Günün Tarihi:16 Nisan 2021

O güzel günler…20 Şubat 2021 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Adapazarı’nın eski nostaljik günleri, hafta sonu yazılarımın klasiği haline geldi. Bugün de şöyle özet olarak eski Adapazarı’nda  şöyle  bir  tur atalım.  Bu yazıyı daha öncede sizler ile paylaşmıştım. Evde kapandığımız bugünlerde   o güzel günleri bir kez daha hatırlayalım istedim.

***

Arnavut kaldırımları, faytonları, Çark Mesire Yeri, Şemsiyeli Bahçesi, Hanaltısı, Atatürk Bulvarı turları ve yazlık sinemaları ile eski Adapazarı’ndan söz ediyorum.

Eski Adapazarı’nın Arnavut kaldırımlı yollarında faytonların tırıs tırıs gidişini hiç unutamam. Hele kış aylarında karla kaplı Çark Caddesi’nin loş ışıkları altında faytonların bıraktıkları izler hala gözlerimin önündedir.

***

Çark Caddesi’nden,  Atatürk Stadı’na doğru geldiğinizde Çark Deresi’nin eşsiz güzelliği ile ulu çınarları ile Çark Mesire Yeri karşınıza gelirdi.

Akşamları Türkiye’nin en ünlü ses sanatçılarının sahne aldığı Çark Gazinosu’nda, gündüzleri ise ağaçların altında ve Çark Deresi kenarında aileler piknik yaparlardı.

Çark Gazinosu’ndan bahsedince, Çark Deresi üzerinde Donatım’daki Mavi Tuna Gazinosu ile Çark Gazinosu arasındaki sandal sefalarını bir kez daha hatırlamamak olmaz.

Çark Mesire Yeri’nin yaz aylarındaki ayrı bir güzelliği ise Tarihi Çarkın köpükleri ile güzelleşen plajıydı. Evet, Çark Gazinosu’nun hemen yanında  çepeçevre soyunma kabinleri ile mini bir plajdı.

Atatürk Stadı’nda maçtan çıkan futbolcular için ise doğal bir banyo yapma yeriydi.

Çark Deresi’nin sandal sefası yapılan Mavi Tuna Gazinosu ile Çark Gazinosu arasında kalan bölümünün her iki yanında salkım söğütlerin altı ayrı bir piknik yeriydi. Burada piknik yapılırken hem Çark Deresi’nde balık tutulur, hem de sandal gezisi yapan aileler izlenirdi.

Ne yazık ki Çark Deresi’nin ve Çark Mesire Yeri’nin o güzel günleri artık mazi oldu.

Önce Çark Deresi’nin ünlü Çark Mesire Yeri’nin ortasından geçen yatağı değiştirildi. Son olarak ise Çark Mesire Yeri yeni yapılan Millet Bahçesi içinde sanki bir kenara itildi. Adapazarı’nın geçmişini bilmeyenlerin yaptığı proje işte böyle oluyor.

***

Çark Caddesi’nden Ankara Caddesi’ne doğru geçtiğinizde, önce Hanaltısı ve daha sonraları   Şemsiyeli Parkı, Direkli Çarşısı, Atatürk Parkı ve Öğretmenevi ile buralar eski Adapazarı’nın unutulmazları arasına girmiştir.

Atatürk Parkı o dönemlerde ailelerin yaz akşamları vazgeçilmezleri arasındaydı. Atatürk Parkı’nda 5-6 tur atmadan oturacak yer bulmanız mümkün değildi.

Hele de bayram akşamları.

  Bayram akşamlarında Atatürk Parkı ve Atatürk Bulvarı’nda neredeyse insan seli oluşurdu. Bayram akşamları Tümen Bandosu eşliğindeki fener alayını Atatürk Bulvarı’nda izlemenin güzelliği bir başkaydı.

Tümen Bandosu marşlar yanında, günün popüler şarkılarını da çalarak resmi geçit yapardı.

***

Şimdi İş Bankası’nın olduğu yerde ise Türkiye çapında ünü olan Hacıbaba Lokantası vardı. O yıllarda şimdiki gibi TEM yok, D-100 Karayolu yok. Adapazarı-İstanbul Karayolu Adapazarı’nın tam içinden geçiyor. Kalaycı Bayırı’ndan Adapazarı’na ulaşan İstanbul-Ankara asfaltı, Dörtyol’dan Adapazarı’na girip İzmit Caddesi, Yenicami, Bulvar üzerinden Ankara Caddesi’ne ulaşıyordu. Zaten İzmit Caddesi’nin ve Ankara Caddesi’nin adı o günlerden kalmadır.

İstanbul’dan Ankara’ya, Ankara’dan İstanbul’a giden yolcu otobüsleri ve özel araçlar Hacıbaba Lokantası’nda mutlaka mola verirlerdi. Hacıbaba Lokantası’nın birbirinden lezzetli yemeklerini yerlerdi.

Ankara Caddesi’ndeki lokantalardan söz edince   Melek Sineması ve Melek Pastanesi’nden söz etmemek olmaz.   Melek Sineması hanımların şıklık yarışı içinde geldikleri güzel ve nezih bir sinemaydı.

Özellikle hafta sonlarında suarelerde yer bulabilmek için günler öncesinden bilet almanız gerekirdi. Cumartesi gündüz matinelerinde ise genellikle gençler hem film izlerler, hem de birbirlerine kaçak bakışlar atarlardı.

Melek Sineması’na gidildiğinde film aralarında Melek Pastanesi’ne  mutlaka uğrardınız.

Melek Pastanesi’nin supanglesinin lezzetini ise hala hiçbir yerde bulamıyorum.

Atatürk Parkı’nın yanındaki Şen Beslen Pastanesi de, Adapazarı’nın vazgeçilmezlerindendi. Hanaltı yıkılırken, Şen Beslen Pastanesi de yıkılmış ve daha sonra uzun süre İstanbul Karaköy’de hizmete devam etmişti.

Şen Beslen Pastanesi Adapazarı’na Coca-Cola’yı ilk getiren pastaneydi.

Bugün eski Adapazarı’na şöyle bir kez daha hatırlamaya çalıştık.

   İyi tatiller.

 

Bu yazı toplam 200 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU