Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Nitelikli liselere giriş zorlaştı7 Haziran 2021 , Pazartesi


Cevdet Güngör

 Türkiye genelinde nitelikli liselere giriş sınavı (LGS) dün iki oturum halinde yapıldı. Her öğrenci sınava kendi okulunda girdi. Ancak sınav gözetmeni öğretmenler, başka okullardan geldi. Nitelikli liseler tabiri sınav ile öğrenci alan okulları kapsıyor. Ve sınavlara   isteyen öğrenciler gidi. Sakarya’da nitelikli , yani sınav ile öğrenci alan liseler şunlar..

            1-Cevat Ayhan Fen Lisesi

            2- Akyazı Eyüp Genç Fen Lisesi.

            3- Arifiye Necmettin Erbakan Fen Lisesi sı

            4- Serdivan 15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi

            5- Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi

            6-Sakarya Anadolu Lisesi

            7-Yenikent Anadolu Lisesi

            8-Akyazı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

            9-Hendek Anadolu İmam Hatip Lisesi

 

Bu yıl nitelikli liselere giriş sınavı daha da zorlaştı. Daha doğrusu, Türkiye genelinde nitelikli liselerin sınıf mevcutları 34’ten 30’a düşürüldü. Bu nedenlerle okulların kontenjanları da düştü. Örneğin toplamda 5 sınıfa kaydı yapacak bir lisenin kontenjanı otomatik olarak 20 öğrenci düşmüş oldu.

   Sakarya’daki nitelikli liselere Türkiye’nin her yerinden öğrenciler başvurabiliyor. Dün yapılan sınavların sonuçları belli olduktan sonra öğrenciler aldıkları puana göre, Türkiye’nin her yerindeki nitelikli liseler için tercih yapabilecek.

           Sakarya Anadolu Lisesi..

Söz eğitimden açılmışken; Sakarya Anadolu Lisesi’ne yaklaşık 1,5 yıldır müdür ataması yapılmaması eğitim camiasında çeşitli yorumlara neden olmaya başladı.

Sakarya Anadolu Lisesi Müdürü Yalçın Sevindik, yaklaşık 1,5 yıl önce Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tayin edildi. O gün bugün Sakarya Anadolu Lisesi’ne müdür atanmadı. Ya da atanamadı. Müdürlüğü Okul Başmüdür Yardımcısı Nil  Nilgün Uygun vekalet ediyor. Sakarya Millim Eğitim Müdürlüğü’nün ise Milli Eğitim Bakanlığına, Sakarya Anadolu Lisesi Müdürü olarak iki isim önerildiği biliniyor. Bu isimlerden biri okulun Başmüdür Yardımcısı Nil Nilgün Uygun, diğeri ise daha önce Adapazarı Atatürk Anadolu Lisesi Müdürlüğü, şu anda ise Yenikent Halk Eğitim Merkezi Müdürü olan Eyüp Yazıcı.  Daha öncede sizler ile paylaşmıştım. Bence her iki isimde Sakarya Anadolu Lisesi Müdürlüğüne yakışan isimler. Ancak isimleri Milli Eğitim Bakanlığına aylar öncesinden bildirilmesine rağmen hala atama yapılmaması kafaları karıştırıyor.

***

   Bu arada Sakarya Anadolu Lisesi Müdürlüğü için çok sayıda talipli olduğu biliniyor. Milli Eğitim kulislerinde ismi bakanlığa gönderilmeyen bazı talipliler, gerek sendikayı, gerekse siyasileri devreye sokarak atamanın gerçekleşmesini engelliyorlar. Mantık olarak, atamanın bir yılı aşkın süredir yapılmaması bu ihtimali güçlendiriyor.

İlimiz eğitimdeki amiral gemilerden biri olan Sakarya Anadolu Lisesi’ne liyakat yerine, sendikacıların ya da siyasilerin istedikleri bir isim atanırsa gerçekten yazık olur. Sakarya’da yetkili sendika nedense sendikal görevlerinden çok atama işlerine bakıyor. İşin doğrusu her kişi veya kurumun kendi işine yapmasıdır. Dilerim okula sendikanın ya da siyasilerin istediği bir isim yerine, Milli Eğitim Müdürlüğünün gerçekten titiz bir şekilde tespit edip önerdiği isimlerden biri atanır.

Not: İzninizle

Müsaadenizle bugünden itibaren yıllık iznimin bir bölümünü kullanmaya başlıyorum. İzin dönüşü yeniden birlikte olmak dileğiyle.    

           

 

           

 

 

Bu yazı toplam 109 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU