Günün Tarihi:21 Ocak 2020

Peki, neyi arıyoruz?3 Mayıs 2019 , Cuma


Şaban Köktürk

Kıymetli okurlar, öfkeler, kıskançlıklar, meraklar, her alanda ha bire değişiklik özlemleri ve daha niceleri… Buna çok genel olmak koşuluyla “mutluluk ve huzur” arıyoruz diyebiliriz. Ve bir yanıt, bir söylem ne kadar genel olursa o ölçüde doğru olur, ama bir o kadar da etkisiz olur; çünkü somut bir şey ortaya koymuş olmaz. Arayışın olup olmaması elimizde değildir; o vardır, verilidir, varoluşsaldır, yani iradi değildir. Fakat arayışın yönü ve yöntemi iradidir, bize bağlıdır diye düşünüyorum.

Genel amacı dile getirecek olursak eğer, şu özlemin hepimizin içinde olduğunu fark ederiz: Mutlu olmak istiyoruz; doyumlu, anlamlı, huzurlu bir yaşam istiyoruz. Ancak bunlar duyumsamalardır, yani bir yaşam deneyimi olarak duygular, ruhsal haller… Burada yaşamın bir gerçeği kendini bize gösteriyor; hiçbir duygu hedeflenerek elde edilemiyor, projelendirmeyle yaratılamıyor. Çünkü bunlar birer yan üründür, başka bir deyişle yapıp etmelerimiz sonucu, “öznel sistem”imizin işlevine bağlı olarak başımıza gelirler. İnsan ne yaparsa yapsın kendini üretir (ya da yıkar), ne söylerse söylesin kendini anlatır, ne ararsa arasın sadece kendini bulur. Gerçeği ararız, çünkü tüm ruhsal hallerimiz gerçekle aramızdaki ilişki düzeyi ve biçimi tarafından belirlenir. Gerçek; insanı özgürleştirir, gerçek; insanı masumlaştırır, gerçek; insanı mutlu kılar.

Peki, gerçek nedir?

Bunun bilim açısından, felsefe açısından, din ve sanat açısından cevapları veriliyor, verilmeye de devam ediliyor. Cevap kaynaklarını ne kadar çoğaltırsak çoğaltalım, hepsinin özünün bilinç olduğunu görmek zor olmasa gerek. Bilinç, en genel anlamda “farkındalık” demektir. Canlı varlıkların kendilerinin ve çevrelerinde olan olayların farkında olması. Kısmen bilgili olma, uyanık olma anlamındadır. İnsan bilincini göz önüne alırsak, kişinin kendisinin ve çevresindekilerin farkında olması halidir diyebiliriz. Bilinçli olmak, daha önce farkında olmadığı şeylerin bilgi edinme sonrası farkına varması, sonrasında pozitif yönde davranış değiştirmesine neden olur. Kısaca bilinç: insanın düşüncesi, duygusu, iradesi, karakteri, heyecanı, anlağı, kanısı, sezisi vb. gibi bütün anlıksal süreçlerinin toplamıdır. Nesnel gerçekliğin insandaki yansıtıcısıdır.

 

Bu yazı toplam 288 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU