Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

Ne yıldı geldi gitti !3 Ocak 2022 , Pazartesi


Murat Kaba

2021; 2019’da başlayan 2020’de tüm dünyayı saran Kovid-19 pandemisinin “dünyayı değiştirme” misyonunu ilan ettiği bir yıl olarak kazındı hatıralara… 

Özellikle virüsün ortaya çıktığı 2020 yılındaki karamsar hava, aşının bulunmasıyla 2021’de bir miktar dağılmıştı ama virüsün yeni varyantlarının ortaya çıkması bu travmanın çabuk atlatılamayacağını gösteriyor. 

Yine de aşının yaygınlaşması ve uygulama yaşının düşüyor olması pandemiye ilişkin olumlu beklentileri destekliyor.

Türkiye cephesinden baktığımızda; küresel gelişmelerin yanında içeride özellikle ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler, faiz indirimleri ve başta döviz olmak üzere piyasalarda yaşanan dalgalanmalar 2021 yılına damga vurdu. 

Yılın son günlerinde yurtiçi yerleşiklerin dövize ilgisini durdurmak için hayata geçirilen kur korumalı mevduat ürünü tansiyonu bir miktar düşürmüşe benziyor. Ancak yeni ürünün başarıya ulaşıp ulaşmadığını söylemek için ilk 3 ay önemli. 

Yılın özellikle ilk 3 ayında yurtiçi piyasaların yönünde etkili olacak en önemli veri enflasyon. Kurlarda yukarı yönlü bir hareket olmaması ve raf fiyatlarında aşağı yönlü baskıya neden olabilecek vergi düzenlemeleri kısa vadede enflasyonist beklentileri kırabilir. Tersi durumda ise yani kurlarda yeniden yukarı yönlü bir hareketin yanında fiyatlar genel seviyesindeki katılığın devamı yeni önlemleri gündeme getirebilir. Kısaca Türkiye’de piyasalar yine hareketin bol olacağı yeni bir yıla giriyor.

Eğer yeni model tutarsa Döviz yatırım aracı olarak çok tercih edilmeyeceği için para üretime, ekonomiye kayabilir…

Çünkü; Kur korumalı mevduat gibi bir ürün varken döviz almanın bir cazibesi kalmıyor. Hem faiz getirisi garanti hem de kurlarda faizin üzerindeki muhtemel bir artış devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca kurlarda yaşanabilecek olası düşüşler pek konu edilmiyor. Yani doğrudan döviz alan kurlar gerilediğinde anaparasında erime görecekken kur korumalı mevduat yapan faiz geliri elde etmeye devam edecek.

Kripto paralarda ise 2021 yılının son çeyreğinde beklenen artış gerçekleşmedi. Bu beklenti yeni yılın ilk çeyreğine ertelenmiş durumda. Özellikle Fed’in faiz artırımlarına başlamadan önce yukarı yönlü sert bir hareketin geleceğini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak kriptolar her haberden iki yönlü etkilenen varlıklar, sert fiyat hareketleri yaptığı için her zaman riskli… 

Düşüncem; üretim artacağı için, üretime odaklanılacağı için “Yatırım fonları” iyi bir alternatif…

Yeni yıl geride bıraktığımız son 2 yılı aratmayacak derecede hareketli olacak... Dolayısıyla anlık gelişmeleri yakından takip edemeyen, yatırım pozisyonunda hızlı değişim yapacak zaman ya da bilgiye sahip olmayanlar, profesyoneller tarafından yönetilen yatırım fonlarını tercih edebilirler. Türk hisselerinden başka küresel anlamda teknoloji, sağlık, yeşil enerji gibi popüler sektörlerde faaliyet gösteren küresel şirketlerin hisselerine yatırım yapan fonlar da var.

2022 yılı için piyasanın enflasyon beklentileri yüzde 20-25 aralığında yoğunlaştığı için Borsa yüksek enflasyonun olduğu dönemlerde yatırımcısına ciddi kazançlar sağlayabiliyor… 

Tabii ki; bu borsadaki tüm şirket hisseleri için geçerli değil. Özellikle büyümesine devam eden ve temettü verimi yüksek hisselerin uzun vadede yatırımcısına diğer yatırım araçlarından daha fazla getiri sağladığı görülüyor. 

2022 yılında da hisse bazlı hareketlerin sürmesi bekleniyor. Özellikle ihracat ağırlıklı çalışan otomotiv, beyaz eşya ve kimya sektörü hisseler öne çıkabilir. Diğer taraftan bazı uzmanlar tarafından iç talepte daralma riskine dikkat çekilse de zorunlu ihtiyaçlar nedeniyle perakende sektörü hisseleri de yeni yılda gücünü koruyabilir.

İyi haftalar, iyi seneler …

 

 

 

Bu yazı toplam 180 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU