Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

On Birinci Kalkınma Planı’nda Eğitim (2019-2023)-324 Mart 2020 , Salı


Seyfi Yücel

On Birinci Kalkınma Planı’nda Eğitim (2019-2023)-3

Türkiye’nin 2019-2023 yıllarını kapsayan, On Birinci Kalkınma Planı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan, 100.Yıl Türkiye Planı, TBMM’nin 18.07.2019 tarih ve 1225 karar numarası ile 105 Birleşiminde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Planın eğitim bölümünü konuya ilgi duyanlarla paylaşmak istiyorum.

 

553.9. Hizmet içi eğitimlerin içerikleri öğretmenlerinve okul yöneticilerinin güncelihtiyaçları çerçevesinde yenilenecek, meslekive teknik eğitimde hizmet içi eğitimler işortamlarında gerçekleştirilecektir.

 

554. Etkin ve etkili bir eğitim sisteminin

oluşturulabilmesi için politikalar veriye dayalıolarak belirlenecek ve politika uygulamalarınınetki analizleri yapılacaktır.

 

554.1. Eğitim sistemine ilişkin veri tabanlarınınbütünleştirildiği eğitsel veri ambarıoluşturulacak, veriler yapay zekâ teknolojileriyleişlenecektir.

 

554.2. Eğitim sistemindeki kurum ve kuruluşlarınveri analiz kabiliyeti güçlendirilecek,okul bazında veriye dayalı planlamave yönetim sistemi hayata geçirilecektir.

 

555. Bireylerin kişilik ve kabiliyetlerinin

sürekli olarak gelişimini hedefleyen hayatboyu öğrenme anlayışı toplumun tüm kesimlerineyaygınlaştırılacaktır.

 

555.1. Hayat boyu öğrenme programlarınınçeşitliliği ve niteliği artırılacak, kazanımlarınbelgelendirilmesi sağlanacaktır.

 

555.2. Mükerrerliği önlemeye, belge ve

sertifikaların kurumlar arası paylaşımına

yönelik ulusal hayat boyu öğrenme ve izlemesistemi kurulacaktır.

 

556. Tüm paydaşların eğitim süreçlerine

aktif katılımının sağlandığı Okul Gelişim

Modeli oluşturulacaktır.

 

556.1. Sahip oldukları koşul ve önceliklerdâhilinde okulların gelişimleri izlenecek vedeğerlendirilecektir.

 

556.2. Okul gelişim planı hedefleriyle

uyumlu ve fırsat eşitliği temelinde okullarıngelişimini destekleyecek biçimde kaynaktahsis edilecek ve hesap verebilirlik düzeyiartırılacaktır.

 

556.3. Öğretmen-veli-okul arasındaki etkileşimve uyum güçlendirilecektir.

 

557. Eğitim ve eğitim dışı sürecin etkin biçimdeyürütülebilmesi ve çocukların hazırbulunuşluklarının artırılabilmesi için rehberlikve danışmanlık sistemi güçlendirilecektir.

 

557.1. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerininyapısı ve sunduğu hizmetler yenidendüzenlenecektir.

 

557.2. Çocukların kendilerini ve meslekleritanımalarını sağlayacak kariyer seçimsüreçlerini destekleyen kariyer rehberliğisistemi kurulacaktır.

 

557.3. Sosyoekonomik dezavantajlı ve suçasürüklenme riski olan çocuk ve gençler ileailelerine yönelik rehberlik ve danışmanlıkhizmetleri güçlendirilecektir.

 

557.4. Öğretmene ve öğrenciye yönelik fizikselve duygusal şiddet önlenecek, maddeve teknoloji bağımlılığı ile mücadele edilecek,sağlıklı yaşam kültürü konularında aile

farkındalığı artırılacaktır.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1682 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU