Günün Tarihi:15 Ocak 2021

SADECE İNSANSIN...12 Kasım 2020 , Perşembe


Özlem Doğan

Çok büyütmemek lazım, sadece insansın...

Daha sade düşünebilmek gerekli...

Olduğun gibi olmakla, olmayı hayal ettiğin gibi davranmaya çalışmak arasında bir araf yaratıyor insanlık kendine ve maalesef bu araf da tüketiyor tüm ömrünü; " Kimim ben?" diye sormadan, kim olduğunu bulup gerçekten mutlu olamadan...
Parçadan bütüne tümevarım yapacak olursak; bireyden başlayarak, toplumun geneline sirayet eden kaoslar bu yüzdendir belki de...

  Geneli iyileştirmek için bireyi onarmalı önce. İyi eğitmeli, kendini bulacağı yollar açmalı ona.
 
HİÇ KİMSE YÜZDE YÜZ KÖTÜ, HİÇ KİMSE YÜZDE YÜZ İYİ DEĞİLDİR...

  Bazen kötülük zannettiğimiz şeylerin altında onarılmayı bekleyen bir acının yansıması mevzu bahis olabilir.
  Kimi zaman kişinin kendini gerçekleştirmemesi ya da gerçekleştirememesidir bu durum. Kim istemez ki saygın bir kişilik olmayı. Aslında saygın bir kişilik olmayı başkaları için istemez insanlar, kendilerine saygı duymak için isterler ve dışarıya karşın saygın bir kişi olmak, aslında sadece onaylanmak arzusudur. İçsel saygıya destektir bu. Bu bakımdan içsel acziyetler, zayıflıklar kişiyi yorar ve kimi zaman saldırganlaştırır.
  Suç Sosyolojisi bu ve benzer insani duygu ve düşüncelerin alt yapısına dikkat çekmektedir.
  Algı yönetimi diyoruz ya; hepsi insanın duygu durumundan beslenen yapılardır. Güçlendirilmiş algı, güçlendirilmiş kişilik kolay yem olmaz bu psikolojik sömürüye.
Mutlu ve kendine saygı duyan bireylerden oluşursa toplum; işte o zaman her şeyin kalitesi ciddi anlamda artacaktır. Çünkü kendini seven ve saygı duyan bireyler daha idealist, daha yaratıcı ve en önemlisi çok daha dürüst olacaklardır.
  Ahlak duygusunun temeline baktığımızda, şayet iç muhakeme bir insanda gelişmemişse bunun altında da maalesef doyurulmamış, kimi zamanda ötelenmiş, yok sayılmış, hırpalanmış bir çocukluk görmemiz mümkündür. Sevgi, nefret, anlayış bunların hepsi öğretilen-öğrenilen duygu kavramlarıdır. Akademik öğretilerden farkı ise davranışla aktarılmasıdır ve maalesef hasârı büyüktür. Bu hasar, sadece kişiye acı vermez, kişi büyüyüp yetişkin oldukça yaşamı paylaştığı en yakınından en uzağına tüm çevresini olumsuz bir şekilde etkiler.
  Yani sözün özü; birey onarılmadan, toplumu iyileştirilemez...

 

 

Bu yazı toplam 2277 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU