Günün Tarihi:23 Şubat 2020

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne Öneri6 Ağustos 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Eski Yunanca ’da şehir, sanat ve kültür faaliyetlerinin yapıldığı yer olarak tanımlanıyor.

***

Kültür,bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının toplamı diyebiliriz.

***

Kültürle şehri birleştirdiğimiz zaman bir yerleşim yerinin şehir olabilmesi için o yerleşim yerinde kültür, sanat faaliyetlerinin olması gerekir. Kültür kalabalık toplulukları bir araya getirir, duygu ve düşünce birliği oluşturur, tarihi ve köklü gelenek oluşturur.

***

En yaşanabilir şehirler sırlaması yapılırken gökdelenlerin kat sayısına, köprülere, tünellere bakılmıyor; yaşanabilir şehirler değerlendirmesi o şehirde yapılan sanat ve kültür faaliyetleri çoğunlukla öne çıkıyor. Örneğin, Paris, Viyana, Londra, Milano, Moskova vb. Bu şehirler sanat ve kültür değerleriyle anılan şehirler...

***

İlimizde de büyükşehir belediyesi önderliğinde olmak üzere birçok sanat, kültür faaliyetleri yapıldığını görüyoruz. Tiyatro başta olmak üzere çeşitli kültür-sanat faaliyetlerine katılmaya çalışıyorum. Katılmaktan dolayı da büyük keyif aldığımı söyleyebilirim.

***

Ekim-Mayıs dönemlerinde ilimize haftada iki, üç tiyatro gösterisi geliyor. Hepsi de çok değerli, önemli eserler… Biletler bir hafta önceden satışa çıkıyor, üç-beş dakika içinde tükeniyor. Tiyatro konusunda Sakarya’da çok ciddi talep var… Önceleri AFA (Ahmet Faik Abasıyanık) Kültür Merkezinde yapılırdı ama orası yıkılınca tiyatro gösterileri zorunlu olarak AKM’de (Adapazarı Kültür Merkezi) yapılmaya başladı ama koltuk sayısı yetersiz olunca bilet bulmakta güçlük çekiliyor.

***

AFA yıkıldı, halen boş arsa olarak duruyor. Yaklaşık iki yıl önce güzel bir proje hazırlanarak sunumu yapıldı ama devamı gelmedi. Bugün değerlendirdiğimizde devamının gelmemesi de iyi oldu… Kültür merkezi ile ilgili değerlendirmenin yeniden yapılması gerektiği kanaatindeyim.

***

AFA’nın yeri faaliyette olduğu sürede de oldukça dardı. Sadece binadan ibaret olup çevresini tamamlayan, bütünleyen bir mimarisi, peyzajı yoktu. Aracınızla gittiğinizde yer bulunamıyor; araçlar kaldırıma park etmek zorunda kalıyordu. Bu sebeplerle bana göre projenin mimarisi çok güzel olmasına rağmen yerleşim yeri olarak kısa sürede tıkanacak, yapılan masrafın karşılığı olmayacaktı.

***

Şimdi yeni bir durumla karşı karşıyayız. Erenler ’de bulunan sebze hali taşındı, binaları yıkıldı. Burada oldukça büyük bir alan ortaya çıktı. Burası kültür merkezi için oldukça ideal bir mekân diyebilirim. Kültür merkezi ile güzel bir çevre düzenlemesiyle çok şık bir mekan olacağını hayal edebiliriz. Ayrıca etrafında, yolun karşısında araç park edecek çok otoparklar ve boş mekanlar oldukça fazla. Böylece insanlar rahat rahat gidip vakit geçirebilecektir.

***

Başka bir faydası da yapılacak kültür merkezini odak noktası olarak alırsak bir kilometre yarıçapı içinde on farklı türde okul bulunmaktadır. En az beş yüz öğrenci dersek toplamda cıvıl cıvıl beş bin öğrenci demektir. Böylece kültür merkezi çocuklarımıza, gençlerimize yoğunlukla hizmet verecek, yatırımın karşılığı fazlasıyla alınacaktır.

***

Kültür merkezlerinin şehrin kimliğinde önemli yeri olduğunu söylemeye gerek yok… Sakarya’mızın mevcut durumundan gençlerin deyimiyle birkaç levelatlamasın istiyorsak görkemli bir kültür-sanat merkezine ihtiyacımız var. Şehrimize değer katacaktır, simge yapılarından birisi haline gelecektir.

***

Büyükşehir belediyemizin yeni dönem yapılanmada geleceğe dönük proje hazırlıklarını basından izliyorum. Sakarya’da yaşan bir vatandaş olarak yeni kültür-sanat merkezinin eski hal binasının yerine yapılmasını öneriyorum…

 

Bu yazı toplam 308 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU