Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Ne Eşduyuymuş Be!10 Mayıs 2019 , Cuma


Şaban Köktürk

Etrafımızda, hatta yanı başımızdadır onlar, sadece “kendine Müslüman”. Hele birde bir makamı işgal ediyorsa, vay o makama bağlı çalışanların haline. Makamlar, paylaşılması gereken ne varsa onların herkese hakkınca dağıtılması için var kılınmış bir yerdir. Daha öz olarak “Makamlar adalet dağıtmak için vardır”. Kişisel çıkarlarını tatmin edildiği yerler olmamalıdır. Kişisel çıkar demişken bu tip “dostlar” başkalarını önemsemez, kimsenin fikrine her ne kadar saygı kuralları içinde karşı çıkmasa da kendi fikrinden şaşmaz, hep ben diyen başkasının kendini ilgilendirmediğini düşünenlerdir. Uygulamada “ben hep istişare eder, kendi başıma karar vermem” sözcesine boğulmuş makam sahibi kişinin önce can sonra canan misali her şeyin en iyisini ben bilirim, diye düşünen bir bakıma da kıskanç ve ürkekolan insanlardır.Siz debilirsiniz ki kişi korktuğuyla sınanır.

Kişinin makamla sınanması ağır imtihanlardan biridir bence. Makam düşkünlüğü öyle sinsi bir hastalıktır ki kibir, tamah ve hırs gibi pek çok kötü sıfata “yataklık” eder. Birlikte çalıştığı insanların kuyusunu onlara hissettirmeden kazan, şahsi istekleri yerine gelsin diye kendisinden bir üst makamda olan insanlara karşı “abi” parolasıyla el-pençe divan duran,  onların her dediğini harfiyen yerine getiren omurgasız insanlardır.Yeni unvanlara kavuşabilme, daha güzel giyinip kuşanma, daha lüks arabalara binme, herkesin gidemeyeceği meclislerde bulunma, konuştuğu zaman sözünü dinletme, emir verdiği zaman ‘baş üstüne’ dedirtebilme hırs ve arzusu insana makamı cazip gösteriyor. “Şu kişi ne âlim adam”, “ne dindar insan”, “ne zâhidmüslüman”, “ne mütevâzı biri”, “ne kadar güzel konuşan bir hatip” dedirtmeye, eli öpülen, duası alınan muhterem bir kişi olmaya çalışmak da bir tür makam ve mevki hırsı. Öyle bir makam düşkünü düşünün ki içinde “eşduyu” sözcüğü geçen bir eser üretmişve halihazırda yanında çalışanların hak ettiği unvanların verilmesi konusunda hiç eşduyunun gerektirdiği gibi bir çaba sarf etmemiş, kendisine gelince yeni unvanlara yelken açabilecek kadar umarsız. Böyle insanlara Allah sizlere “eşduyu” nasip etsin diyesi geliyor.

 

 

Bu yazı toplam 445 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU