Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Sabancı Vakfı ve Sakarya21 Mayıs 2020 , Perşembe


Cevdet Güngör

Sabancı Vakfı(VAKSA) Hacı Ömer Sabancı’nın sağlığında yaşam felsefesi olarak kabul ettiği “Bu topraklardan kazandıklarımızı, bu toprakların insanları ile paylaşmak” ilkesinden hareketle 1974 yılında Sabancı kardeşler tarafından kuruldu.  Sabancı Vakfı eğitim, kültür, sanat ve sosyal değişim projelerine ağırlık veriyor. VAKSA bugüne kadar 120 projeye imza attı,  48 bin öğrenciye de burs verdi.

            Sabancı Vakfı  1994 yılında ilk adı ile Toyotasa Acil Yardım ve Travma Hastanesini  hizmete açtı.

            Hastanenin kuruluş amacı E-5 ve TEM oto yolarındaki kazalara acil olarak hizmet vermekti. Ancak zamanla travma müdahalelerine yeterli gelecek ameliyathane ve uzman doktor sıkıntısından olacak hastanede daha sonra diğer branşlarda da  55 yataklı  devlet hastanesi olarak  hizmet vermeye başladı.

                                                          Adı değişiyor

Sabancı grubunun Toyota ile alan ortaklığı sona ermesinden sonra   Toyotasa Hastanesi’nin adı Toyota Hastanesi oldu.  Ancak hastane kapasite olarak sağlık hizmeti açısından yetersiz kalmaya başladı.  Bu nedenle yakın zamanda  Sakarya Valiliği ve Sabancı Vakfı arasında bir protokol imzalandı.  

            Toyota Hastanesi’nin kapasitesinin arttırılması için hastaneye kat ilavesi ve gerekli diğer unsurların eklenmesi için  Sabancı Vakfı yeni düzenlemeye 8 milyon gibi ciddi bir katkı sağlıyor. Hastane tamamlandığında  protokole göre adı da  Hacı Ömer Sabancı’nın eşi  6 erkek çocuğunun annesi olarak Sıdıka Sabancı Devlet Hastanesi olacak. İlk başta 25 yataklı bir  travma hastanesi olarak  sonra Sabancı Vakfı’nın katkısı ile ilk yardım ve travma hastanesi olarak  hizmet vermeye başlayan hastane Sıdıka Sabancı  Hastanesi olarak 110 yatakla hizmet verecek.

                                  İlk amacına uygun hizmet vermeli

            Toyota Hastanesi’nin yeni düzenlenmiş hali ile Sıdıka Sabancı Devlet Hastanesi olarak hizmet vermesi planlanıyor.

            Bence yeni adı ile  Sıdıka Sabancı Devlet Hastanesi ilk yapılış amacına uygun olarak “Acil Yardım ve Travma Hastanesi” olarak hizmet vermeli.

            Hastane ilk anda gerek ameliyathane, gerekse uzman doktor sıkıntısı ile uzun süre   acil yardım ve travma hastanesi olarak  hizmet vermede sıkıntı yaşadı. Çünkü çok yönlü ameliyathane açısından sıkıntısı vardı. Ancak  yapımı süren  hastanede böyle bir sıkıntı olmayacak.

            Bir diğer önemli bir husus ise Sıdıka Sabancı Hastanesi ilk yardım hastanesi olduğunda Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yükü azalacak. Daha doğrusu yatak kapasitesi doğal olarak 110 yatak artmış olacak.

***

            Bilindiği gibi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  korona öncesi ciddi bir yatak sıkıntısı yaşanıyordu. Eğitim ve Araştırma Hastanesi hayırlısı ile salgın bitip normal konumuna döndüğünde  yine aynı sıkıntı yaşanacak.  Özellikle bazı branşlarda yatak kapasitesi  sıkıntısı ile  ameliyat için günler sonrasına  randevu verilmek zorunda kalınacak.

            Oysa Sıdıka Sabancı Devlet Hastanesi acil yardım hastanesi olarak hizmet verirse söz konusu sıkıntı bir nebze olsun giderilmiş olacaktır.

            Hastanenin tadilat çalışmalı acil yardım hastanesi olarak düzenlenirse  ilk yapılış amacına da uygun olacaktır.

            Sabancı ailesi hastanenin  ilk yapılış amacına uygun hizmet vermesine  karşı çıkacağını da sanmıyorum.

 

Bu yazı toplam 250 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU