Günün Tarihi:6 Haziran 2020

On Birinci Kalkınma Planı’nda Eğitim (2019-2023)-431 Mart 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Türkiye’nin 2019-2023 yıllarını kapsayan, On Birinci Kalkınma Planı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan, 100.Yıl Türkiye Planı, TBMM’nin 18.07.2019 tarih ve 1225 karar numarası ile 105 Birleşiminde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Planın eğitim bölümünün dördüncüsü konuya ilgi duyanlarla paylaşmak istiyorum.

558. Öğrencilerin kazanımlarını çeşitlendirmeyeve artırmaya yönelik etkin bir ölçme,izleme ve değerlendirme sistemi oluşturulacaktır.

558.1. Her öğrencinin akademik ve diğerfaaliyetlerine ilişkin kayıtların tutulduğue-dosya oluşturulacaktır.

558.2. Ölçme ve değerlendirme sistemi yeterliliktemelli etkinleştirilecektir.

558.3. Öğrencilerin bilimsel, kültürel, sanatsalsportif ve toplum hizmeti alanlarındakietkinliklere katılımları desteklenecek,öğrenci yeterliliği üzerindeki etkisi izlenecektir.

558.4. Eğitim sisteminin öğrenciler üzerindeyarattığı baskıyı azaltmak amacıyla kademelerarası geçişlerde uygulanan sınavlardadüzenlemeler yapılacaktır.

559. Mesleki ve Teknik Eğitimde ÜretimeYönelik Yapısal Dönüşüm ve İstihdam Seferberliğinebaşlanacaktır.

559.1. Plan döneminde bütün meslek liselerininatölye ve laboratuvarları modernizeedilerek günümüzün eğitim-istihdam ihtiyaçlarınauygun hale getirilecektir.

559.2. Mesleki eğitimdeki kurum ve kuruluşlarbünyesindeki atölyelerin daha etkinbir şekilde kullanılması suretiyle döner sermayegelirleri artırılacaktır.

559.3. Sektör talepleri ve gelişen teknolojidoğrultusunda mesleki ve teknik eğitimdealan ve dalların öğretim programları güncellenecektir.

559.4. Öğrencilerin meslek alanları arasındageçişlerinin sağlanabilmesi ve farklımesleklere ilişkin kazanımlar elde edebilmeleriiçin birden fazla dalda sertifikasyonalmaya imkân tanıyan çoklu mesleki becerialtyapısı oluşturulacaktır.

559.5. Başta OSB’lerde olmak üzere meslekliseleri ile yükseköğretim kurumları program,yönetim, insan kaynakları, finansmanve fiziki altyapı açısından birbirini destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılacaktır.

559.6. Vasıflı insan gücü ihtiyacını karşılamakamacıyla mesleki ve teknik eğitim ileişgücü piyasası arasındaki bağ güçlendirilecektir.

559.7. Mesleki ve teknik eğitimde kariyerrehberliği etkinleştirilecek; mesleki ve teknikeğitim liseleri ile meslek yüksekokullarınıntoplumdaki algısını güçlendirecektanıtım faaliyetleri yürütülecektir.

559.8. Öğrencilerin buluş, patent ve faydalımodel başvurusu yapmaları teşvik edilecektir.

559.9. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarıile sektör arasında işbirliği protokolleri artırılacaktır.

*Devam edecek…

 

 

Bu yazı toplam 1878 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU