Günün Tarihi:21 Eylül 2021

SAKARYA'NIN EKSİKLERİ17 Haziran 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

Birkaç haftadır, henüz 12 yaşında olan oğlum tarafından sıkıştırılıyorum. "Anne, Sakarya'nın eksiklerini niye yazmıyorsun?", "Anne, belediye başkanını tanıyor musun? Neden konuşmuyorsun?" gibi ve gibi...

Çok iyi gözlem yapan ve proje üretmeyi seven bir çocuktur. Aklına bir şey koyduğunda, siz gerçekleştirine kadar ya da mantıklı ve gerçek bir cevap verene kadar sizi rahat bırakmaz. Bu konu da, öyle aklına koyduğu konulardan biri ve yaklaşık üç haftadır, her dışarı çıkışımızda dile getirdiği bir mevzu...

Aslına bakarsanız haksız da sayılmaz. Mesela; benim fotoğraf albümlerimin içinde kaybolup, Bursa da yaptığımız etkinlikleri sonra Kayseri, Mersin ve İstanbul'a yaptığımız yolculuklar sonrası aklında biriktirdiği şeyleri, doğduğu ve büyüdüğü şehirde de görmek istemesi çok doğal.

Bir gün şöyle bir cümle kurmuştu; "Anne, bu şehirde çocuklar ve gençlerin takılabileceği parklar ve kafelerden başka mekan yok mu?" Şöyle bir düşündüm..."Yok oğlum. Varsa da ben bilmiyorum." "Örneğin ; Kayseri'de gezdiğimiz gibi bir bilim ve teknoloji merkezi var mı?, Mazakaland (Lunapark, Hayvanat Bahçesi ve Kültür Merkezi) gibi bir yer niye yok?, Bursa'da olduğu gibi Kültür Merkezi var mı?, Devlet Tiyatroları var mı?..."

   Bu sorguların ardı arkası kesilmiyor bir de üstüne üstlük, bunu yazmam ve belediye başkanının okuması için beni sıkıştırıyordu.(İtiraf etmem gerek; bu satırı yazarken tebessüm ettim ve beraberinde tatlı bir gurur duydum.) Yeni nesil bir başka güzel. Duyarlılar ve çevrelerini geliştirmek istiyorlar.

   Ona hak vermemek elde değil. Zira bu şehire ilk geldiğim günden bu yana benzer konuları çok düşünmüşümdür. "Mesleği ne olursa olsun, yaşı, maddi durumu ne olursa olsun, gençlerin güzel etkinliklerle uğraşabileceği, rehabilite olabileceği, sosyalleşebileceği, belediyeye veya başka resmi kurumlara bağlı merkezler niye yok" diye dert etmişimdir kendime. Belki bu konu üzerindeki hassasiyetim, gençlik yıllarımda zamanımın çoğunu bu tarz merkezlerde geçirdiğim içindir. Örneğin; halk dansları merkezimizde, eğitimlere her yaş ve meslek grubu katılırdı. Festival düzenlenir ve gösteriler yapılırdı. Festivallerde her yıl yaklaşık yirmi veya yirmi beş ülke misafir edilirdi. Hatta bir defasında, geçtiğimiz yıllarda uçak kazası sonucu rahmetli olan Rus Kızıl Ordu Korosu misafirimiz olmuştu."Allah rahmet eylesin" Halen saklarım tüm koronun imzaladığı cd'yi. Bunun dışında; tiyatro kulübümüzde vardı ve bu kültür merkezi bünyesinde faaliyet gösterirdi. Ve festival boyunca bir çok etkinliğin bileti satılır, bu gelir yine Kültür Merkezine harcanırdı. Gençleri, çocukları, sokaklar da başı boş, kimi zamanda tehlikelerle başbaşa kalmaktan alıkoyan, önemli bir etkinlikti. Hatta bizim grubumuzda çok güzel bir karma vardı; oto tamircisi, traktör tamirhanesinde çalışan bir çırak, hemşire, üniversite öğrencileri, mühendis ve mühendis adayları... Ve bu güzel grup, festivallerde aynı zamanda belediye veya valiliğin etkinliklerinde de sahne alırdı. Çok güzel anılarımız vardır. Herkes birbirinden güzel şeyler öğrenirdi. Sosyal saygı ve kültürel gelişimden ise hiç söz etmiyorum, nice insanın hayatı olumlu yönde değişmişti.

   Tüm bunların ışığında Sakarya'mızın yerel yönetimlerinden benzer çalışmalar talep ediyoruz. Sanat, bilim ve kültürel çalışmalar insan ruhu, gelişimi için önemli bir gıdadır. Bu amaçla tasarlanacak projelerde eğitim verebilecek, şehrimizin pırlanta gibi eğitimcileri var. Üstelik hem kurumlar arası ilişkiler, hem de disipler arası ilişkiler vasıtasıyla eğitime ve topluma çok güzel değerler kazandırılabilir. Çok zor değil; sadece iyi bir planlama ve projelendirme gerekli...

   Sayın Ekrem Yüce başkanım, bu konuda bir toplantı talep ediyorum ve şimdi ben de minik oğlumun sorusunu soruyorum; Sakarya da gençleri, öğrencileri, çocuklarımızı böylesine güzel, kültürel, sosyal dinamikleri olan ve "her kim olursan ol, gel" diyebilen bir ortamda, toparlayabilecek bir çatımız niye yok?

 

Bu yazı toplam 269 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU