Günün Tarihi:16 Haziran 2021

SAKARYA’DA SPORUN YERİ - 45 Nisan 2021 , Pazartesi


Alpay Alev

Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu( ASKF): İllerde spor kulüplerinin üst kuruluşu olarak Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu(ASKF), Federasyonların üstünde ise  Konfederasyon şeklinde örgütlenen TASKK’ın illerde kurulan ASKF sayısı 81'e ulaşmıştır. Konfederasyon ve ASKF’ler belli projelerle spor kültürünün yayılması noktasında rol oynamışlardır.  Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünün’’ Gelin spor yapalım, tek galibi dostluk olsun’’ sloganının yer aldığı Spor tırlarının illeri gezmesi, Amatör Spor Haftası etkinlikleri, Yılın enleri spor ödülleri töreni ve Spor kulüplerine -yeterli olmasa da- malzeme yardımı gibi bir takım çalışmalarda baş göstermişlerdir. İllerde ASKF yapılanmasında göze çarpan en önemli nokta, amatör spor kulüpleri federasyonu olmasına rağmen futbol spor kulüplerinin temsilcisi gibi hareket etmeleridir. Diğer taraftan, bu örgütün ülkede sporun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması açısından bir yetki ve sorumlulukla donatılmadığı gönüllü bir yapı olarak toplumsal sorumluluk taşıdığı görülmektedir. İlimizde 25-30 arası aktif spor branşı mevcut  bu federasyon yapısı projeler üretmeli, bünyesinde Spor Bilimleri Fakültelerinde okuyan ya da mezun öğrencileri barındırmalı, tüm amatör spor kulüplerine eşit mesafede yaklaşmalı, sadece futbol kulüpleri bize yeter mantığı güdülmemeli. Çok güçlü bir sivil toplum kuruluşu olan TASKK’ın taşradaki yapısı ASKF ilimizde bütçesi nazarında gayretlerini sürdürmektedir. Tabiki yeterli değildir. Yönetim Kurulu bünyesine Futbol dışında farklı branşlardan da spor adamı katmalıdır. İldeki aktif 20-25 branşa da zaman zaman eğilmelidir. Olağan kongre hazırlığında olan ekibin Yüksek İstişare kurulu oluşturulması yönündeki kararını olumlu buluyorum. Sadece Bakanlık ya da Taskk güdümünde değil İlde kendi özgür iradesi ile spor adına önemli projeleri ortaya çıkarmalıdır diğer türlü aynı faaliyetler tekrarlanarak güdük kalacaktır. 7’den 70’e halka yönelik kayda değer çok daha önemli projelerde rol alabilir ve diğer spordaki paydaş örgütlerle işbirliği yaparak etkisini sürdürebilir.

Üniversitede Spor Yapılanması: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde bünyesinde 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 47’nci maddesi uyarınca kurulmuş olan Sağlık,Kültür ve Spor Daire başkanlığı mevcuttur. Bu yapı öğrencilerin beden ve ruh sağlığını geliştiren ve serbest zamanları değerlendirmek amacıyla spor, kültür, sanat faaliyetlerini organize edecek biçimde yapılanmıştır. Henüz belki yeni bir yapılanma içerisinde belki ama gelecek dönemde Tabi ki çok daha aktif proje ve organizasyonların düzenlenmesinde rol oynaması gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda üniversite bünyesinde hizmet veren 6 fakülteden birisi olan Spor Bilimleri Fakültesi de son dönemde çok önemli işbirliği protokolleri ile sporun paydaş örgütleri ile el ele vermiştir. Dekan hocanın tecrübesi ve ekip  işbirliği ile Spor Bilimleri Fakülteleri içerisinde göz kamaştıran yapıya kavuşmaya başlayan fakülte 1387 lisans, 227 lisansüstü öğrenciye eğitim vermektedir. Esbam ve Espal gibi iki araştırma merkezini de bünyesinde bulunduran fakülte bilime açılan ufukta yoluna emin adımlarla ilerliyor. 7+1 işyeri eğitim modeli ise son dönemde sektöre yönelik atılmış en önemli adımdır. Ben fakültenin daha çok sahada olmasını, yerele daha fazla inmesini, projelerini paydaş örgütler ile yapmasını daha anlamlı buluyorum ki gördüğüm kadarıyla da bu hedefe doğru yapılanmasını sürdürmektedir.

Spor Kulüpleri ve STK Yapıları: Ülkemizde halen spor kulüpleri dernekler statüsü ile yönetilmektedir. Dernekler kanununa göre örgütlenen spor kulüplerinin en önemli problemlerinden birisi spor kulüplerinin yönetimi ve ekonomik yetersizlik olduğu söylenebilir. Sporun endüstrileşmesi süreci içerisinde spor kulüpleri, kendilerine daha düşük bir maliyette fon sağlayabilmek için şirketleşmek durumundadırlar. Spor kulüplerinin şirketleşmesi, kulüplere kurumsallaşma ve profesyonelleşme imkânı sunacaktır. İlimizdeki gerek okul gerekse diğer kulüplerin sayısı da lisanslı sporcu sayısı da yetersizdir. Çoğu kulüp zaten spor okulu faaliyetleri yaparak aidatlarla ayakta durmaktadır. Bir çok kulübün başkanı da, antrenörü de malzemecisi de aynıdır neredeyse. Bu yüzden daha kurumsal bir yapıya ihtiyaç vardır. Fransa, İtalya, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin nüfusu Türkiye’ye göre az olup  hem kulüp sayıları hem de lisanslı sporcu sayıları oldukça fazladır.Bu da kulüpleşmenin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

AKADEMİ SAKARYASPOR :Sakarya’da Sporun yeri isimli yazı dizimin sonuna doğru gelirken bu zamana kadar gördüğüm en kurumsal ve sahaya dönük en işlerliği olan spora özgü yapılanmış dernek yapısından bahsetmeden geçemeyeceğim. Özellikle ismini büyük puntolarla yazarak ve altını çizerek belirtmek istedim ! ‘’Hep daha yükseğe’’ felsefesiyle başta İlimiz ve Sakaryasporu merkeze alarak  Anadolu şehirlerindeki Kent ve Spor Kültürü, tarih farkındalığı ve toplumsal bilinci arttırmaya yönelik projelerle vizyonunu ortaya koyan Akademi Sakaryaspor oluşumu çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir. Üyeleri ve Çalışma ekipleri birbirlerine bağlı hareket eden, ortak ve eşit yönetim anlayışını benimseyen gönüllü ve hevesli aynı zamanda bu alanda uzman kişilerden oluşmaktadır.Yapılan projelerde Sakarya’nın yetişmiş İnsan gücünü harekete geçirerek, şehre yönelik aidiyet duygusunu arttıracak çalışmaların yer aldığını görebilirsiniz. Somut örnekler verecek olursam; Oluşturulan mütevazi ve oldukça işlerli bir dernek yapısı var,  Portreler projesi kapsamında Şehre dokunmuş 200’e yakın spor insanının arşivini tarayarak ziyaret ederek il dışı il içi koşturmaları ayakta alkışlanır, ee daha önce bizim stat belgesini çektiler. Son dönemde Geyve Olimpiyat oyunları isimli spor arşivi ortaya çıkarıldı. Bir çok spor insanı ile yapılan podcastler, canlı yayınlar müthiş bir arşivleme çalışması bu arşivleme şekline ve niteliğine yukarıda saymış olduğum spor örgütlerinin hiçbirinde ulaşamazsınız. Bu yapı asla küçümsenecek ya da sadece basında küçük bir karede bahsedilecek bir yapı değildir. Ülkede örneği zaten olmayan bu derneğin gelecekte spor yönetiminde zirvede yer alacağını düşünüyorum.

Sevgiyle ve Sporla Kalın…

 

 

Bu yazı toplam 2442 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU