Günün Tarihi:5 Haziran 2020

Risk giderek artıyor6 Nisan 2020 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Asrın illeti korona  ile mücadelede daha önce de sizler ile paylaştığım gibi, bugünler en kritik günler. Çünkü koronavirüsü kuluçka dönemini tamamladı, artık daha tehlikeli bir şekilde bulaşma dönemine geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronanın diğer ülkelere göre Türkiye’de bulaştırma oranının çok daha yüksek olduğunu açıkladı. Diğer ülkelerde  koronavirüsü kapan birinin virüsü diğer insanlara yayma sayısının 6 civarında olduğunu kaydederken, Türkiye’de koronalı bir hastanın 16 kişiye virüsü yaydığının tespit edildiğini belirtti.

            Bakan Koca’nın bu açıklamasını virüsün Sakarya’daki yayılma hızı da doğruluyor. Şöyle ki:

            1 Nisan tarihine kadar Sakarya’da tespit edilen pozitif hasta sayısı 207 iken, bu sayı 48 saatte 130 kişi artarak 337’ye yükseldi.

            Sakarya’da 10 günde 207 pozitif vaka görülürken,  48 saatte 130 pozitif vaka tespit edilmesi korona ile mücadelede çok daha dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.

            Ben bu kritik süreci bir kez daha hatırlatmak istedim.

                        Karantina misafirlerini ağırlamakta 1.nci durumdayız

            Koronavirüsün    tüm dünyada ve Türkiye’de   yaygınlaşma süreci başladığından beri yurt dışından gelenler Türkiye’nin çeşitli illerinde 14 gün süre ile  karantinaya tabi tutuluyorlar. Türkiye genelinde  yapılan son açıklamaya göre   çeşitli yurtlarda 15 bin 859  misafir karantina altında.

            Türkiye genelinde  Sakarya, yurt dışından gelen yurttaşlarımızın   14 gün süre misafir edilmesinde 1. sırada yer alıyor.

            Şuanda  Sakarya’da yurt dışından çoğunluğu öğrenci  bin 904 vatandaşımız   Arifiye Muhammed Fatih Safitürk Öğrenci Yurdu, Serdivan Rahime Sultan Kız Yurdu   ve Arif Nihat Asya yurtlarında misafir ediliyor.  

            Örnek vermek için belirtiyorum komşu illerimizden Kocaeli’de 117, Düzce’de 463, Bilecik’te 147 ve İstanbul’da 78 kişi 14 gün süre ile yurtlarda karantina  altında tutuluyorlar.

            Sakarya özellikle yüksek öğretim yurdu   kapasitesi açısından yıllardır sıkıntı yaşıyor. İlimizde yeterli sayıda devlet yurdu maalesef yok.

            Ancak   yurtlarda misafir ağırlamakta  Sakarya 1. sırada. Herhalde vardır bir hikmeti.

            Bu arada yurtlardan sorumlu olan Sakarya  Gençlik ve   Spor İl Müdürlüğümüz   örnek bir ev sahipliği ile gelen misafirleri ağırlıyor.

            Başta İl Müdürü Arif Özsoy olmak üzere gençlik ve spor il müdürlüğünün tüm çalışanlarını kutluyorum. 

                                     İşin yaşlısı, genci yok

            Koronavirüsü ile mücadelede ilk anda 65 yaş ve üstü kişiler için sokağa çıkma yasağı geldi. Bu yasak toplumda   sanki sadece 65 yaş üstü vatandaşlar   risk altındaymış gibi  yanlış bir algıya  neden oldu.

            Oysa bu karar 65 yaş üstününün vücut direncinin daha genç yaşlara göre az olmasından alındı. Yani bir anlamda 65 yaş  üstü vatandaşların daha fazla risk altında olduklarından alındı.

            Oysa her yaş grubu koronavirüs riski ile karşı karşıya.  Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  20 yaş ve altı gençlere de sokağa çıkma yasağı konduğunu açıkladı. Alınan önlemlere şehirlerarası seyahat yasağı da geldi.

            Evet risk giderek büyüyor. Bizlerde giderek açıklanan önlemlere sıkı sıkıya uymak zorundayız.

            İşin şakası yok.

 

Bu yazı toplam 292 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU