Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

Sağlık ve deprem riski olan okullar22 Temmuz 2019 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Sakarya’nın yakın geçmişte iki önemli gündem maddesini hep tartıştık. Daha doğrusu gündemde tutmak için çalakalem gittik.

            Sakarya’nın 1.gündem maddesi sağlıktaki yatak kapasitesinin yetersizliğiydi. Bunun için bir an önce bin yataklı yeni bir hastanenin hizmete girmesi tek çıkış yoluydu.

            Diğer önemli gündem maddesi ise artık talepleri karşılayamaz duruma gelen Sakarya Üniversitesi’nin yanında 2. bir devlet üniversitesinin açılmasıydı.

            ***

            Sonuçta geçtiğimiz yıl Sakarya’da  2. bir devlet üniversitesi olarak Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi açıldı.

            Yeni üniversitemiz bir anlamda Sakarya Üniversitesi’nin oğlu gibi oldu. Çünkü  yeni üniversite, Sakarya Üniversitesi’nin bazı bölümlerini  bünyesine  alarak hizmete girdi.

            Şu anda kampüsü bile yok.

            Ancak ne olursa olsun bir yerlerden başlamak gerekiyordu.

            Bu arada yoklar içinde gerçekten bir şeyler yapmak isteyen Rektör  Prof. Dr. Mehmet  Sarıbıyık ile hızla yapılanma yolunda...

Bin yataklı hastane konusu

Yukarıda da belirttiğim gibi Sakarya’nın bir diğer önemli gündem maddesi sağlıktaki yatak kapasitesinin yetersizliğiydi. Bu nedenle bazı bölümlerde hastalara günler sonrasına ameliyat günü veriliyor. Yoğun bakım hastaları başka illere sevk ediliyordu.

Bin yataklı hastane konusunu AKP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ile görüştüm.

Yavuz, bin yataklı hastanenin yerinin Alandüzü  olarak belirlendiğini bir kez daha tekrarlayarak şöyle devam etti:

“... Bin yataklı hastane için fizibilite çalışmaları devam ediyor. Ve Sakarya bin yataklı hastanesi Türkiye’de  ilk yapılacak bin yataklı hastane ihalesi içinde yer alacak.”

Dilerim bin yataklı hastaneler ile ilgili yapılacak ilk ihale kısa sürede yapılır.

Şu andaki en büyük sorun 

Sakarya’nın en önemli iki gündem maddesi yukarıda da belirttiğim gibi 2. devlet üniversitesi ve  bin yataklı hastaneydi. Ancak CHP Sakarya Milletvekili ve Grup Başkan Vekili ilimizde valiliğin tespitlerine göre yıkılması gereken 20 okul bulunduğu gerçeğini ortaya koyunca yeni ve çok daha önemli bir gündem maddesi oldu.

O da: “... Deprem riski taşıyan 20 okulda hala binlerce öğrencinin öğrenim görmesiydi.”

Deprem riski taşıyan okullardaki son durum ne?

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir bir süre önce yaptığımız görüşmede Sakarya’da deprem riski taşıdığı için yıkılıp yerine, yeni okul binası yapılması gereken okul sayısının 9’a düştüğünü belirtmişti.

Geçtiğimiz günlerde İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş 3 okulun daha yıkılıp yerlerine yenilerinin yapılacağını belirtti. Bu okullardaki öğrencilerin geçici olarak başka okullarda öğrenime devam edeceğini açıkladı.

*** 

En azından Vali Nayir’in açıklamasına göre 9 riskli okuldan 3’ü daha yıkılıp yerlerine yeni bina yapılacak.

Ya deprem riski taşıdığı için yıkılması gerektiği belirtilen 6 okul ne olacak?

Bu işin şakası yok. Önümüzdeki öğretim yılında tek bir deprem riski taşıyan okulda dahi öğrenim yapılmamalı, yapılamaz.

Buna göz yumanlar büyük bir vebal altında kalacaklardır.

 

Bu yazı toplam 196 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU