Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

SAKARYA’DA SPORUN YERİ - 35 Nisan 2021 , Pazartesi


Alpay Alev

 

Sevgili Okurlarım hepinize merhaba,

Geçtiğimiz günlerde ‘’Sakarya’da Sporun Yeri’’ başlıklı yazı dizisinin 1. ve 2. bölümlerimi siz okuyucularımla paylaşmıştım. Yazı dizisinin bu son bölümünde İlimizdeki Spor Örgütleri çerçevesinde Spora yer vermek istedim,

Taşra (GHSİM)Teşkilatı: Geçmiş dönemde Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte yürürlüğe giren 703 sayılı KHK ile Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Spor Genel Müdürlüğü teşkilat kanunlarında önemli düzenlemeler yapılarak, bu iki birim Gençlik ve Spor Bakanlığının ana hizmet birimleri haline getirilmişti. Gerek yeni yapılanma gerekse de geçmişten günümüze gelen yapısı içerisinde Taşra Teşkilatı illerde sporun sevk ve idaresi konusunda önemli görevler üstlenmektedir. Yeni sistemde yeniden yapılanan Taşra teşkilatında Türkiye’deki tüm illerde Spor, Gençlik ve Yurt Hizmetleri kadroları oluşturulmuş olup, bakanlığın merkez teşkilatında ayrı ayrı yapılanan genel müdürlükler taşra yapılanmasında ise, tek çatı altında birleştirilmiştir. Ayrıca illerin nüfus yoğunluklarına göre de teşkilattaki şube müdürlükleri kadrolarının sayıları belirlenmiştir.

Bu bilgiler ışığında Sakarya İl Müdürlüğümüzün son dönemde tesisleşmeye yönelik önemli hamleler yaptığını ifade edebiliriz hem mevcut durumu bakım onarım ile koruma hem de yeni projelerle ilçelerde de tesisleşmeye yönelik harekete geçilmiştir .’’Yaşayan stad projesi’’ tesislerin çok amaçlı kullanımı konusunda doğru bir hareket olmuştur. Müdürlük, Herkes için Spor mu? Yoksa Başarı ve madalya odaklı bir yapıyı mı? benimsiyor diye düşündüğümüz de iki anlayışı da süreç içerisinde götürme gayreti içinde olduklarını söyleyebilirim. Mevcut durumda bazı branşlar için antrenör sayısının arttırılması ve ilçelere de yayılması gerekmektedir. Okullarla daha yakın temas halinde sürdürülecek taramalar ile lisanslı sporcu sayısı yukarıya taşınmalıdır ildeki genç nüfusa oranla bu sayıyı yeterli görmüyorum. Bununla beraber gerek okul spor kulübü gerekse diğer spor branşlarında kulüpleşme oranı çok düşük bu konuda gerekli tedbirlerinde alınması gerekmektedir. KYK ile birleşim sonucunda idari ya da mali alanda olumlu ya da olumsuz bir tabloyu çizmek şu an için erken gözükmektedir. İnsan kaynağı ve ekonomi konusunda biraz hareketlenme görünse de düzensiz ve gittikçe büyüyen bir yapının spora sağlayacağı katkıları zaman gösterecektir. Spor, Gençlik ve Yurt birimleri hizmetlerini aksatmadan sürdürmeye çalışsa da ilimiz özelinde halk için spor anlayışı ile daha güçlü projeler, daha etkili organizasyonlar hayata geçirilmelidir bunu sağlamak içinde yerel yönetimlerle sürekli koordineli çalışmak gerekmektedir. Taşra teşkilatı bünyesinde alanında uzman ve liyakatlı personelin temin edilmesi sağlanmalıdır. Federasyon il temsilcileri ile daha fazla aktif ve koordineli çalışılmalıdır bunu önemsemeyen teşkilatın sporda gelişme kaydetmesi asla mümkün değildir. Sadece ilimiz özelinde değil ben tüm ülkede taşra teşkilatının hiyerarşik yapıda hantallığını sürdürdüğünü düşünüyorum bu yapının daha etkin, verimli ve projelere dönük hizmet etmesi gerektiğini düşünüyorum. Sakaryamız mevcut durumunda değerlendirdiğimiz de bazı eksiklere rağmen yoluna emin adımlarla ve sağlıklı projelerle devam etmektedir.

Yerel Yönetimler (Sakarya BŞB): Ülkemizde Büyükşehir belediyeleri spor hizmetlerini aktarırken, ya Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı birimi altındaki Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü birimi ile ya da Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı ile gerçekleştirmektedir. Ya da bazı Büyükşehir Belediyeleri kanunun verdiği yetki ile Gençlik ve Spor Daire başkanlıkları yapılanmasına gitmiştir. Büyükşehir belediyelerimiz spor hizmetleri ile ilgili genel geçer standart bir yönetim yapılanmasına ile idare edilmemektedir. Bazı belediyelerin teşkilat şemasında sporla ilgili bir birim mevcutken, bazılarında böyle bir birim bulunmamaktadır.

İlimizde Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire başkanlığının çok eski bir tarihi yoktur. Bir kaç yıllık bir yapılanma olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut durumda sporun gelişmesi ve tabana yayılması konusunda birçok projeyi örneğin; Cumhurbaşkanlığı himayesindeki Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası organizasyonundan alnının akıyla çıkması bununla beraber süregelen doğa yürüyüşleri, Bisiklet dostu şehir mottosuyla devam eden Karadenizde Pedal çevirelim Avrupa Birliği projesi, Okullara Bocce sahaları kurulması, Kırantepe havacılık sahasındaki çalışmalar, Sen istersen yanındayız gençlik projesi, Sakaryalı değerlerle söyleşi gibi projeleri hayata geçirdiğini söyleyebiliriz. Bununla beraber Sakarya Büyükşehir Belediye Spor bünyesinde yer alan 19 branşta spor kulübü faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu faaliyetleri Daire başkanlığı altında Gençlik Hizmetleri ve Spor Hizmetleri şube müdürlükleri eliyle yürütmeye çalışan yapının şimdiye kadar karnesinin oldukça olumlu olduğunu söyleyebilirim. Eksiklik olarak gördüğüm acilen bu faaliyetlerin duyurulması yönünde nitelikli web sitesi oluşturulması, Başkanlığın organizasyon şemasının yer alması, medyanın daha etkin kullanılması, Halka ve Gençliğe yönelik sportif ve rekreasyon alanlarının az olması ( Macerapark alternatif) Bu birime Belediye hizmetlerinde Genel sekreterliğin daha fazla sorumluluk tanıyarak öncelik tanıması önemlidir. Sporun ve yönetiminin önünü ne kadar açarsanız yerel yönetimlerde o ilin daha çok başarılı olacağını görebilirsiniz. Birçok kalkınma planı ve şura kararlarında illerdeki taşra teşkilatı spor idaresinin yerel yönetimlere devredilmesi yönünde öneriler verilse de hayata geçirilememiştir. Bu konuda kanun ve mevzuat eksiklikleri ile beraber mevcut yapının bu işlerliğe açık olmadığı da aşikardır.

Bu yazı toplam 82 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU