Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Öğretmenlik meslek kanunu ne getiriyor?22 Mart 2022 , Salı


Seyfi Yücel

Eğitim camiasında tartışılan öğretmenlik meslek kanunu 14 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete de, 7354 Kanun numarası ile yürürlüğe girdi. Ana hatlarıyla ne getirdiğini değerlendirmekte yarar görüyorum.

***

Kanunun amacı, eğitim ve öğretim hizmetlerini yürütmekle görevli öğretmenlerin atamaları, mesleki gelişimleri, kariyer basamaklarında ilerlemesini düzenliyor.

***

Öğretmenlik mesleği “özel ihtisas mesleğidir” deniliyor. Öğretmenlik mesleğe hazırlık; genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon/öğretmenlik meslek bilgisi ile sağlanır.

***

Öğretmenlik mesleği;  öğretmenlik, uzman öğretmen, başöğretmenlik olmak üzere üç basamak olarak düzenleniyor.

***

Aday öğretmenlik, güvenlik soruşturması, arşiv araştırması, sınav aşamasından sonra başlamış olacak. Aday öğretmenlik süresi iki yıl süreyle sınırlandırıldığını görüyoruz.

***

Aday öğretmenlik dahil en az on yıl hizmeti olan öğretmenler, 180 saat eğitime katılmak suretiyle yapılacak sınav sonunda 70 puan alanlar uzman öğretmen olabilecek. Uzman öğretmenlikte en az on yıl geçirilenler, 240 saat eğitimden sonra yapılacak sınav sonucunda 70 puan ve üstü alanlar başöğretmen olabilecekler. Yüksek lisans eğitimi alanlar uzman öğretmen, doktora eğitimini tamamlayanlar sınava tabi tutulmadan başöğretmen olabilecekler.

***

Önemli diğer bir husus da halen uygulanmakta sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmış olması. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların süresi kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber geçirdikleri hizmet süresi öğretmenlikte geçen hizmet süresine doğrudan aktarılmış olacak.

***

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanını kazananlara ayrı ayrı olmak üzere birer derece verilecek.

***

Öğretmenlerin eğitim öğretim tazminatı % 40’ına ibaresi % 120’sine, % 20’sine ibaresi % 60’ına çıkarıldığını görüyoruz.

***

Öğretmenler daha önceden 9. Dereceden göreve başlarken yeni kanunla 8. Dereceden göreve başlayacaklar. En önemlisi de yıllardır tartışılan, beklenen öğretmenlerden 1. Dereceden olanlar 3600 ek göstergeden emekli olabilecekler.

***

Halen yürürlükte bulunan mevzuata göre uzman öğretmen, başöğretmen olanlar kanun geçişinde bu haklarını kullanmaya devam edecekler.

***

3600 ek gösterge kazanımları 15/1/2023 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini belirtmek istiyorum.

**

3600 ek gösterge ne getirecek? Öncelikle 3600 ek göstergenin 1. Derecede öğretmenler için geçerli olacağını belirtmek istiyorum. 30 yılın üzerinde hizmeti olan öğretmen tazminata yansıma oranı % 85 yerine % 145 olarak belirlenecektir. Bugünkü rakamlarla kabaca 1 dereceden emekli olan öğretmen maaşında 1.250 TL daha fazla maaş bağlanacak, kıdem tazminatı 30 bin lira daha fazla gelir elde edecek demektir.

***

Emekli olan öğretmenler bu haklardan yararlanacak mı? Düzenlemeye göre 1. Dereceden emekli olan öğretmenler de 3600 ek göstergeden yararlanabilecek.

***

Kanunla ilgili yönetmelik çalışması meb tarafından devam ettiğini, önerileri topladıktan sonra yayımlanacağı ifade edilmektedir. Yönetmelik yayımından sonra soru işareti olan konuların netleşeceğini söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 166 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU