Günün Tarihi:28 Eylül 2020

ÖZLEMİŞİM5 Ağustos 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Adapazarı bu kentte doğup, büyüyenler ve yaşayanlar için gerçekten bir tutku. Bunu gurbete gidince daha iyi anlıyorsunuz. Bu yıl yaz tatilim  bana  göre biraz uzun sürdü. Sakarya’dan uzak kaldığım süre içinde ilimiz ile ilgili gündemi takip etmeye çalıştım.

            Örneğin, son olarak Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun  bayramın son günü yaptığı basın toplantısı ile ilgili ayrıntılara da baktım.

                                                                Yılların ihmali 

            Işıksu, basın toplantısında hepsi güzel olan bir dizi projeden söz etmiş. Bu karar içinde bazıları yılların ihmaline son verecek projeler.

            Bunlardan en önemlisi, depremden bu yana gerekli olduğu hep söylenen ancak kimsenin pek yanına yaklaşamadığı kentsel dönüşüm projesi. Işıksu, Adapazarı’ndaki 31  mahallede  “Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesini” hazırladıklarını ve 7 mahalleye daha ayrıntılara girdiklerini belirtmiş. Işıksu kentsel dönüşüm için “Gövdemizi ortaya koyduk” demiş.

            Gerçekten yerinde bir tabir. Yaşayan bir kentte  böylesi geniş kapsamlı bir kentsel dönüşüm kolay değil. Ancak yıllardır yapılması gereken bir çalışma. Işıksu, yılların hayati anlamdaki bu eksikliğini gidermek için yola çıkmış. Yolu açık olsun.

Kent müzesi 

            Işıksu’nun birde yıllardır gerçekleştirilemeyen kent müzesi projesi var. Benim bu mesleğe başladığım neredeyse 40 yıldan beri şehir merkezindeki Türk Ticaret Bankası  binasının  müze haline getirilmesi konuşuluyor. Işıksu, yaptığı girişimler ile  bunu geçekleştirme yolun da ciddi adımlar atmış durumda. Yıllar önce Adapazarı’nda, ilimizdeki girişimler tarafından kurulan ve ilk adı Türk İslam Bankası olan, daha sonra ise Türk Ticaret Bankası olarak değişen bankanın adı yaşatılmış olacak.

            Işıksu, birde depremden bu yana Karaman-Camili arasında yapılacağı söylenen rekreasyon projesinin de başlanacağını söylemiş.

            Işıksu, hep dillerde olan ama lafta kalan projeleri hayata geçirmek için harekete geçmiş durumda yolu açık olsun.

****************

Korona ile

Mücadele                                 

                                                  Tatil kıpırdanması

 

            Bundan 15 gün önce Sakarya’daki korona vakaları sayısı günlük 5 hatta 3 rakamına kadar düşmüştü.  Son 15 günlük süre içinde ise vaka sayıları günlük 20 ortalamasına ulaşmış durumda. Yoğun bakımda ise biri entübe olmak üzere 4 vakanın olduğu konuşuluyor. Tabi ilk anlara göre öyle ciddi bir vaka sayısı değil ama vaka sayısının  az veya çok tekrar yükselişe geçmesi düşündürücü. Bu arada bir başka endişe ise  tatil için başka illere gidenlerin dönüşte virüs ile birlikte gelmeleri. En azından tatil dönüşü yapanların kendilerini iyi kontrol etmesi gerekiyor.

             Tatille gittiğim  Bodrum’da  korona ile mücadele açısından güzel bir örnek çalışma  gördüm. Şehir içi dolmuş minibüsler son durakta garaja girer girmez dezenfekte ediliyorlar. Yolcular araçtan indikten sonra bir görevli sırtında dezenfekte çantası ile araca biniyor ve dezenfekte ediyor. Hani eskiden sırtında çantalar ile suları mazotlayanlar vardı ya işte öyle bir şey. Ancak her araç, her garaja girince seri bir şekilde dezenfekte ediliyor.

            Söz sağlıktan açılmışken Sakarya Eğitim ve Araştırma  Hastanesi başhekimliği görevine  Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fikret Halis’in atanması bekleniyor. Bilindiği gibi bu görevi daha önce yürüten Prof. Dr. Mehmet Akif Çakar süresi dolunca yeniden aynı göreve talip olmamıştı.

**********************

Olumlu

gelişme

CHP Parti  Meclisi’nde 3 Sakaryalı

            CHP’nin son yapılan kurultayının üzerinden bayağı bir zaman geçti. Ancak bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç parti meclisinin doğal üyesi. Bunu yanı sıra Ayça Taşkent yeniden CHP Parti Meclisine seçildi. CHP İl Başkanı Ecevit Keleş Sakarya’nın kurultay delegelerinin birlik ve beraberlik içinde Taşkent’e oy vermelerinde etken oldu. “Bunda ne var. Sakaryalı delegeler tabi ki Sakaryalı adaya oy verecekler” diye düşünenler olabilir.  CHP tabanı geçmişte pek öyle olmadığını iyi bilir. Bu arada  CHP İl Başkanı ve kurultay delegeleri parti meclisi seçiminde CHP’nin daha önceki dönem Ankara milletvekili olan  bir diğer Sakarya kökenli parti meclisi adayı   Aylin Nazlıaka’yaya tam destek vererek parti meclisine girmesinde etkili oldular. Nazlıaka’nın ailesi geçmişte Çark Caddesi’nde bizim kapı komşumuzdu. Bu nedenle kendisini arayıp tebrik ederken  ilk söylediği cümle: “Beni Sakaryalılar uçurdu” şeklindeydi. CHP Sakarya delegeleri güzel bir hemşerilik örneği vermişler. Böylece CHP Parti Meclisi’nde 3 Sakaryalı oldu.

             Keşke hangi alanda olursa olsun Sakaryalılar birbirlerini hep desteklese ne güzel olur. 

                                                     İnce ile Isır görüşmesi         

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin son günlerde pek sesi soluğu çıkmıyor. Ancak CHP kulislerinde İnce’nin yeni bir parti kuracağı ve bu sessizliğin fırtına öncesi sessizlik olabileceği de düşünülüyor.

            Bu arada bir internet sitesinde  CHP İl eski Başkanı Erdoğan Isır’ın, İnce’nin kurmayı düşündüğü partinin Sakarya örgütlenmesinden sorumlu olacağını okudum.

            Bunu üzerine Erdoğan Isır’ı aradım. Isır, bayramın 2.ci günü Muharrem İnce ile Yalova’da bir araya geldiklerini, ancak bu konunun  hiç gündeme gelmediğini belirtti. Ayrıca İnce’ninÖnümüzdeki günlerde arkadaşlar ile bir toplantı yapalım”  dediğini de kaydetti.

            Hani “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” derler ya işte öyle bir şey…

 

Bu yazı toplam 168 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU