Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Sakarya Anadolu Lisesi’nin tarihçesi ve bir hatırlatma7 Aralık 2019 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Yıl 1984. Sakarya’nın komşu illerinin hepsinde Anadolu liseleri var. Sakarya’da ne yazık ki yok.

            O zaman  Ulusal Günaydın Gazetesi’nin bölge gazetelerinden biri olarak Sakarya Gazetesi’nde Genel Yayın Müdürüyüm.

            Sakarya’ya en kısa zamanda Anadolu lisesi açılması için ısrarla yayın yapıyoruz.

            Bu yayınların da etkisi ile ilimizde Anadolu lisesi kurulması için tıpkı bugünlerde bin yataklı hastane de olduğu gibi baskın bir kamuoyu oluştu.    

            Dönem ANAP’ın tek başına iktidar olduğu dönem.  ANAP  Sakarya Milletvekili Mümtaz Özkök gerçekten Sakarya aidiyeti olan bir milletvekiliydi.

            Anadolu lisesi konusunda son derece duyarlı bir yaklaşım sergiliyordu. Tabi yine karşımıza yer sorunu çıkmıştı. Özkök: “Yer önersek, yer bulsak hiç merak etmeyin bu biter” diyordu.

            O dönemde Serdivan Arabacıalanı’nda 5 derslikli bir ilkokul vardı. Okul o yıl öğrenci azlığından kapatılmıştı. Yani boş duruyordu.

            Yer Serdivan Belediyesi’nin. Zamanın Serdivan Belediye Başkanı  rahmetli Sinan Pehlivan ile şayet onay verilirse okulda Anadolu lisesi için belediye olarak gerekli düzenlemeyi yapıp  yapmayacağını sordum. Sinan ağabey: “Ne demek beldemize Anadolu lisesi açılması bizim için onurdur” dedi.

            Özkök’e  kapatılan bu okulu Serdivan Belediyesi’nin desteği ile  Anadolu lisesi binası olarak önerebileceğimizi  söyledim.

***

            Hiç unutmuyorum. Bu konuşmamızdan en çok 15 gün sonra Özkök telefon ile arayarak: “Cevdet Milli Eğitim Bakanımız ile Ankara’dan İstanbul’a geçiyoruz. Serdivan Belediye Başkanı Sinan Pehlivan’a da haber ver. Önerdiğiniz okula geçin. Ben de bir saat içinde bakanımız ile birlikte orada olacağım" diyordu.

 

            Yarım saat içinde Sinan ağabey ile şu anki Anadolu lisesi’nin hemen yanındaki alanda bulunan ve kapatılan ilk okulun önündeyiz.

            Kısa süre sonra Özkök ve zamanın Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler okula geldiler.

            Birlikte okulu dolaşıyoruz. Okulda  öyle aman aman bir tamirata gerek yok. Boya badana ve ufak tefek işler var. Bir de  okulun yolu patika  gibi bir yol.  Serdivan’ı şimdiki gibi düşünmeyin. Şimdi AVM olan alan o zamanlar çayırlık.

            Neyse... Okulu dolaştıktan sonra kapı önüne çıktık. Bakan Dinçerler, Sinan ağabeye dönüp “Başkan ne diyorsun? Okulun boya badanası ile  yolunu asfalt yapma sözü veriyor musun?” diye sordu.

            Sinan ağabey asfalt  dahil okulun her türlü eksiğini  yapacağına söz verdi.

            Bunun üzerine Bakan Dinçerler bana döndü: “Biz siyasetçilerin sözüne pek güvenilmez. Başkan söz verdi ama ben seni tanırım, sen de söz veriyor musun?” dedi. Aslında bakan bu davranışı ile bir anlamda beni onore ediyordu. Ne diyeceğiz; “Ben de söz  veriyorum sayın bakınım” deyince, hemen elini uzattı. Elimi sıkarak: “Hadi o zaman Anadolu liseniz hayırlı olsun” dedi.

            Ve Sakarya Anadolu lisesi o öğretim yılında 5 derslikli ilkokul binasında eğitim ve öğretime başladı.

            Dilerim birileri bu hafta sonu yazısından kıssadan hisse çıkartırlar.

 

Bu yazı toplam 93 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU