Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Olumlu gelişme12 Aralık 2019 , Perşembe


Cevdet Güngör

Yüzyılın  felaketi sonrasında ağır hasarlı olduğu için daha sonra yıktırılan Adapazarı İmam Hatip Lisesi’nin yerine Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak iki okul konusunda olumlu gelişme var.

            Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Müdürlüğü ile  Büyükşehir arasında imzalanan bir protokol ile Çark Caddesi’ndeki Atatürk İlkokulu Büyükşehir’e verilecek, Büyükşehir Belediyesi’de buraya katlı otopark yaptıracaktı. Büyükşehir Belediyesi buna karşılık İmam Hatip Lisesi’nin bulunduğu arsaya 24 derslikli iki okul yaptıracak ve yaptırılan okullar Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilecekti.        

            ***

            Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce  son Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşmada, okulların proje çalışmalarının devam ettiğini belirti.

            Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile Ankara’da iken telefonla görüştük. Yüce, proje çalışmalarının tamamlandığını ve ihale aşamasına gelindiğini yani ihale hazırlıklarının başladığını belirtti.

            ***

            Aylardır ısrarla üzerinde durduğumuz Sakarya genelindeki 21 hasarlı okuldan, son olarak biri atölye, biri salon ve iki hasarlı okul kaldığı açıklandı.

            Büyükşehir Belediyesi’nin  İmam Hatip Lisesi yerine  yaptıracağı iki okul ile kalan iki okuldaki öğrencilerde güvenli binalarda eğitim yapma şansını yakalayacaklar.

            İşte bu açıdan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yaptıracakları iki okul ile ilgili somut adımlar atmasını çok olumlu bir gelişme olarak görüyorum.

            Dilerim iki okul kısa sürede tamamlanır ve öğrencilerimiz güvenli binalarda  eğitimlerine devam ederler.

DİP NOT:  3 YIL ÖNCE: Çark Caddesi’ndeki İmam Hatip Lisesi binası deprem güvenliği olmadığı nedeniyle yaklaşık 3 yıl önce yıkılıp enkazı kaldırılmıştı. Okul öğrencileri eğitimlerine başka okullarda devam ediyorlar. Okulun arsası üzerine Büyükşehir Belediyesi iki okul yaptırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Şuanda okulların ihale aşamasına geldiği belirtildi.                        

 

***********************

Engin

Özkoç

                Okulların peşini bırakmıyor

            CHP Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç Sakarya’daki deprem güvenliği olmayan okulların peşini bırakmıyor. Özkoç, daha önce konuyu TBMM gündemine taşımış ve Milli Eğitim Bakanlığına Sakarya’da yıkılması gerektiği belirtilen 21 okul ile ilgili soru önergesi vermişti.

            Özkoç, önceki gün de TBMM’de  düzenlediği basın toplantısı ile hasarlı okulları bir kez daha gündeme getirerek: Sakarya’da depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılması gereken 22 okul yıkılıp yerine yeni okul yapılmadı. Deprem sonrası toplanan deprem vergileri nereye gitti?” diye sordu.

            Özkoç, daha önce yıkılması gereken 21 okuldan söz etmişti. Bu kez 22 okulun yıkılması gerektiğini açıklamış. Dün Engin Özkoç’a   ‘21 okul 22 okula mı çıktı’ diye sordum? Kendisi  kolonlarında hasar olan bir okul daha varmış. Şimdi bu okulun hangi okul olduğunu araştırıyorum”  dedi.

            Engin Özkoç, hasarlı okullarımızı sürekli TBMM gündeminde tutmaya çalışıyor. Keşke diğer milletvekillerimiz de ayni hassasiyeti gösterseler.

***

            Bu arada bir kez daha hatırlatmak gerekirse Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir bir süre önce yaptığımız görüşmede 21 okulun büyük bölümünün onarılıp güçlendirildiğini ve şu anda güçlendirilmesi gereken bir atölyebir salon ve iki okulun kaldığını belirtmişti.

            Engin Özkoç söz konusu okulların  deprem güvenliği olmadığı için yıkılıp  yerine yeni binalar yapılması konusunda ısrarcı.

            Keşke…

 

Bu yazı toplam 95 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU