Günün Tarihi:23 Haziran 2021

O günlere özlem1 Mayıs 2021 , Cumartesi


Cevdet Güngör

  Bizim kuşağın çocukluk ve gençlik yıllarındaki Adapazarı, hafta sonu yazılarımda sık sık belirttiğim gibi çok daha güzeldi. Arkadaşlığın, komşuluğun ve paylaşımın olduğu o günlere özlem duymamak mümkün değil.  Belki şimdiki kuşağa o günleri anlatmak öyle çok kolay değildir.

           Bir örnek vermek gerekirse, o yıllarda Atatürk Bulvarı’nda atılan akşam turlarının güzelliği bir başkaydı. Daha doğrusu o turlarda bir anlamda hemşerilik duyguları da pekişirdi. Bulvar turlarına aşina olduğumuz bir hemşerimizi bir akşamüstü turunda göremesek, “Acaba başına bir hal mi geldi?” diye endişelenirdik.

***

             O yıllarda komşuluk ayrı bir değerdi. Komşunun bir işi olduğunda çözüm hep birlikte aranırdı. Bir evde pişen yemek “Kokusu gitmiştir” mantığı ile mutlaka komşuyada gönderilirdi.  Sizlere, “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” günlerinden söz ediyorum. Şimdi ne yazık ki yıllarca aynı apartmanda oturup birbirini tanımayan aileler var.

           Oysa Adapazarı’nın o güzel günlerinde komşuların hafta sonlarında birlikte gittiği piknikler  nasıl da güzel olurdu. Her aile pikniğe gidilecek günün öncesinde başta zeytinyağlılar olmak üzere çeşit çeşit  yemekler yaparlardı. O yıllarda piknik için tercih edilen 3 yer vardı. Bunlardan biri Çark Mesire Yeri’nin yan tarafındaki Çark Deresi boyundaki salkım söğütlerin altlarıydı. Bu arada Çark Mesire Yeri’nin Çark Deresi berisindeki alanında bulunan ulu çınarların altındaki masalara oturarak ta piknik yapabilirdiniz. Bunun için bir ücret alınmazdı. Sadece içeceğiniz içecekleri Çark Gazinosu’ndan almanız yeterli olurdu.

***

           Ailelerin topluca pikniğe gittikleri bir diğer yer ise  Mithatpaşa’daki köprünün olduğu yerin sağındaki ve solundaki ulu çınarların altıydı. Mithatpaşa’ya pikniğe yaya olarak gidilirdi. Herkesin piknik sepeti kolunda demiryolu boyundan Mithatpaşa’ya gidiş ve dönüşlerdeki sohbetlerin tadı bir başkaydı.

           Sıcak yaz günlerinde ise özlemle beklediğimiz piknikler ise Sapanca Gölü kenarında yapılan pikniklerdi. Sapanca Gölü kenarındaki piknikler genellikle İstasyon’un karşısındaki “Kumbaz” tabir edilen yerde olurdu.  Göl kenarı pikniği için sabah İstanbul’a giden kara trene binilir, akşamda aynı tren ile geri dönülürdü. Yaz günleri İstanbul treni Sapanca’ya kadar tıklım tıklım olurdu. Göl kenarındaki çınar ağaçlarının gölgesinde serinlemek başta ‘istop’ gibi çeşitli oyunlar oynamak Sapanca pikniklerinin vazgeçilmezleri arasındaydı. Tabi bu oyunların ardından serinlemek için göle girmekte ayrı bir güzellikti.

***

           Söz kara trenden açılmışken o yıllarda İstanbul’a sabah saatlerinde iki tren kalkardı. Yanılmıyorsam biri saat 06.00’da diğeri ise saat 08.00’de. Bu trenler İstanbul’dan akşam 18.30 ve 21.00’de geri dönerlerdi.

          İstanbul’dan saat 21.00’de kalkan tren 23.30-24.00 arasında Adapazarı’na gelirdi. İstanbul’dan gelen 24.00 treninden yolcu bekleyenler, İstasyon Çay Bahçesi’nde oturur hem vakit geçirir hem sohbet eder hem de yolcularını beklerlerdi. İstanbul treni ile gelenler evleri yakın ise yürüyerek, uzak ise istasyondaki fayton durağındaki faytonlara binerek  evlerine giderlerdi. Son senelerde ne yazık ki Ada Treni bir türlü istasyona gelemiyor. Bizde o günlerdeki güzel İstasyon hatıraları ile yetinmek zorunda kalıyoruz.

***

           O günlerde Atatürk Parkı bile bir başka güzeldi. Şimşirler arasında çakıl taşlı yollar ve içinde renkli balıkların yüzdüğü şirin bir havuzu vardı.  Adapazarı’nın en yoğun siyasi kulislerin yapıldığı o güzel ve şirin Şemsiyeli Park ne yazık ki artık yok.

           Eski günlerin güzelliklerini anarken  bugünün ‘Yoklarına’da  hayıflanıyoruz.

Bu yazı toplam 115 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU