Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Öncelikli yatırımlar..2 Aralık 2019 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Sakarya’nın öncelikli yatırımları size göre nedir?   Tabi bu konuda herkesin farklı görüşleri olabilir. Benimkilerden bir kez daha bahsetmek istiyorum.

Şüphesiz şu an için Sakarya’nın en önemli sorunu bin yataklı hastanedir. Hemen hemen tüm büyükşehirlerde, bin yakalı şehir hastaneleri hizmete girdi. Ya da girmek üzereler. Bizimkisinin ise sadece proje ihalesi yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2023 yılına kadar tüm yatırımları durduğundan bin yataklı hastanenin ihale edilmesi için Sakarya olarak 2023 yılını bekleyeceğiz. Gerçi Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda, “Hemen yapılsın” diye talimat verirse, kim karşı durabilir. Ama Erdoğan’a bu talimatı verdirecek?

***   ***   *** 

Sakarya’nın bir diğer öncelikli gündem maddesi ikinci devlet üniversitesiydi.  2. Devlet Üniversitesi açıldı. Daha doğrusu Sakarya Üniversitesi ikiye bölünerek, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi açıldı.

Açıldı ama kampusu yok, rektör binası yok. Sakarya Üniversitesi’nde sığıntı gibi hizmet vermeye çalışıyorlar.

Sakarya’nın bugün için şehir içi ulaşımına nefes aldıracak olan raylı sistemdir. Eğri oturup, doğru konuşmak gerekirse, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce daha önce buzdolabına konan raylı sistem konusunda göreve geldiği ilk andan itibaren ciddi bir çaba harcıyor.

Ancak Yüce’nin çabaları Ankara desteği olmadan sonuca ulaşamaz. Hemen tüm Büyükşehirlerde raylı sistem ihaleleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıyor. Son olarak Erzurum ve Erzincan raylı sistem projeleri bakanlık tarafından ihale edildi.

Ancak geçtiğimiz hafta ilimizi ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin raylı sistem isteğine,İstimlaklarını (kamuşlatırmaları) siz yapın, o zaman programa girmesi kolaylaşır” demiş.

Erzurum ve Erzincan’a gelince bakanlık raylı sistem ihalesini üstleniyor. Sakarya’ya gelince; “İstimlak sorunun çözün öyle gelin” deniyor. Ayrıca onun da garantisi yok. İstimlak sorunu çözümlenirse programa girmesi kolaylaşırmış..

AKP Sakarya Milletvekilleri ilimizin böylesi öncelikli konularında,  Ankara’da neden topa girmezler merak ediyorum?

Ya da topa giriyorlar da gol yapamıyorlar.

  2023’ü beklemeden yapılacaklar

Görülen o ki raylı sistem için de en azından 2023 yılını bekleyeceğiz. Çünkü Büyükşehir Belediyesi’nin kendi imkanları ile raylı sistemi devreye sokması mümkün değil.

Ancak Büyükşehir Belediyesi’nin kendi imkanları ile yapabileceği hizmetler var. Örneğin daha önce imzalanan bir protokol ile Çark Caddesi’ndeki Atatürk İlkokulu Büyükşehir’e verilecek. Büyükşehir Belediyesi burada katlı otopark yapacaktı. Milli Eğitim Müdürlüğü de buna karşılık, Çark Caddesi’nde yıkılan İmam Hatip Lisesi arsasını Büyükşehir’e verecek ve büyükşehir belediyesi buraya iki okul yapacaktı.

Bu konuyu sıkça yazıyorum. Çünkü Sakarya’da depremde ağır hasar gördüğü için yıkılıp yeniden yapılması gereken okullarımız var.   Ve ne yazık ki bu okullarda öğrencilerimiz hayati tehlike altında eğitimlerini sürdürmek zorunda bırakılıyorlar.

Sakarya Valiliği son olarak bu durumdaki okul sayasını iki olarak açıkladı. Büyükşehir Belediyesi Çark Caddesi’ndeki Atatürk Okulu yerine yapacağı otopark geliri ile söz konusu iki okulu yaptırsa ve öğrenciler depreme karşı güvenli binalarda öğrenim görseler fena mı olur?

Böylesi bir hizmet Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce için gerçekten hayırlı bir hizmet olur.

 

Bu yazı toplam 236 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU