Günün Tarihi:24 Şubat 2020

Sadece yetkililer görüyor15 Kasım 2019 , Cuma


Cevdet Güngör

Büyükşehir Belediyesi Demokrasi Meydanı’nda (Kent Meydanı)  yeni düzenleme yaparken doğal olarak Atatürk Anıtı’nı  geçici süre kaldırmıştı.

Meydan düzenlendikten sonra Atatürk Anıtı yeniden Demokrasi Meydanına kondu. Ancak öyle bir yere kondu ki, ilk anda bakıldığında kimse meydandaki Atatürk Anıtını göremiyor.

Sanki anıt özellikle köfteciler ve lahmacuncuların tabelaları arasına kamuflaj edilmiş durumda.

Sanırım Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtını sadece buraya koyanlar görüyor.

***

Sanırım bize gelen tepkiler Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne de gidiyordur. Her nedense Büyükşehir Belediyesi yetkilileri şu ana kadar vatandaşların konu ile ilgili tepkilerine duyarsız kalıyor.

Atatürk Anıtı, meydanda nereye konsa vatandaşlar tarafından fark edilmez diye bir yarışma açsa, şuanda konduğu yer birinci seçilirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Anıtı’nı daha görülür, daha fark edilir bir yere taşımamakta neden böyle diretiyor? Bunu da anlamak mümkün değil.

            Atatürk Anıtı, meydan düzenlenmeden önceki yerine konsa ve kaidesi yine eskisi gibi yükseltilse hiçbir sorun kalmayacak.

                  Ayıbı kabul ettiler

            Bu arada 10 Kasım çelenk sunma töreni sırasında dikkatimi çeken bir gelişme oldu. Çelenk koyan ve saygı duruşu töreni öncesinde Atatürk Anıtı arkasındaki köfteci ve lahmacuncuların tabelaları görünmemesi için  siyah bir perde konmuştu.

            Yani bu işin yetkilileri Atatürk Anıtı’nın yerini kendileri de yadırgamış durumda. Atatürk Anıtı’nın hemen arkasına köfteci ve  lahmacuncuların tabelalarını yakıştıramıyorlar. Yakıştıramıyorlar ki, bu tabelaları kapatmak için anıtın arkasına siyah perde koymuşlar.

            Baktım tören sonrasındaki gün anıtın arkasına konan siyah perde kaldırılmış.

            Ne olacak yani.

            Atatürk  Anıtı’na da yapılacak her çelenk koyma töreninde arkasına siyah perde mi konacak?

Gerçekten yakışmıyor

            Atatürk Anıtı’nın Demokrasi Meydanı’ndaki yeni yeri gerçekten yakışık almıyor.  Sanki anıt görülmesin diye hareket edilmiş.

            Atatürk Anıtı geceleri ise hiç görülmüyor. Çünkü meydanın bir köşesine konan anıt geceleri ışıklandırılmıyor. Büyükşehir Belediyesi geceleri Donatım Park’taki binalarını ışıklandırıyor. Ama her nedense Atatürk Anıtı karanlığa terkediliyor?

            Zaten gündüzleri bir köşede duruyor. Geceleri ise ışıklandırma olmadığı için karanlıklar içinde duruyor.

***

            Şöyle bir düşünüyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, geçtiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Cumhuriyet Bayramı akşamında Demokrasi Meydanı’nda kutlama programları yaptı.

            Benim hatırladığım Büyükşehir Belediyesi bu Cumhuriyet Bayramı akşamı  ilk kez Demokrasi Meydanı’nda  güzel bir kutlama programı düzenledi ve vatandaşlardan çok olumlu tepkiler aldı.

            Diyeceğim Cumhuriyet konusunda bu denli duyarlı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Atatürk Anıtı’nın meydanda kendisine yakışan bir yere konmasını ister.

            Sanırım kendisine konu ile ilgili yeterli bilgi verilmiyor.

NOT: 10 Kasım çelenk sunma töreni sırasında Atatürk Anıtı’na arkasındaki görüntü kirliliği görünmesin diye siyah perde konmuştu.  Tören bittikten sonra siyah perde kaldırıldı. Bir anlamda takke düştü, kel göründü.

 

Bu yazı toplam 112 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU