Günün Tarihi:21 Eylül 2021

OKULLAR AÇILACAK MI?29 Temmuz 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

Çocukların, gençlerin, öğretmenlerin ve velilerin şuan ortak sorusu ve sorunu. Çocuklar okula gitmek için sabırsızken, biz veliler ise kaygılıyız.

 Vaka sayılarında önceki yılın Temmuz ayı verileri ve bu yılın Temmuz ayının ‘Delta mutasyon’ verilerini karşılaştırdığımız zaman maalesef önümüze çıkan tablo pek iç açıcı değil. Geçtiğimizin yılın Ekim, Kasım aylarında görülen vaka sayılarına denk geliyor 2021 Temmuz ayının son tablosu.

 Bu durumda ise şu soru gündeme geliyor; okullar açılacak mı? Açılırsa tekrar kapanacak mı? Yok, efendim kademeli mi açılacak veya okullar geç mi açılacak? Bu sorularımıza yetkililerin bir an evvel cevap vermesi ve kış için bir plan açıklaması gerekiyor.

 Okulların açılmama ihtimalini aklımıza bile getirmek istemiyoruz zira çocuklarımız; ‘bir yıl daha akademik kaybı ve kapalı kalmanın psikolojisini kaldırabilir mi?’ bilmiyoruz. Pandemi döneminin başlamasından itibaren ne toplumsal ne de çocuklar anlamında koruyucu ruh sağlığı namına bir çalışma yapılmadı maalesef ve hadi dedik zararın neresinden dönersek kardır; ‘onarıcı ruh sağlığı çalışmaları yapılsın’ bu noktada da bir adım atılmadı. Tüm bu bilgilerin ışığında düşünürsek; başlayacak yeni kış dönemi için alınan her karar öncelikle toplumumuzun ihtiyaç ve psikolojisi gözetilerek verilmelidir. Özellikle de eğitim alanında.

 ‘Kayıp nesil veya Pandemi çocukları nesli’ diye ilerde önümüze çıkabilecek olası bir tabloyu ön görüp, her kesimin elini taşın altına koyması ve bu dönemin hasarlarını onarmak üzere çalışma yapması şart.

  Aksi halde bir yıl daha çocukları evde ve ekran karşısında tutmak mümkün olmayacaktır. Olsa bile zararlarını telafi etmenin hem aile hem de devlet için faturası ağır olabilir.

 

Bu yazı toplam 181 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU