Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Nostalji Tramvayı raylı sistemi tetikledi21 Ocak 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Nostalji (Geçmişe özlem) Tramvay Projesi Sakarya kamuoyunda raylı sitem tartışmasını, özlemini tetikledi. Geçmişe özlem derken Sakaryalı geleceğe dair raylı sistemi tartışmaya başladı. Nostalji Tramvayı raylı sitemi gündeme getirmesi yönüyle çok yararlı oldu diyebilirim.

***

Tanıtılan projeye göre Nostalji Tramvayı, Yeni Cami’den başlayıp eski Çark Mesire, yani Millet Bahçesi’ne kadar gideceği söyleniyor. Yerel basından izlediğim kadarıyla Atatürk Bulvarı’nın ortasında yayalara ait bölümden geçip, Çark Caddesi’nin ortasından Millet Bahçesi’ne ulaşacak. Proje tartışılsın isteniyor. Toplumun birçok kesimiyle iletişim halinde bir kişi olarak ifade etmeliyim ki Nostalji Tramvayı Sakaryalı nezdinde karşılık bulmadı. “Sakarya’nın birincil sorunu olmadığı, zaten karmaşık olan şehir içi trafiğini daha da karmaşık hale getireceği” yönünde genel kanaatin olduğunu aktarabilirim. Kişisel görüşüm Sakarya’nın raylı sistem altyapısı tamamlandıktan sonra tanıtılan Nostalji Tramvayı “pasta üstünde bir çilek olabilir.”

***

İş dolayısı ile son birkaç ayda birçok ile gitti. Gittiğim illerdeki izlenimlerimi, gözlemlerimi bu köşeden aktarmaya çalıştım. Şunu altını çizerek ifade etmek isterim ki raylı sistemi olan iller olmayanlara göre yaşam kaliteleri birkaç tık daha yukarıda olduğunu söyleyebilirim. Gaziantep, Konya, İzmit… Diğer illere göre toplu taşıma anlamında oldukça ilerideler.

***

Konya Otobüs Terminali’ne 01.45’de indim. Elli metre ileride raylı sistem durağı var. Birkaç dakika bekledikten sonra tramvay geldi. Kredi kartını okutup bindim. Oldukça konforlu, temiz, sıcak bir ortam. Gecenin geç saati olmasına rağmen birçok bayan tramvaya binip evlerine, işlerine gidiyor. Bu görüntü bile medeniyet göstergesi diyebilirim. Raylı sistemin sağladığı önemli bir avantaj…

 

Yine yerel basından öğrendiğime göre raylı sistem de yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı. Öncelikle raylı sistem gerekli mi? Diye sorduğumuzda “Çok gerekli, geç bile kaldık” diyenler tarafındayım. Biran önce ön hazırlıklara başlanmalı diye düşünüyorum.

***

Yerel basına düşen taslaklarda Gar merkezli olmak üzere bir istikametin Otogar, Organize Sanayi; diğer hattın da yine Gar merkezli olmak üzere üniversite kampüsü olduğu anlaşılıyor. Bana göre bu güzergâhlar yeterli değil, Sakarya’nın sorununu çözmeyecektir. Erenler ‘de ikamet ediyor olmama rağmen yeni yerleşim bölgesini içine almayan, yeni yerleşim bölgesini şehir merkezine ve diğer bölgelere ulaştıramayan raylı sistem projesinin çok da yararlı olacağını düşünmüyorum. Ana güzergâh Doruk Kent’ten başlayıp Serdivan Kampüs, Otogar, 1.OSB, Erenler olmak üzere Güneşler istikametini de aktarmalı olarak içine almalıdır. Özetle yeni yerleşimi bölgesinin en ucunda oturan bir Sakaryalı raylı sisteme bindiğinde şehrin diğer uç noktasına doğrudan veya bir aktarmayla ulaşabilmeli. Çok şey mi istiyoruz? Sadece gittiğim şehirlerde, bindiğim raylı sistemlerde gördüklerimi aktarmaya çalışıyorum.

***

Sakarya’da raylı sitemin diğer önemli ayağı da TÜVASAŞ olmalı. TÜVASAŞ Sakarya’nın gözbebeği kurumlarından, ülkemizin kendi alanında lider kuruluşu. Tecrübesi, birikimi, arge, üretim tecrübesiyle raylı sistemin içinde olmalı. Proje tasarımı, imalat, uygulama aşamasında, bakımında mutlaka olmalı. Bizler Sakaryalı olarak raylı siteme bindiğimizde, “Sakarya’nın, Sakaryalının bilgisiyle, emeğiyle, alın teriyle yapıldı” diye gurur duymalıyız. Paramız bizde kalmalı, Sakarya’ya istihdam imkânı sağlamalıdır.

***

Sözün özü; Sakarya için raylı sistem geç kalmış önemli bir ihtiyaçtır. Geç kamış olmamıza rağmen bir yerden başlanmalı. Konunun taraflarıyla, taraf olacak kurumların temsilcileriyle girişim grubu oluşturup, biran önce başlanmalı.

 

 

 

Bu yazı toplam 318 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU