Günün Tarihi:26 Temmuz 2021

Piyasada Yeni Trendler...17 Mayıs 2021 , Pazartesi


Murat Kaba

Son zamanda bu konularda sıkça yazıyorum. Çünkü küresel ekonomide trend değişiklikleri olduğu kesin. 

Küresel Ekonomi”, “İş Dünyası” ve “Toplumsal Yapı” adı altında dünyada çeşitli araştırmalar yapılıyor ve konferanslarla bunlar dünyaya anlatılıyor...

Dünya değişiyor, bu yeni trendlerin etkileri yayılıyor, artıyor...

Peki Ne olacak kapanma dönemi sonrası Türkiye’de ve Dünya’da. Yeni trendler ön planda olacak?...

Alışveriş patlaması...

Biriken talebin açığa çıkışı meydana gelecek... Daha önceki bütün ekonomik krizlerde olduğu gibi bir “alışveriş” hareketi başlayacak...

Hepimizin malumu; en çok etkilenen hizmet sektörü; özellikle restoranlar ve eğlence mekanlarının, bu geri dönüşte, diğer sektörlere göre öne çıkacağı tahmin ediliyor. 

* Tatil amaçlı seyahatlerin yeniden başlaması...

Uluslararası seyahatte, pandemiye bağlı sınır kısıtlamaları nedeniyle durgunluk sürse de Lüks yurtiçi seyahat ise eski düzeyini geçti. 

Tatil amaçlı seyahatler hızla geri dönerken, iş seyahatlerinde toparlanma sürecinin, daha önceki kriz dönemlerinde de olduğu gibi farklı olacağı belirtiliyor. 

Pandemi sırasında teknolojinin etkin bir şekilde kullanımı ve çoğu şirketin önümüzdeki yıllarda yüzleşeceği ekonomik kısıtlamalar, iş seyahatlerinde uzun dönemli yapısal bir değişimin başlangıç işareti olabilir.

* İnovasyon dalgası ve başlattığı yeni girişimciler hareketi...

Geçen hafta da değinmiştim; İhtiyaçlar, icatları doğuruyor ve krizler, girişimciler için alan açıyor. 

Daha önce yaşanan ekonomik krizlerin tersine, bu sefer yeni açılan şahıs firmalarının, bireysel işlerin ve işletmelerin sayısında önemli oranda artış görülüyor. 

* Dördüncü endüstri devriminin hızlanması...

Bu hızlanmanın temelinde, dijital destekli verimlilik artışının yer aldığı kesin. 

Covid-19 öncesi dönemde çığır açan teknolojilerin, verimliliği artırmaya başlaması 10 yıldan uzun sürüyordu. COVID-19 krizi ise yapay zekâ ve dijitalleşme gibi alanlarda, bu geçişi birkaç yıla indirdi. 

Örnek verecek olursak:

ABD’de 2019 senesinde Covid Çıkmadan önce e-ticaretin 2024’e gelindiğinde yüzde 24’lük bir yaygınlığa ulaşacağı öngörüsü vardı... Ama bu oran Temmuz 2020’de toplam perakende satışlarının yüzde 33’üne ulaşmıştı.

* İş Dünyası Trendleri...

Online perakendeye geçiş” hızla devam edecek...

Küresel olarak değerlendirildiğinde de 2020’nin ilk yarısında görülen e-ticaret artışı, önceki on seneye eşitti.

Covid-19, çoğu şirketin, uzun ve karmaşık tedarik zincirlerindeki zayıf noktalarını açığa çıkardı. Tek bir ülke, hatta tek bir fabrikanın kapanması, şirketlerin küresel üretimini durma noktasına getirince, “tedarik zincirindeki yeniden dengelenme” başladı.

Küresel mal ihracatının dörtte birinin, 2025’e kadar yön değiştirebileceğini öngörülüyor.

Bu, yaklaşık 4,5 trilyon dolarlık bir ihracat hacmi anlamına geliyor.

Şirketler bu verileri de dikkate alarak;  hem otomasyon hem de yapay zekâ, veri analitiği alanlarındaki gelişmelerden faydalanarak tedarik zincirlerini yeniden dengeliyor.

* “İşimizin Geleceği”çok önemli bir hale geldi... 

Pandemi, farklı endüstrilerdeki on milyonlarca insanı, bir günde evden çalışmaya geçmek zorunda bıraktı. 

Böylece, önündeki kültürel ve teknolojik bariyerler yıkılan uzaktan çalışma modelinin, kısıtlamaları ve faydaları geçen kısa zaman içinde daha da netleşti.

* Portföylerin yeniden yapılanması hızlanıyor

Pandemiyle birlikte bazı endüstriler yükselişe geçerken bazıları da ciddi şekilde düştü.

Ekonomi yeni normaline oturunca, yaşanan sektörel farklılıkların daralması ve endüstrilerin kriz öncesine yakın pozisyonlarına dönmeleri beklenebilir. Bununla birlikte, sektörler içindeki dinamiklerin nasıl değişeceğini öngörmek daha zor olabilir.

Bundan önceki krizlerden, kuvvetliler daha kuvvetli çıktı. Zayıflarsa daha da zayıfladı, tümden kapandı ya da satın alındı.

* Toplumsal Yapı Trendleri ve Sağlık sistemi... 

Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinden alınan dersler, daha kuvvetli sağlık sistemleri inşa etmeye sevkediyor... 

Halk sağlığı altyapısının iyileştirilmesi ve sağlık sisteminin dijital dönüşümün sunduğu imkanlar kullanılarak modernleştirilmesi, bu konuda, üzerinde çalışılması gereken iki alanı oluşturuyor. 

İşletmeler açısından bakıldığında da iş verenlerin yeni normalin sağlıklı iş ortamını tasarlamaya odaklanmaları ve çalışanlarının sağlığına yatırım yapmaları bekleniyor.

* Ülkelerin normalleşme süreci

Pandemi etkileri azaldıkça, ülkelerin mali sıkıntılarıyla nasıl başa çıkacaklarını düşünmeleri gerekecek. 

Bunun uzun vadeli ve etkili cevabı büyüme ve verimlilikte gizli...

Geçen haftalarda da pandemi şartları tamamen geride kaldığında, “ekonomik ve sosyal düzende ciddi bir yeniden yapılanma” getirebileceğini belirtmiştik. 

Bu çerçevede, 2021’in dönüşüm yılı olacağı kesin.

Kurumlarda, iyi liderlik, dijital üretkenlik, sürdürülebilirlik, inovasyon, işimizin geleceği ve paydaş kapitalizmi trendleriyle açıklanan değişimlerin uzun vadede kalıcı bir temel oluşturması mümkün olacak.

İyi haftalar dilerim...

 

 

Bu yazı toplam 133 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU