Günün Tarihi:18 Nisan 2021

“Pandemi Dönemi ve Kamu Spotları”11 Ocak 2021 , Pazartesi


Murat Kaba

 

2020’nin Ağustos ayında tam bu pandeminin dünyada yayıldığı sıralarda bir yazı yazmıştım... 

Yeni ekonomik ve finansal sistemin adımları atıldığından ve hem Türkiye’de hem dünyada piyasa çalkantıları ve hareketlere baktığımızda bunların ön seslerini pandemi ile beraber görmeye duymaya başladığımızdan bahsetmiştim...

Tamamen yepyeni bir finansal ekonomik ticaret ve para sistemi sunulacağını dile getirmiştim...

Bu pandeminin bir proje olduğunu ve dünyada asıl amacın toplumun ve toplumu yönetenlerin nasıl bir refleks sergileyeceğine “müdahale etme planı” olduğunu vurgulamıştım... Bunu dünyadaki oyun kurucuların, senaristler programladıklarını özellikle belirtmiştim. 

Neden bu yazımı hatırlattım şimdi size ?

Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere bu dönemde  tüm toplumu bilgilendirmek amacıyla bazı “kamu spotları” hazırlanıyor ve özellikle televizyonda paylaşılıyor...

Bu konuda Psikoloji öğrencisi oğlum Ali Mert’in bir çalışması dikkatimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim...

Üniversitelerin ve özellikle gençlerin bu konuya eğilmeleri hoşuma gitti...

Aynen paylaşıyorum:

“”“Pandemi Döneminde Yayınlanan Kamu Spotları

İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde ülkemizde yayınlanan kamu spotlarının, ‘sağlığınız için evde kalın’ mesajını iletirken, aynı zamanda izleyenlerin farklı algısal süreçlerinden kaynaklı olarak kaygı ve mutsuzluk yarattığını gözlemledim.

Sağlığımızın, fizyolojik ve psikolojik olarak bir bütün olduğunu ve birbirini etkileyip, birbirinden etkilendiğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. 

Sağlığımızı korumamızı amaçlayan kamu spotlarında, fizyolojik tarafının yanı sıra ‘psikolojik’ tarafına da önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kamu spotlarının içeriğinde; Covid-19 sebebi ile hastanede yatan bir hastanın solunum tedavisi gördüğü sırada, arka fonda duyulan kalp ritim sesi ve ‘gerilimli’ bir ses ile ‘nefes alamıyorum, aileme ben bulaştırdım, ekmek teknemizi sahipsiz bıraktım, boğuluyor gibiyim’ gibi içsel konuşmalarına tanıklık ediyoruz.

Belirtilen kamu spotlarında farkındalığı arttırmaya çalışılırken aynı zamanda Pandemi sürecindeki korkular da, belleğe geri çağrılıyor. Bilinç öncesi çalışmalarında olan hazırlama (priming) görevlerinde olduğu gibi bir bilginin bir sonraki bilgiyi hatırlaması beklenmektedir. Kamu spotlarında da ardışık bilgiler ‘uydu, anten’ şeklinde değil, ‘pandemi, ölüm’ şeklinde karşımıza çıkmaktadır. 

Fiziksel ve psikolojik olarak en çok yaşlıları etkileyen Covid-19 virüsünde bu kamu spotlarını nasıl yorumladıklarını bizzat onlardan duymak istediğim için çevremde bulunan 60 yaş üstü 6 kişiye, kamu spotunu izlettirdikten sonra akıllarına gelen ilk kelimeleri ve düşüncelerinin söylemelerini istedim. 

Söyledikleri kelimelerin arasında ‘korku, yalnızlık, özlem, kaygı, moral bozukluğu, dikkat etmek‘ vardı. 

Bu küçük çalışmayı yaparken bellek konusunda işlediğimiz geri çağırma görevlerinden olan ‘serbest geri çağırma’ modeli ve popüler psikoloji yöntemlerinden olan serbest çağrışımdan esinlendim.

Herkesin evlere kapandığı, ‘normal’ kavramı algımızın bile değişmekte olduğu bu süreçte, virüse karşı farkındalığı tüm insanlara benimsetmek, yapılması gereken bir şey fakat bunu yaparken insanların korku duygularına yönelerek yapmaktansa, reklamcıların yaptığı gibi algıya yönelik çalışmaların özellikle yaşlılar açısından daha yararlı olacağını düşünüyorum.”””

Evet “Yalnızlaşmayalım”...

Psikolojik korkulara kapılmayalım. 
 

Korkak insan ruhunu teslim eder aklı ile hareket edemez.
 

Sağlığımıza dikkat edelim tüm tedbirlerimizi alalım. Ama cesur olalım “korkak” olmayalım...
 

İyi haftalar...

 

 

Bu yazı toplam 1788 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU