Günün Tarihi:19 Şubat 2020

Özel meslek liseleri20 Ağustos 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Gençlerin geleceği için yeni seçenek: Özel meslek liseleri

 

Farkında mısınız? Çevremizde birçok özel meslek lisesi açıldı. Gençler için yeni ve iyi bir seçenek…

***

Yetmişli, seksenli yıllarda meslek liselerinin parlak dönemiydi. Şehrimizde, ilçemizde meslek liselerine gidenler şanslıydı; çünkü meslek lisesini bitirdikten sonra gençler bir meslek alanında teknik eleman olurdu; kamu, özel fabrikalarca öncelikli işe alınırdı. Sakarya’da da eskilerin deyimi ile “sanat okulu” na gitmek, vangon, donatım, tank palet, goodyear işe girmek demekti. O nedenle eskilerin sanat okulu, şimdilerin meslek liseleri özellikle orta ve dar gelirli aile çocukları için önemli seçenekti.

***

1997 de uygulanan ve o günden bugüne hep yanlış bulduğum katsayı uygulaması meslek liselerine önemli darbe vurdu. Meslek liselerinden mezun öğrencilerin üniversiteye gitmeleri büyük oranda engellendi. Böylece öğrenciler, özellikle başarılı öğrenciler meslek liselerinden uzaklaştı; meslek liseleri kan kaybetti…

***

2004 yılında Koç Grubu’nun meb ile ortaklaşa hazırladığı “Meslek lisesi memleket meselesi” kampanyası sayesinde meslek liselerinde kıpırdanmalar başladı. Öğrenciler tercih eder hale geldiler. Gerçekten meslek lisesi memleket meselesi…Sanayileşmek, kalkınmak, zenginleşmek için çağın gerektirdiği mesleklerde yetişmiş nitelikli işgücüne ihtiyaç var. Nitelikli iş gücü, ekonomik gelişme birbirini tamamlayan, geliştiren, destekleyen temel unsurlar. Bu nedenle meslek liseleri önemli…

***

Yıllardır ülkemizde özel sağlık meslek liseleri faaliyetlerini sürdürüyor. Sağlık sektörüne önemli ölçüde nitelikle iş gücü sağladığını biliyoruz. Özel sağlık meslek liseleri yanında bu günlerde farklı alanlarda eğitim veren özel meslek liseleri de açılmaya başladı.

***

Farklı alanlarda açılan meslek liselerine STFA Grubu ile Ankara Ticaret Odası tarafından açılan ilk özel meslek liseleri öncü oldular diyebiliriz. Özellikle Ankara Ostim Sanayi Sitesi’nde açılan ATO Teknik Koleji’ni birden fazla ziyaret etme imkanı buldu. Bırakın Türkiye’yi idea ediyorum Avrupa’da, dünyada böyle donanımlı bir meslek lisesi olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’de insanımız, kurumlarımız isteyince neler başarabileceğine güzel bir örnek… Yine Ankara’da Tük Telekom tarafından açılan bir meslek lisesi olduğunu biliyorum ama ziyaret etme fırsatım olmadı. Basından öğrendiğime göre Türkiye’de ilk kez 0.84 dilimden öğrenci almış. Bu mesleki eğitimde ülkemiz için dönüm noktası diyebiliriz.

***

Organize Sanayi Bölgeleri’ne özel meslek lisesi açma zorunluluğu; peşinden de yıllık önemli miktarda devlet teşviki gelince özel kişi ve kurumlar da bu alana girdiler. Mesleki-teknik eğitim de özel öğretim alanında kendisini göstermeye başladı.

***

İlimizde de özel meslek liseleri açılmaya başladı. Özellikle Erenler, Serdivan, Adapazarı yeni stat bölgesinde özel meslek liselerinin açıldığını, öğrenci kabulüne başladığını görüyorum. AVM’lerde de stantlar açıp, broşürlerle vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyorlar. Duyar gibi oluyorum, “Zaten dar gelirliyiz. Biz çocuğumuzu özel okulda nasıl okutalım?” diyebilirsiniz. Şaşırtıcı olanı bu okullar devletten teşvik aldıkları için öğrencilerini ücretsiz okutuyorlar. Bunu da bilmenizde yarar var…

***

Halen faaliyete bulunan özel meslek liselerinde, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Makine, Gıda, Otomotiv, Bilişim, Yenilenebilir Enerji, Mekatronik, Uçak Bakımı ve diğer alanlarda öğrencilerinizi kayıt yaptırabilirsiniz.

***

Etrafıma bakıyorum özel meslek liseleri fazla tanınmıyor. Tanıtım faaliyetleri yapıldığını düşünüyorum ama bir yönüyle insanların yılların birikimi davranışlarını, alışkanlıklarını değiştirmek çok zor olduğunu biliyorum.

***

Değerli veliler, sevgili gençler! Sekizinci sınıfta mezun olmuşsanız ya da dokuzuncu sınıftan, onuncu sınıfa geçip alan tercihi aşamasındaysanız gidin özel meslek liselerini ziyaret edin… Bu kurumlarda danışmanlar sizlere daha ayrıntılı bilgiler verecektir. Oradan alacağınız bilgilerle vereceğiniz karar size yeni bir yola açacak; güzel, güvenilir bir gelecek sağlayabilecektir…

 

 

Bu yazı toplam 231 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU