Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Olgunları üzmeyin26 Nisan 2021 , Pazartesi


Ali Fikri Aşık

Siz Olgunlar Futbol Turnuvasının anlam ve önemini bilir misiniz? Siz bırakın Türkiye’yi, Dünya da, yaz gecelerini şenlendiren, aileleri, torun ve çocukları tribünlere çıkarıp, dedeleri ve Babaları sahaya indiren, 31 yıldır aralıksız devam eden, Platini döneminde UEFA’nın Dünya’nın en büyük ve en istikrarlı futbol organizasyonu olarak tescilleyip başarı ödülü verdiği başka bir turnuva gördünüz mü-duydunuz mu?

     Geleneksel Sakarya Olgunlar Futbol Turnuvası, 1987’de, dönemin Sakarya Gazetesi Genel Müdürü Muzaffer Bosnalı, Genel Yayın Müdürü Cevdet Güngör, Yazı İşleri Müdürü Tuncer Kalaycı, Reklam Müdürü Burhan Güven, Spor Müdürü Sabri Ugan, Spor servisi şefi Nevzat Urhan ve Sakarya Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Uluç gibi çok önemli isimler öncülüğünde kuruldu.

     Murat Tokluca ve ben de turnuvanın sürekliliği, istikrarı için her dönem Ticaret Meslek Lisesinin bahçesinde yaklaşık 2 ay mücadele ederdik.

     Turnuva çok büyük ilgi görmüş, yaz gecelerinin vazgeçilmezi haline getirilmişti.

     Ticaret Lisesi bahçesindeki saha, Valilik’ten alınan özel izinle her yıl en az 2 ay Turnuvaya tahsis edilirdi.

     Tabi ki de İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Fazilet Durmuş bunları bilmez ancak turnuvayı bilenlerin hatırlatması ve önemini anlatmaları gerekirdi.

     Turnuva uzun yıllar (ASGD) yani Anadolu Spor Gazetecileri Derneğinin sorumluluğunda yapıldı.

     Son yıllarda da (Okula gelir amacıyla) organizasyon yetkisi Prof. Dr. Tansu Çiller Ticaret Meslek Lisesi yönetimine verildi. Okul Müdürü Mithat Şahin ve Okul Aile birliği de turnuvayı en iyi şekilde organize etti.

     İşte böyle önemli bir turnuva ile ilgili olarak önceki gün ortaya atılan iddialar hepimizi üzdü.

     Tribünlerin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından satılacağı yönündeki bu duyumlar, sadece beni değil, Olgunlara emek veren, futbolcu, yönetici ve Antrenör olarak yıllardır mücadele edenleri de yaralamıştır.

     Tabi ki de ben İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet Durmuş’un örnek teşkil eden ve Dünya’nın en büyük turnuvası olarak tescillenen bu Turnuvayı göz ardı edeceğini sanmıyorum.

     Çünkü kendisini spor dostu olarak biliyor, tribünlerin satılmasına da izin vermemesini bekliyorum. O tribünler Adapazarı Belediyesi eski Başkanı Süleyman Dişli ve Başkan vekili Erol Aydın tarafından Olgunlara destek amaçlı yaptırılmıştı. Dönemin tertip komitesi tribünleri almak için takımlardan gelen parayı harcamıştı. Şimdi o tribünler satılırsa, turnuva bir daha nasıl düzenlenecek?

     Bu konuyla ilgili gerekli temasların kurulması, Turnuvayı üstlenen Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün tribünleri teslim alıp, bir alana emaneten bırakması, zamanı geldiğinde de kullanması lazım. Satılması kesinlikle doğru olmaz. Benden uyarması. Saygılarımla.

Bu yazı toplam 55 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU