Günün Tarihi:30 Mayıs 2020

"PEKİ, ANNE BİZ NE ÜRETİYORUZ?"...30 Mayıs 2019 , Perşembe


Özlem Doğan

Araç radyosundan yükselen ekonomi haberleri kulağımıza ilişiyor ve söylenmeye başlıyorum. O sırada arka koltukta oturan oğlum yanımızdan geçen arabaları sormaya başlıyor; Anne bu arabayı kim üretti? Ona saydığım gibi size de sayayım.
  
☆Hyundai Güney Kore, Japonya, Hong Kong

☆Audi - ABD, İsviçre, Almanya

☆Toyota- Japonya, İtalya, ABD

☆SEAT – Ukrayna, Hollanda, İspanya

☆Alfa Romeo – İngiltere, İtalya, İskoçya

☆Citroën – Belçika, İngiltere, Fransa

☆Saab, - İsveç, Portekiz, Sırbistan

☆Jaguar – ABD, İtalya, İngiltere

☆Fiat –İtalya

☆ Ford – ABD

☆Land Rover - ABD- İngiltere (Hintlilere satıldı)
(246.000 çalışan ve 110 fabrikası bulunan Ford hızlı üretim ile dünyaya birçok araç kazandırıyor. Ford Motor Company 2008 yılına kadar elinde bulundurduğu Jaguar ve Land Rover‘ı bir Hint otomobil üreticisi olan Tata‘ya, 2009’a kadar elinde bulunan Volvo‘yu ise Çin’li otomobil üreticisi Geeley‘e satmıştır.)
  

Sonra dedi ki "Peki anne bu cep telefonları"

☆ Samsung - Güney Kore

☆Apple – ABD

☆LG - Güney Kore

☆Sony - Japonya
   
 Bu liste uzar gider. Bir başka soruyla devam etti;" Peki, anne evdeki çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon, ütü, tost makinesi, bilgisayar, yazıcı..."
  Soruların ardı arkası kesilmedi; "MP3, Müzik seti, Uçaklar, Helikopterler vs vs..."
   Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım, her biri için bir başka ülkenin adını sayarak. Dikiz aynasından yüzüne baktım, arkasına yaslanmış düşünüyordu. Panikledi "Peki anne biz ne üretiyoruz?" Biz güçlü bir ülke değil miyiz? Biz sadece alıcı mıyız?...
   -Tekstil yani giyim sektörümüz var. Tarım var. Bak fındık üretiyoruz.
Dedim ama küçük beyin içine sinmedi. Yeterli bulmadı. 
  "Tarımla uğraşan çiftçi sayısının azaldığını söyleyemedim"...
   Güçlü ülke olmak... Ne yazık ki mevcut çağın dünya görüşü olan güç anlayışı maddi. Ve bu güç topraklarında huzur ve güven içinde yaşayabilmesi için o toprağı vatan yapan milletin ihtiyacı. Şöyle basite indirgeyelim evin anne veya babası içlerinden en az biri çalışmıyor olsa evin içi nasıl olur? Ev, ev olabilir mi? Onlarca üniversitemiz var, her yıl yüzlerce mühendis, öğretmen, doktor, avukat, farklı birçok alanda teknik eleman mezun ediyorlar. Bunca insanın istihdam edileceği alanlar gerekli ülkemize. Mesela her şehirde ya da her semtte pozitif bilimleri destekleyen okullar olmalı. Çocukları keşfetmenin ve bu keşfin karşılığını alabilmenin tadına vararak teşvik edecek kuruluşlar olmalı.
  ABD'de henüz 13 yaşında bir çocuğun yapay robot kol geliştirdiğini duyarak iç geçirmemeliyiz. Bizim topraklarımızda ki onlarca dehayı keşfetmeli ve desteklemeliyiz.
  Eski Türk Sosyologumuz aydınlarımızdan biri olan; Prof.Dr.Mümtaz Turhan'ın sözü geldi şuan aklıma. Kendisi 1908 Horasan/Erzurum doğumlu. 1927' de rahmetli olmuş.
   Ta o zamanlar bakın ne demiş;

☆ "GERÇEK BİR ÜNİVERSİTENİN YOKLUĞU BİR ÜLKENİN KALKINMASINA, İLERLEMESİNE MANİ OLABİLİR FAKAT SEVİYESİ DÜŞÜK BİR ÜNİVERSİTE MEMLEKETİ MUHAKKAK MAHVA GÖTÜRÜR"


Eğitimde ve eğitim sonrası destekte A kalite ve Adem-i merkeziyetçi, Naturalist bir eğitim modelini yaratmadıkça kalite ve üretim, ilerleme mümkün olmayacaktır. Bu durumun ekonomik olduğu kadar psikolojik yanlarıda var. Gelecek kaygısı yüksek olan toplum risk toplumunu teşkil eder. İç karışıklıkları meydana getirebilir. 82 milyonluk nüfusu olan bir ülkenin sadece pazar konumunda olması hiç yakışık olmadığı gibi huzurunu ve güvenliği sağlamak için bu konuların ehemmiyetle ve acilen üzerine eğilinmesi ve çözüm geliştirilmesi zorunludur.
   Saygılar...

 

 

Bu yazı toplam 463 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU