Günün Tarihi:11 Temmuz 2020

Ne zaman normalleşeceğiz ?27 Nisan 2020 , Pazartesi


Murat Kaba

Sanırım bu soruyu hergün milyonlarca insan eşine dostuna en yakınında kim varsa soruyor?

Dünya da böyle biz de böyleyiz… Herkes aynı durumda…

Salgın yayılmaya devam ediyor… Ama diğer yandan da kimi ülkeler uygulanan sıkı kısıtlamalarla normalleşmeye yönelik adımlar atmaya başladılar…

Bilim insanları ve Dünya Sağlık Örgütü normale dönüşün kademeli olması gerektiğini vurguluyor ve mevcut sosyal mesafe düzenlemelerinin öngörülebilir bir geleceğe kadar devam etmesi gerektiği uyarısı yapıyor.

Bizim Sağlık Bakanımız da "yakın bir zamanda yaşamın birden normale dönmesini beklemenin kesinlikle gerçekçi olmadığı" uyarısını her fırsatta dile getiriyor…

Kendi çapımda bir araştırma yaptım bazı ülkelere baktım…

Nedir? Bir takvimleri var mı ? Ön görüleri var mı ? diye…

Gelin hep beraber bakalım:

Almanya bazı işletmelerin tekrar açılmasına izin vermiş…  Kapalı alanı 800 metrekareden büyük işletmeler açılabiliyor… Ayrıca otomobil bayileri, bisiklet dükkanları ve kitapçılar da çalışabiliyor…  Spor salonları, restoran ve barlar ise hala kapalı.

Avrupa'da en fazla can kaybının görüldüğü ülke olan İtalya'da da bazı bölgelerde kitapçı, çamaşırhane, kırtasiye ve çocuk kıyafeti satan dükkanlar yeniden açılmaya başlanmış.  

Bilgi işlem sektöründe imalat yapan şirketler de üretime dönmüş durumda. Mevcut sınırlamaların bitiş tarihi ise 4 Mayıs…

Danimarka'da da okullarda eğitim yeniden başlamış. Anaokulları ve ilkokullar yeniden açıldı. Restoran ve kafeler ise hâlâ kapalı. 10'dan fazla kişinin katıldığı toplanmalar da 10 Mayıs'a kadar yasak.

ABD normalleşmeye geçişle ilgili genel plan haricindeki kararları eyalet valilerine bıraktı. Genel planda Mayıs ile Ağustos ayları arasında ABD'de ekonomik faaliyetlerin yeniden canlandırılması sürecinin, başta açılan sektörlerdeki işgücüne yönelik olmak üzere sürdürebilir test programları sağlama kapasitesiyle eşgüdüm içerisinde yürütülmesi planlanıyor…

Çek Cumhuriyeti’nde otomobil bayileri ve pazar yerleri yeniden açıldılar. Profesyonel sporcular sportif faaliyetlerine dönebiliyorlar. En fazla 10 kişinin katıldığı düğünlere izin veriliyor… Ülke dışına çıkışa izin verildi. Ancak geri dönenlerin iki hafta boyunca kendilerini izole etmeleri talep ediliyor. Bugünden itibaren ise 200 metrekare kapalı alanı bulunan dükkanların açılmasına izin verilecek.

Polonya’da parklar ve ormanlık alanlar yeniden ziyaretçilere açıldı. Egzersiz amaçlı yürüyüşe izin verildiği belirtilse de herkesten iki metrelik sosyal mesafeyi korumaları isteniyor. Kapalı alan genişliği 100 metrekareden az olan işletmelerin açılmasına izin verildi. Ancak kasa önünde dörtten fazla kişinin kuyruğa girmesi yasak. 100 metrekareden büyük işletmeler ve kiliselerde ise 15 metrekare başına bir kişiye izin verilecek. 

Norveç’de anaokulları ve sağlık klinikleri yeniden açıldı. Çocukların kendi oyuncaklarını anaokuluna getirmelerine ise izin verilmiyor ve anaokulu çalışanlarına çocukları olabildiğince uzun süre açık havada tutun çağrısı yapılıyor. Bugünden itibaren ise ilkokul, ortaokul ve liseler açılıyor.

İspanya’da Bazı fabrikaların üretime dönmesine izin verildi, bazı şantiyelerde ise inşaatlar yeniden başladı. Ofis çalışanlarının önemli bölümü ise evden çalışmaya devam ediyor. Dükkanlar, kafeler ve restoranlar ise hâlâ kapalı. Mevcut sınırlamaların süresi, bir uzatım olmazsa 3 Mayıs'ta doluyor.

Avusturya’da parklar ve küçük dükkanlar yeniden açılmış durumda. Ancak maske ve sosyal mesafe zorunluluğu var. Daha büyük dükkanlar ile berber ve kuaförlerin ise 1 Mayıs'ta açılması planlanıyor. Restoranlar için verilen açılış tarihi ise Mayıs ortası.

Çin, koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan'daki kısıtlamaları 76 gün sonra hafifletmeye başladı. Çin'in kısıtlamaları hafifletmesinde, yeni vaka sayısının sıfıra yaklaşması etkili oldu. Vuhan'a giriş-çıkışlar serbest hale getirilirken, bazı işletmeler de yeniden açıldı. Çinli yetkililer, virüsün kente dışarıdan tekrar taşınmaması için gerekli önlemleri almayı ve durumu izlemeyi sürdüreceklerini söylüyor.

Peki, Normalleşmeye hangi aşamada geçmek lazım? 

Bu uyarıların temelinde, sosyal mesafe ve sokağa çıkma kısıtlamalarının bir anda kaldırılması halinde salgının bu dönemde görülen yayılma hızına ulaşabileceği, hatta durumun daha da kötüleşebileceği kaygıları yatıyor.

Bilim insanları, sosyal mesafeyi bir kişinin gün içerisinde temasta olduğu kişi sayısının normal bir dönemdeki ortalamanın yüzde 75 azaltılması olarak tanımlıyor.

Normale dönüş için hızlı bir yol yok, rehavete kapılmamak gerek. Doğru yöntem; kısıtlamaların kademeli bir şekilde kaldırılması… Bunu en iyi uygulayan ülkelerden biriyiz…

Türkiye’de önlemler en titiz şekilde uygulanarak, salgının seyrinin Ramazan Bayramı sonrası normale dönüşüne imkan sağlayacak seviyeye indirmek ana amaç… Öncelikle tarım, tekstil, sanayi ve bu üç sektörün ardından turizmde kademe kademe rahatlama başlaması planlanıyor.

Sağlık Bakanımızın dediği gibi “hayatın kademeli bir şekilde normalleşmesinin kuralların uygulanmasıyla mümkün”.

Bilinçli olursak, normalleşme gecikmeyecektir. Umut var evet… ama  tedbirsizlik tehdit ve felakete dönüşmemeli.

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 2028 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU