Günün Tarihi:8 Temmuz 2020

Okul yerine enkaz18 Kasım 2019 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Sakarya, yüzyılın felaketinden  ne yazık ki en büyük yıkıma uğrayan, en çok hasarın meydana geldiği bir il oldu

            Deprem sonrasında ciddi biçimde  hasarlı olduğu halde zorunluluktan içinde hizmet verilmeye devam  edilen resmi binalarımızın ve okullarımızın olduğu da bir gerçek

            Sakarya Valisi Ahmet  Hamdi Nayir özellikle hasarlı okullarla ilgili kendisi ile yaptığımız son görüşme sırasında  hasarlı okul sayısının 4’e indiğini söyledi.  Söz konusu 4 eğitim kurumunun ikisinin okul, birinin halk eğitim merkezi ve birinin de atölye olduğunu da kaydetti. Hani 21 hasarlı okulun sayısının 4’e inmesi  sanki bir müjde gibi geliyor. Ancak Vali Nayir bu görüşte değil, doğru bir yaklaşım ile  “Bir okulumuz bile hasarlı olsa bizim için büyük bir sorumluluktur”  diyor.

Büyükşehir-Milli Eğitim  protokolü

            İlimizde yıkılıp yerine yeni bina yapılması gereken hasarlı okullar ile ilgili bir dönem önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile Milli Eğitim Müdürlüğü bir protokol imzalamıştı. Bu protokolle  iki deprem ve 1999 felaketini yaşamış  Adapazarı Atatürk İlkokulu,  Büyükşehir Belediyesine  verilecek. Büyükşehir Belediyesi de okulun yerine katlı otopark yapacaktı. Büyükşehir bu yere karşılık  olarak  depremde ağır hasar gören ve   daha sonra yıktırılan Çark Caddesi’ndeki İmam Hatip Lisesi’nin yerine iki okul yapacaktı.

            *** 

            Şöyle bakıldığında gerçekten mantıklı bir projeydi. Daha doğrusu protokoldü.

            Çark Caddesi’ndeki Şerefiye Cami’nin hemen yanındaki Atatürk İlkokulu yerine yapılacak katlı otopark merkezdeki otopark sorununa ciddi anlamda çözüm getirecekti. Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıracağı iki okul ile hasarlı okullarımızın burada yapılacak yeni okullarda eğitim vermesi sağlanacaktı.

            Hem şehir içindeki otopark sorunu bir nebze çözüm bulacak hem de öğrencilerimizin can güvenliği içinde eğitimlerine devam edeceklerdi.

                                    Kamu da devamlılık esastır 

            Ancak her nedense daha önce Zeki Toçoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde imzalanan yukarıda bahsettiğim  protokol her nedense bir türlü uygulanmıyor.  Oysa resmi konularda devamlılık esastır. Yani bir  resmi kurum, bir diğer resmi kurum ile bir protokol imzaladığında, protokolü imzalayanlar görevden ayrılsa bile “Kamuda devamlılık esastır” prensibi ile yeni  göreve gelenlerin protokol hükümlerini uygulaması gerekir.

            Ben Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin kendisinden önce imzalanan bu protokol hükümlerini bir an önce yerine getireceğine inanıyorum.  Artık aynı protokolügeçerli sayar, yoksa aynı hükümleri taşıyan yeri bir protokol mu imzalar  onu bilemem?

            Bildiğim her iki taraf için olumlu görülen bu protokol hükümlerinin bir an önce yerine getirilmesinde her şeyi bir tarafa bırakın yüzlerce öğrencimizin can güvenliği söz konusudur.

            Öğrencilerimizin can güvenliği söz konusu olunca bence gerisi teferruattır.  Okul yerinin enkaz olarak kalmasına bir an önce son verilmelidir

NOT: AYLARDIR BEKLİYOR: Çark Caddesi’ndeki Adapazarı İmam Hatip Lisesi ağır hasarlı olduğu için yıkıldı. Yerine iki okul yapılacaktı. Hala bekliyoruz.

NOT: Büyükşehir  Belediyesi imzalanan protokol hükümlerine göre Adapazarı Atatürk İlkokulu’nun yerine katlı otopark yapacaktı.

 

Bu yazı toplam 172 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU