardı.

Çocuk kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, dedesinin neden ikinci köpeğe gereksinim duyduğunu ve renklerinin neden illa da siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu artık.

Torununun bu yöndeki sorusunu, yaşlı reis bilgece bir gülümsemeyle yanıtladı:

"Onlar benim için iki simgedir yavrum." dedi; "Biri iyiliğin, öteki kötülüğün simgesidir. Aynen bu köpekler gibi. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için sürekli yanımda tutarım onları."

Çocuk sözün burasına bir nokta koydu;

"Onların arasında bir savaş varsa, kazananı, kaybedeni de olmalı" dedi; yeniden sordu: "Dede, sence hangisi kazanıyor bu savaşı?"

Reis, şu yanıtı verdi:

"Ben, hangisini daha çok beslersem, savaşı o kazanır."”

İşte neyi beslersek onun kazanacağını unutuyoruz ve her zaman yüreğimize ne ekersek onu biçiyoruz, biz ektiklerimizden ve beslediklerimizden başkası değiliz.

Biz yüreğimize, kin elersek, kıskançlık ekersek, düşmanlık ekersek nasıl sevgi büyütürüz, nasıl dostluk büyütürüz, nasıl insanların mutluluğuna sevinebiliriz!

Önce yüreğimize iyi ve güzel şeyler ekmeye başlayarak ilk adımı atmalı sonra şikayet etmeliyiz belki?

Ama bu söylenince olacak bir şey değil, neye alışmışsak, ruhumuzda ne varsa öyle devam edecek yaşamımız, şimdiye dek ne ekiyorsak aynısını ekmeye devam edeceğiz bunu biliyoruz ama belki ektiklerimizi sulamaz isek, büyümezler de öylece kalırlar, çevreye saçılmazlar, bunu becerebiliriz bence!

Aslımıza sormak lazım, nasıl bir dünyada yaşamak, hangi insanlar ile yaşamak istiyoruz?

Cevabımız neyse onun tohumlarını ekelim yüreğimize, bulamıyorsak o tohumları, bu tohumları yüreklerine ekmiş olanlarla ile birlikte yaşamaya çalışmak lazım, buna özen göstermek lazım, en kısa formül bu sanki?

Altı ağustosta yazdık ve yedi ağustos da birlikte okuyacağız.

 

Bu yazı toplam 228 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU