Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

SAKARYA’DA SPORUN YERİ - 230 Mart 2021 , Salı


Alpay Alev

Sevgili Okurlarım hepinize merhaba,

Geçtiğimiz günlerde Sakarya’da Sporun yeri başlıklı yazı dizisinin ilki olan takım sporları özelindeki yazımı paylaşmıştım. Bugün Okul Sporları ve Bireysel Sporlar çerçevesinde sporun yeri, lisanslı sporcularımız, organizasyonlarımız ve branşların gelişimi üzerinde aktarımlarda bulunacağım.

İlimizde 51 spor branşında federasyon temsilcisi fahri olarak görev yapmaktadır. Bir çok spor branşının mevcut olduğu ilimizde faal spor branşı sayısı 20-25 civarı arasında kalmaktadır. Bugün baktığımızda organizasyon ve etkinlikleri ön planda olan branşlarımızın Karate, Satranç, Atletizm, Bisiklet, Dağcılık olduğunu söyleyebilirim. Tabi bununla beraber Judo, Taekvando, Masa Tenisi, Cimnastik, Tenis, Kürek, Yüzme, Wushu, Okçuluk, Güreş, Boks, Kickboks gibi branşlarda da mevcut tesislerde sürdürülen kıymetli çalışmalar yer almaktadır. Peki 4 takım sporu dışında yer alan bu branşlarda ne kadar öğrenci spor hizmeti almaktadır. Yeteri kadar öğrenci taraması yapılarak mevcut bu branşlara yönlendirme yapılabiliyor mu? Okullarımızda bu spor branşlarını ne oranda hayata geçirebildik? Bir Milyonu aşan nüfusumuzdaki genç potansiyelini düşündüğümüzde bu branşlarda faaliyette bulunan öğrenci sayısının yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Hele ki lisanslı ve yarışmacı sporcu sayısı çok azdır. Bazı branşlarda kulüp ve sporcu sayısının az olması sebebiyle de ligler bile düzenlenememektedir.

Bugün baktığımızda yukarıda saydığım branşlarda hiç kimse bizim tesisimiz ya da çalışma alanımız yok diyemez. Wushu neredeyse kendine özel tahsis edilmiş salonunda tek başına çalışıyor. Cimnastik, Yüzme, Kürek, önemli tesislere sahipler tabiki sadece tesisle de iş bitmiyor donanım da oldukça etkili olması gerekiyor. Burada en dezavantajlı gördüğüm judo ve güreş branşlarıdır. Kendilerine has özel minderleri ile tam donanımlı ve günün her saatinde kullanabilecekleri ve farklı bir spor branşının faaliyetinden etkilenmeyecek etkin  ve verimli salonları olmalıdır. Lütfü Yaman Tesisleri içerisinde bulunan Masa tenisi salonunu da yeterli görmüyorum daha geniş ve havadar bir tesise kavuşmaları gerekiyor. Hiçbir spor branşına merdiven altı gözüyle bakmamalıyız hepsi şehrimiz ve ülkemiz için çok önemlidir. Yani Basketbol önemli, Bilardo önemsiz diyemeyiz. Tesisler planlanırken; Mevcut ilin sporcu potansiyeline ve branşların faaliyetine göre planlanmalıdır. Aynı zamanda da ulaşılabilir olması da çok önemlidir.

Sakarya’nın sadece takım sporları değil bireysel de dahil tüm branşlarda külüpleşmeye çalışması, lisanslı sporcularda artış yaşaması, ligler düzenlenmesi vb. konularda çok hızlı ivme kaydetmesi gerekmektedir. 16 tane ilçemiz var son dönemde önemli tesisleşme adımları atıldı. Acilen ihtiyaç olan branşlara nitelikli antrenör alımları yapılarak branşların yayılması konusunda hamleler yapılmalıdır. Futbolun ön planda olduğu şehir gözüyle ne kadar baksakta en önemli başarılar bireysel sporlardan gelmektedir. Tüm branşlarda İl Spor Müdürlüğü yetkilileri Federasyon İl Temsilcileri ile bir araya gelerek sadece günlük ya da aylık değil o branşın gelişimi için uzun vadeli stratejik planlar yapmalıdır. 51 spor branşı olması 20-25 tanesinin aktif olacağı diğerlerinin proje üretmeyeceği ya da çalışmayacağı anlamını taşımamaktadır.

Okul Sporlarını burada örnek vermek gerekirse İl Temsilcisi İlhan Sütlü ve Tertip  komitesinin önemli gayretleri ve Beden Eğitimi Öğretmenlerinin özverisiyle de son yıllarda İlimizde ciddi bir lisanslama ve faaliyet artışı yaşandı bununla beraber okullarımız il dışı şampiyonalarda Türkiye dereceleri de elde etmeye başladılar. Peki bu branşlardaki başarılar kulüplere ne oranda ve nasıl yansıdı ? Lisanslama oranında geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de ilk 3 sıralarda yer almıştı ilimiz yine pandemi öncesinde okul spor faaliyetlerine baktığımızda 32.910 lisanslı sporcu öğrenci sayısına ulaştığımızı görüyorum. Bu  sayıyı külüplere indirgediğimizde neredeyse 4’te 1 mevcutu anca yakalıyoruz. O zaman okullarımızda kulüpleşme oranının yok denecek kadar az olduğunu gözlemliyoruz. İlimizde okul spor kulübü sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar az oysaki uzun yıllardan beri okul-spor kulüp yönetmelikleri yürürlükteki yerini korumakta. Okullarımız dernekleşerek ve branş tescili ile kulüpleşerek Okul sporlarında yer alan lisanslı sporcu öğrencileri kulüplere de taşımalıdır belki de bu etkiyle spor branşlarının yayılması ve aktifliği de sağlanacaktır. Bu da yetmeyecektir ciddi manada Spor kültürü etkisini okullarda öğrencilerimize, dışarıda ailelerimize ve tüm vatandaşlarımıza hissettirmeli ve herkes için spor kavramını da desteklemeli ve ilerletmeliyiz.

Sporun yeri üçüncü yazımda spor örgütleri çerçevesinde değerlendirecektim ama yeri gelmişken burada da değinmek istiyorum. Federasyon İl temsilcileri bir ilde sporun gelişimi ve ilerlemesi konusunda çok önemli bir görev yapmaktadırlar. İlgili federasyonlar ile sporun taşra örgütü arasında köprü vazifesi gören İl temsilcileri branşların yaygınlaşması ve sportif organizasyonların artırılması noktasında yeteri kadar destekleniyor mu? Tüm branş temsilcilerine eşit mesafede yaklaşılıyor mu? Bu da çok önemli bir durum kimi il temsilcisi sürekli sahada çabalıyor diğeri sadece etiket ve kartvizit için yer işgal ediyorsa bu da branşın gelişimini olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. İl Temsilciliği fahri olmaktan kurtarılmalı Sporda tesisleşmeye, transferlere, organizasyonlara milyon dolarlar harcanıyor. Ee Altyapı ve İl Temsilcileri diyoruz çalışma odası diyoruz, bilgisayar ya da yazıcı diyoruz hiç değilse bir iletişim hattı olmalı diyoruz. Bunun karşılığı yeterli bütçe yok cevabı oluyor. Bu mantık sporda altyapı gelişimini baltalar gönüllülük esasıyla sporun sevk ve idaresini bir yere kadar sürdürebilirsiniz. Amatör ruh elbette önemlidir ama hiçbir birey federasyondan ya da devletten güçlü değildir. İl Temsilcileri yeterince desteklenir ve imkanları artırılırsa bunun etkisiyle de o branşta ciddi manada ilerleme kaydedilir.

Sakaryamız artık sporun her dalında ayağa kalkmalı, üst liglerdeki takım sayılarının artması için çalışmalar yapılmalı, Altyapı’nın önemini söylemeye bile gerek yok. İki kayak bir kaydırak, ortaya piknik sofrası ile sportif ve rekreasyon alanı olmaz olmamalı. Halkın çok amaçlı bir şekilde kullanabileceği tesis yapılanmaları olmalıdır. Spor Kültürü şehrin her sokağına, mahallesine, evine yansıtılmalı bu konuda tüm spor örgütleri beraber çalışmalıdır.

Sonuç olarak ;

-İldeki takım sporları ve bireysel sporlar stratejik bir planlama çerçevesinde desteklenmeli ve gelişimleri takip edilmelidir.

-İl Temsilcilerine yeteri kadar idari ve mali destek verilmelidir. Etkinlikler ve organizasyonlar gerek yerel gerekse de ulusal çapta ses getirici şekilde planlanmalıdır.

-Okullarda kulüpleşmeye gidilmelidir. Antrenör, Hakem ,Sporcu sayıları arttırılmalıdır.

-Spor tesisleri takım ya da bireysel sporlar konusunda ; Belediyenin, Gençlik Sporun ya da herhangi bir kulübün ve STK’nın kimin uhdesinde olursa olsun eşit kullanım hakkına sahip olsun.

-Amatör spor kulüpleri federasyonu futbol ekseninden arada kurtulup diğer amatör branşlara daha fazla eğilmelidir.

- İldeki spor ve sporcu potansiyeli üzerine ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Yetenek taramaları kağıt üzerinde kalmamalıdır.

Sevgiyle ve Sporla Kalın…

Bir Sonraki Yazı :Sakarya’da Sporun Yeri- 3 ( Spor Örgütleri çerçevesinde)

 

 

 

Bu yazı toplam 1334 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU