Günün Tarihi:26 Ekim 2021

Ormanlarımız yanmasın16 Temmuz 2021 , Cuma


Nuri Bahadır

Havaların ısınması ile ormanlık mesire alanlarında piknikçiler ve mangal yapanların artmasıyla tabiat ormanların gitgide yangın tehdidinin çoğalmasına neden oluyor.

***

Bir kıvılcım ile yüzlerce orman kül olabilir. Tam da bayram üzeri ve bayram esnasında Orman  Bölge   Müdürlüğü  denetimlerini  daha sıklaştırmalıdır..

***

Güzelim ülkemizin, Sakarya’mızın ormanları tehdit altında.

 Mesire yerlerimiz ile ormanların içine kadar girme ve dinlenme imkânına sahip olmanın ve en ücra köşelere kadar asfalt yolların gitmesi beraberinde yangın tehditlerini de getiriyor.

***

 Önümüzde Kurban bayramı var, bayram sonrası Kurbanını kesen ailesiyle, arkadaşlarıyla mesire alanında ormanda ateş yakacak, mangal yapacak.

 Orman yangınları açısından da küçücük bir ateş bile tehdit.

Bir sigara izmariti, bir köz  ile ciğerlerimiz

yanabilir…

***

 Bu mesire yerleri ile vatandaşımıza verilen hizmetin acı karşılığı orman

yangınları olmasın. Bir ağacın büyümesi 15-20 yılı aldığı düşünülürse ve

ağaçlandırma çalışmalarının ne kadar maliyetli olduğu dikkate alınarak bir

orman yangınının maddi yönden verebileceği zararı değerlendiremiyorum bile.

Bunun maddi ölçümü yapılamaz.

 Bir kuş yuvasının yanması,  bir  tosbağanın,  tilkinin yuvasının ve hatta yavrularıyla birlikte kendisinin yanmasının maddi ölçümü olamaz.

***

 Ormanlarımızı, mesire alanlarını en az kendi evimizin güvenliğine verdiğimiz önem kadar önem verip bu gözle bakmalıyız.

**

 Sakarya ‘nın doğasına sahip çıkalım. Hepimiz sorumluluk ve

hassasiyet gösterirsek bu yaz ülkemiz ormanlarında sıkıntı yaşanmaz inşallah.

Orman Bakanlığı Kurban bayramı sonrası denetimlerini daha çok yapmalıdır.

***

Ama bir yangın olursa vatandaşlık görevi olarak hemen müdahale ekiplerine dahil olmalıyız. Bu sorumluluğu hepimiz hissetmeliyiz. Özellikle piknikçiler, hem kirletmeyelim, hem de temiz tutarak mesire yerlerine sahip çıkalım.

 Nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakalım. Cam, poşet ve plastik atıklarını kesinlikle bu alanlara bırakmayalım, atmayalım.

Yanımıza alıp çöp bidonlarına bırakalım, inanın zor değil. Esas olan ormanlık alanda ateş yakmamaktır, ama yakıldıysa da iyice

söndürdüğümüzden emin olalım lütfen...  

 

***

 Önceki gün  Söğütlü ilçemizde  uzun  yıllar   Oto Elektrikçisi   Adnan Özen,  Hüsnü  Taş ile   Amerikalı  Nusrettin  kahvesinde  Söğütlü  ilçemizin  eksikleri    ve büyükşehir  belediyesi hizmetlerinden  konuştuk.

 Konuştuklarımızdan yazacak  şey var;   Ama Söğütlü ilçemizin  en büyük alt yapı sorunu….

 2014 seçimleri sonrası   akıbetinde   Büyükşehir Belediye Başkanı  Zeki Toçoğlu,      Söğütlü ilçesine SASKi  şantiyesi  kurdu. Şantiye açılışında Söğütlü ilçemize 30 km  altyapı  yapacağız  demişti. Halen yapılmadı,  neden bekliyorlar  bilemiyorum.  

***

15 Temmuz direnişinde kurtuluş savaşı ruhunun ölmediğini, Türk halkının özgürlüğüne dokunulduğunda neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Türk olmaktan ne kadar gurur duysak az.

 O gece yediden yetmişe, tankların üzerlerine koşan, uçaklara kafa tutan bu kahraman ulusumuza ne kadar teşekkür etsek az.  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde, vatanımız için kahramanca hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum."

***

  Şimdiden Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım.

Bayramınız mübarek olsun.

 

 

Bu yazı toplam 760 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU