Günün Tarihi:24 Haziran 2021

Orda bir okul var uzakta12 Mayıs 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Sakarya eğitimde ne yazık ki pek istediğimiz yerlerde değil.  Gerçi pandemi döneminde Türkiye genelinde okullarımızın başarı durumlarını netleştirmek pek mümkün değil. Ancak insan eğitimde Sakarya’nın öne çıktığı bir haberi görünce gurur duyuyor ve mutlu oluyor. En azından ben öyle düşünüyorum.

***

            Önceki gün internette dolaşırken  yukarıda bahsettiğim beni mutlu eden bir haber gördüm. Geyve Doğantepe  İlkokulu, Türkiye genelinde 52 bin 550  kurumsal web sitesi arasında   19. sırada yer almış. 52 bin 550 kurumsal web sitesi arasında 19. sırada yer almak öyle kolay kolay elde edilecek bir başarı değil. Sakarya merkezdeki anlı şanlı okullarımızı bir kenara bırakın, Türkiye genelinde ne okullar var ve bizim Geyve Doğantepe İlkokulu   binlerce okul arasında  19. sırada yer almış.  Geyve Doğantepe İlkokulu’nun bu başarısı, pandemi nedeniyle  uzaktan eğitim yapıldığından daha bir önem kazanıyor.

Türkiye’de 19. olan okulun web sitesinde  veli  ve öğrencilere rehberlik ile bilgilendirme yapılıyor. Okulun sitesi; eğitim çalışmaları, okuma çalışmaları, zeka soruları ve yarışmalar ile sürekli yenileniyor.

Okulun internet sitesinden biraz bilgi edinmeye çalıştım. Söz konusu internet sitesi Okul Müdür Yardımcısı Güven Çelik tarafından sürekli güncelleniyormuş. Yine internet sitesinden edindiğim bilgilere göre; okulda eğitim faaliyetlerinin yanı sıra  çeşitli sosyal etkinlikler, öğrencilere beceri sağlayacak faaliyetler de var. Örneğin; internet sitesinde fidan dikme faaliyeti gözüme çarptı.

Tabi bu başarıda Okul Müdürü Adem Çavdar’ın da hakkını vermek gerekir. Okul Müdürü üretken olmasa bu başarı olmaz.

***

Geyve’ye 5 kilometre uzaklıktaki, Doğantepe İlkokulu’nun  çağa uygun  başarısını küçümsememek gerekiyor. Bir köy ilkokulunun internet üzerinden sanal alemde öne çıkması  gerçekten hoşuma gitti.  Ancak bu başarının Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeterince değerlendirildiğini düşünmüyorum. Fotoğraf çektirmeye bayağı meraklı olan İl Milli Eğitim Müdürü acaba bu başarı merkez okullarından birinde olsa böyle ilgisiz kalır mıydı?

Marifet iltifata tabidir. Ben bir köy okulumuzun 52 bin 550 resmi web sitesi arasında 19. olmasını gerçekten önemsiyorum.

Bu başarıda emeği olan başta Okul Müdürü Adem Çavdar’ı ve yardımcısı Güven Çelik’i kutluyorum.

Uzaktan eğitim

Pandemi nedeniyle okullarımızda zorunlu olarak uzaktan eğitim yapılıyor.  İnternet aracılığı ile yapılan uzaktan eğitimin nasıl sonuç vereceğini doğrusu merak ediyorum.  Ancak gördüğüm kadarı ile öğrenciler uzaktan eğitimden mutlu değiller. Şüphesiz öğretmenlerimiz de bu durumdan hoşnut değiller. Her öğretmen, öğrencileri ile yüz yüze eğitim yapmak ister. Her öğrenci de okulda olmayı arzu eder.

Tabi şu an için yapılacak bir şey yok. Öncelik  tabi ki  sağlık.  Hepimiz okullarımızdaki cıvıl cıvıl ortamı özledik. Dilerim bu illet  ile  mücadele kısa sürede başarılı olur. Gerçi pek öyle olacak gibi durmuyor. O zaman sabırla önlemlere uymaya devam.

 

Bu yazı toplam 72 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU