Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Önce kerevitler öldü25 Şubat 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

Dünya’nın en iyi içme suları arasında gösterilen Sapanca  Gölü’nün giderek kirlendiği yolunda, mesleğe başladığım 1981 yılından beri kaç yazı yazdım hatırlamam mümkün değil.  Sapanca Gölü’nün kirliliğini  gündeme getirdiğimiz yıllarda zamanın Sakarya Valisi Mehmet Aldan, Sapanca Gölü ile ilgili ilk kez bir sempozyum düzenlemişti.

                İstanbul Üniversitesi  Sapanca  Su Ürünleri Fakültesi’nde( O zamanlar enstitü idi) düzenlenen sempozyuma konu ile ilgili bilim insanları ve özellikle DSİ yetkilileri katılmıştı.

***

                Daha sonraları Sapanca Gölü’nün korunması için yine sempozyumlar düzenlendi. Örneğin; İzmit Köseköy’de  Sakarya Valiliği ve Kocaeli Valiliği, geniş katılımlı bir sempozyum düzenlediler.  Ancak bu sempozyumların amacı olan Sapanca Gölü ile ilgili özel bir yasa çıkartılması bir türlü mümkün olmadı.

                Sapanca Gölü kirlenmeye devam etti. Sapanca Gölü’nün kirlendiğinin en net göstergelerinden biri göldeki kerevitlerin yok olmasıydı. Temiz sularda yaşayan kerevitler(tatlı su ıstakozu) ne yazık ki aşırı kirlenme nedeniyle yok olup gitmişlerdi. Oysa göldeki kerevitler   o zamanlarda yurt dışına ihraç ediliyorlardı.

***

                Sonuçta Sapanca Gölü’nün kirliliğinin önlenmesi için zamanın Bayındırlık Bakanı rahmetli Cevat Ayhan, sınırsız ödenek çıkartarak gölün etrafının kolektör ile çevrilmesini sağladı. Ancak Sapanca Gölü özellikle İzmit tarafından   göle dökülen Derbent  Deresi, Kocaeli’nin sanayi atıklarını içmesuyumuza taşıyıp durdu. Belki de hala taşımaya devam ediyordur.

Göle yakın çöplük

                Bugün Sapanca Gölü kirliliğinden bir kez daha bahsetmemin nedeni, Kocaeli Cumhuriyet İnternet Sitesi’nde yer alan Bülent Karagöz’e ait   bir köşe yazısı…

Yazıda fotoğraflar ile Sapanca Gölü’nün nasıl kirletildiği anlatılıyor.

İzmit tarafından Sapanca Gölü’ne dökülen Eşme Deresi’ne yakın mesafede Kocaeli Belediyesi çöp döküyormuş. Yine dereye yakın mesafede bir de taş ocağı bulunuyormuş. İçmesuyu havzasına nasıl taş ocağı ruhsatı verilmiş o da ayrı bir konu?

1982 yılı Sakarya kent bütünlüğü imar planlarında Sapanca Gölü çevresi kısa, orta ve uzun ölçekli koruma bantları ile korunmaya çalışılmıştı. Ancak zaman içinde söz konusu koruma bantları yok olup gitti. Sapanca Gölü çevresindeki imar planları yapma yetkisi belediyelere bırakıldı. Belediyeler neredeyse Sapanca Gölü’nün içine kadar imar verdiler. Sapanca Gölü çevresi, villalar ile doldu. Ortada koruma bantları filan kalmadı.

***

Sapanca Gölü’ndeki  kirlenme nedeniyle önce göldeki kerevitler öldü. Kerevitlerin yerini kirli suları tercih eden su semenderleri aldı.

Dünyanın en kaliteli içmesuyundan biri olan Sapanca Gölü’nün suyunu, evlerimize ancak arıtma tesisinden geçirerek  almaya başladık.

Şimdi size bir zamanlar Sapanca Gölü’nün suyunu Çark Deresi vasıtasıyla doğrudan içiyorduk desem, çoğunuz inanmazsınız.

Zaten Sapanca Gölü’nün kirlendiğine bir türlü inanmayanlar yüzünden, önce kerevitler öldü.

 

Bu yazı toplam 346 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU