Günün Tarihi:6 Haziran 2020

On Birinci Kalkınma Planı’nda Eğitim (2019-2023)-217 Mart 2020 , Salı


Seyfi Yücel

On Birinci Kalkınma Planı’nda Eğitim (2019-2023)-2

Türkiye’nin 2019-2023 yıllarını kapsayan, On Birinci Kalkınma Planı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan, 100.Yıl Türkiye Planı, TBMM’nin 18.07.2019 tarih ve 1225 karar numarası ile 105 Birleşiminde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Planın eğitim bölümünü konuya ilgi duyanlarla paylaşmak istiyorum.

551.5. Temel eğitim ve ortaöğretim kademesindeders çizelgeleri yeniden yapılandırılacaktır

551.6. Eğitim Bilişim Ağı portalının içeriği öğretim programlarıyla uyumlu hale getirilerek zenginleştirilecek ve portalın etkin kullanımı yaygınlaştırılacaktır.

551.7. Teknolojiye erişimin sağlanması amacıyla okullara ağ altyapısı ve etkileşimlitahta kurulacaktır.

551.8. Ortaöğretim kademesindeki öğrencilerinüniversitelerdeki bilimsel etkinliklerekatılımları, üniversitelerin araştırma velaboratuvar imkânlarından faydalanabilmelerisağlanacaktır.

551.9. Yabancı dil eğitimine ilişkin materyallerzenginleştirilecek, dinleme, konuşma,okuma ve yazma alanlarındaki becerilerintümünü ölçmeye yönelik sistem geliştirilecektir.

552. Özel eğitime gereksinim duyan bireylerineğitim hizmetlerinden istifade edebilmeleriiçin beşeri ve fiziki imkânlar güçlendirilecektir.

552.1. Özel eğitime gereksinim duyan bireylerintespiti için il bazlı taramalar gerçekleştirilecekve ihtiyaç haritaları oluşturulacaktır.

552.2. Özel eğitim hizmetinin yaygınlaşmasıiçin mobil platformlar kurulacaktır.

552.3. Öğrenme ortamlarının fiziki altyapısı,öğretim programı ve materyal zenginliği,öz bakım becerileri, bütünleştirmeuygulamaları ve rehberlik hizmetlerininstandartları yükseltilecektir.

552.4. Özel yetenekli çocuklar için Eğitim, Bilim ve Değerlendirme Kurulu oluşturulacaktır.

552.5. Üniversitelerle işbirliği yapılarak zekâ ve yetenek testlerinin niteliği geliştirilecek, zekâ ve yetenek tanılama ve izleme merkezleri oluşturulacaktır.

553. Öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin motivasyonları ve mesleki gelişimleri artırılacakve öğretmenlik mesleğinin toplumsalstatüsü güçlendirilecektir.

553.1. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılacaktır.

553.2. Konut imkânlarının kısıtlı olduğu bölgelerde öğretmenlerin barınma ihtiyaçlarınıkarşılayacak konut yatırımlarına devamedilecektir.

553.3. Okul yöneticiliği profesyonel bir meslek haline getirilecek ve yönetici eğitimiakreditasyon yapısı oluşturulacaktır.

553.4. Ehliyet ve liyakat temelli kariyer sistemihayata geçirilecektir.

553.5. Sınıf öğretmenlerinin yan alan ve mesleki rehberlik becerileri geliştirilecektir.

553.6. Yabancı dil öğretmenlerinin nitelikleriniartırmaya yönelik hizmet içi eğitimlerdüzenlenecektir.

553.7. Öğrenci kazanımları dikkate alınaraköğretmenlere ve okul yöneticilerine,görev yaptıkları eğitim kurumunun türü vemahalline göre farklı oranlarda teşvik edicimekanizmalar oluşturulacaktır.

553.8. Yatay ve dikey kariyer basamaklarınayönelik lisansüstü düzeyde mesleki uzmanlıkve gelişim programları açılacaktır.

 

Bu yazı toplam 1672 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU