Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Pandemi ve eğitim15 Eylül 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Türkiye genelinde yeni eğitim ve öğretim yılı uzun bir aradan  sonra pandemi  gölgesinde başladı. Sakarya’nın yeni İl Milli Eğitim Müdürü  Ebubekir  Sıddık Savaşçı, bir yerel gazeteye yaptığı  açıklamada velilerin yardımcı kitap alma yarışı ile ilgili olarak  “Velilerimizden yardımcı kitap konusunda bize gelen bir şikayet yok” demiş. Veliler bu konudan neden rahatsız olsun? Demek ki okullarda dağıtılan kitaplar yetersiz kalıyor ki veliler yardımcı kitap almaya yöneliyor. Savaşçı, özellikle son sınıf öğrencilerine örnek hazırlık testleri dağıtmak için hazırlık yaptıklarını da kaydetmiş. Hani bir anlamda   dağıtılan ders kitapları ile üniversite sınavlarına yeterince hazırlanılamadığını da işaret etmiş.

54. sırayaftası

            Savaşçı’nın  son sınıf öğrencilerine hazırlık testleri dağıtma düşüncesi, aklıma  İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2007 yılında hayata geçirmeye çalıştığı Sakarya’da Eğitimde Başarı Projesini (SEBAP) getirdi.

            Sakarya o yıl açıklanan üniversiteye giriş sınavlarında eşit ağırlıkta 54, sözelde ise 61. sırada yer almıştı. İllerin üniversiteye giriş sınavlarındaki başarısı eşit ağırlık puanı ile ölçüldüğünden bizim sıramız trafik plakamız gibi 54 olarak  belirlenmişti.

            Sakarya’nın eğitimdeki başarı sıralamasının yukarılara taşınması için zamanın Sakarya Valisi Mustafa  Büyük, yukarıda bahsettiğim SEBAP  çalışmasını başlatmıştı. Zamanın Vali Yardımcısı Muammer Aksoy projenin başına getirilmişti. Yine zamanın Milli Eğitim Müdürü projeyi yürütmek için bir kurul oluşturmuştu.

            Kurul üyeleri ise üniversite sınavlarında başarılı olan illerde inceleme yapmışlardı. Yani başarılı illerin hangi yolu izledikleri araştırılmıştı.

            Sonuçta başarılı illerde lise son sınıf öğrencilerine bol bol test çözdürüldüğü ve öğrencilerin gruplar halinde bir öğretmenin sorumluluğunda sınavlara hazırlandığı tespit edilmişti.

            Kurul üyeleri projeyi anlatmak için ilçe milli eğitim müdürlüklerine girmeye başladılar. Bu durum ilçe milli eğitim müdürlüklerinde  serzenişlere neden oldu. Yine öğrenci gruplarını sınava hazırlamak için görev verilen bazı öğretmenler projeden pek hoşnut olmadılar. Bizim SEBAP başlamadan tarih oldu.

***

            Peki hazırlık aşamasında hayata geçmeden tarih olan SEBAP  sonrası Sakarya’nın üniversiteye giriş sıralamasında bir değişiklik oldu mu?

            Bu soruya Sakarya’da kimse yanıt veremez. Çünkü o yıldan sonra üniversite giriş sınavında  illerin başarı sıralaması açıklanmadı. 54. sıra Sakarya’nın üzerinde yafta olarak kaldı.

            Daha sonra hemen her milli eğitim müdürü kendine göre bir sıralama yaptı. Özellikle  zamanın Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre kendince yaptığı çalışma ile Sakarya’nın sıralamadaki yerinin sanırım 40 dolayında bir yere geldiğini belirtmişti.

***

            Dilerim Sakaryalı evlatlarımız üniversiteye giriş sıralamasında her yıl daha iyi bir duruma gelirler. Edindiğim bilgilere göre; Türkiye geneline göre Sakarya geçtiğimiz dönemden daha iyi bir yerde.

Dilerim çocuklarımız  üniversite giriş sınavlarında  her yıl artan bir başarı grafiği ile sınavlarda başarılı olurlar.

 

Bu yazı toplam 88 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU