Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

OKUL SPOR KULÜPLERİMİZ29 Nisan 2021 , Perşembe


Alpay Alev

Sevgili Okurlarım,

Güzel bir bahar havasından hepinize merhaba,

Sporcuların birçoğu spor yaşamlarına öğrencilik yıllarında okullarda başlamışlardır. Bundan dolayı spor faaliyetleri yönüyle okullarımızın insan yaşamında çok önemli bir yeri vardır. Okullarımız her eğitim ve öğretim yılı döneminde birçok branşta okullar arası müsabakalara katılmakta ve faaliyette bulunmaktadırlar. Bununla beraber yine okul içerisinde turnuvalar, etkinlikler, çeşitli çalışmalarda yapılmaktadır. Aslında sporun temel eğitiminin verildiği ve  birçok yeni yeteneklerin keşfedildiği okullarımızın bir sporcu fabrikası olduğunu söylersek yanılmayız.

Değerli Okurlarım, Ülkemizde Beden Eğitimi ve Spor Derslerine yeteri kadar önem verildiğini söyleyemeyiz bu durum yöneticiden yöneticiye, öğrenciden öğrenciye, veliden veliye farklı sebeplerle de değişkenlik göstermektedir. Oysaki bir eğitim kurumunda Matematik, Türkçe ve Fen Bilgisi dersleri ne ise Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar ve Müzik dersleri de odur. Öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında onların sosyal, sportif ve sanatsal alanlarda da mutlaka bir branşta çalışma yaparak çok yönlü gelişimlerini desteklemeliyiz. Aksi halde tek başına okul başarısının hayat başarısı getireceğini söylemek çok doğru olmayacaktır.

  Sporda gelişmiş ülkeler okul sporlarına verdikleri önemden dolayı bu gün başarılı olmaktadırlar. Bu ülkelerde her okulun bünyesinde birer spor kulübü vardır. Ülkemizde de bir dönem yasalarla ön plana çıkmış okul spor kulüpleri ise son dönemde yok denecek kadar azalmıştır. Oysaki Okullarımız, kendi bünyeleri altında kuracakları kulüpler vasıtasıyla sportif faaliyetlerini iyi bir şekilde planlanması, daha çok öğrencinin keşfedilmesi, daha kurumsal bir yapıya kavuşulması ve Gençlik Spor bakanlığından gerekli desteklerin alınması noktasında oldukça önem taşımaktadır.

İlimizde 929 tane eğitim kurumu ve 190.000 civarı öğrenci varken maalesef Okul Spor kulübü sayımız sadece ama sadece ‘’3’’ tane olup üçü de özel okuldur. Özel Adabilim Okulları, Özel Erenler Güneş Okulları ve Özel Şahin Okulları Okul spor kulübü olan okullarımızdır. Bünyesinde birçok kulüp sporcusu barındıran devlet okullarımızın kulüpleşememesi ise büyük bir soru işaretidir. Bu durum belki birçok öğrenciyi okullarının dışında spor yapmak için farklı alternatifler aramaya itiyor. Gençlik Spor Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın bu  yönde protokolü ve desteklerinin olduğu söz konusudur. Her okul kendi bünyesinde kulüp kurduğu takdirde; spor malzemesi, araç gereç, tesisleşme ve bakım onarım çalışmaları ile diğer faaliyetleri de bakanlıkça ayni ve nakdi olarak desteklenecektir. Her şeyi bir kenara bırakalım daha çok çocuğu okul bünyesinde spor branşları ile tanıştıracak ve içlerinden belki bazıları lisanslı olarak gelecek vaat edecektir. Okul sporları faaliyetlerinde zaten Sakaryamız Türkiye illeri arasında önemli bir yere sahip, düzenlenen okullararası yarışmaların istatistiki tablosu bunu bize gösteriyor. Başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Spor Müdürlüğü olmak üzere okullarda bu çalışmaları projelendirmeli öğretmen ve idarecileri desteklemelidirler. Bu yönde artık gerçekçi ve somut adımlar atılmalıdır.Kulüpleşmenin daha çok okula yayılmasını sağlamalıdırlar. Hiç değilse yüzde 10’luk bir kazanım ile bu sayı 80-90’lara ulaşabilir. Sonrasın da Tüm  paydaş örgütler hep beraber el ele verdiğinde okullarımızda kurulması gereken spor kulüplerinin sayısı da arttığında, lisanslı sporcu sayımızda da artış yaşanacak olup, okullarda spor alanları oluşturma ve ihtiyaca göre tesisleşmede bu sayede önem kazanacaktır.

Sevgiyle ve Sporla Kalın….

 

 

Bu yazı toplam 214 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU