Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Sakarya’nın makus talihi5 Mayıs 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Zaman zaman sizler ile Sakarya’nın hizmet alma açısından makus(kötü) talihinden dem vuruyorum.

            Tabi ki Sakarya’nın makus talihi bir kader değil sadece bir ihmal. Daha çok ta Sakarya’nın Ankara lobisinin yeterince etkili olamaması.

            Bunlar gerçekler, kimse “Kabak tadı verdi” çağrısı yapmasın! Şayet  Sakarya’nın sorunları kabak tadı verir duruma geliyorsa bunun nedeni ilimizin sorunlarına yeterince sahip çıkmayan seçilmiş ve atanmışlardır.

***

            Sakarya’nın makus talihine en  çarpıcı örneklerden biri Karasu Limanı’dır. Karasu Limanı inşaatı 1994 yılında başlanmış,  2007 yılında bitmiş, 2011 yılında alt yapı ihalesi yapılmış ve ancak 2017 yılında hizmete girmiştir. Yani tam 23 yıl sonra hizmete girdi. Ama bir bacağı topal olarak. Çünkü limanın kara bağlantısını sağlayacak Karasu Demiryolu inşaatı, henüz zemin etüdü  çalışmalarında  batağa saplandı kaldı. Ne zaman biter diye etkili bir siyasetçimize sormuştum. Verdiği yanıt; “Çok para gerekiyor” şeklindeydi. Yani ne zaman biteceği meçhul anlamında bir yanıt.

Karasu Limanını- Adapazarı’na bağlayacak demiryolu inşaatında henüz somut bir gelişme yok. Ancak bu iş için inşaatın müteahhidine 752 milyon lira ödendiğine dair sayıştay raporu var. Ortada demiryolu yok, işin müteahhidine 752 milyon lira fazla ödeme yapıldığı iddiası var. Bu Sakarya’nın makus talihi değil de nedir?

***

Bir başka konu, şehir içi ulaşımda raylı sistem. Adapazarı caddelerinde de, İzmit gibi gidip gelen tramvayları görmedikçe yazmaya devam edeceğim.

Türkiye’nin hemen tüm büyükşehirlerinde şehir içi ulaşımda raylı sistem devreye girdi. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ilk göreve geldiği günlerde bir basın toplantısı ile Adapazarı’nda şehir içi ulaşımda raylı sistem kullanılacağı müjdesini  verdi. Sonra hiçbir gelişme yok. Adapazarı’na raylı sistem gelecek, gelmeyecek, gelmeyecekse şunun için gelmeyecek. Her nedense bu konuda siyasetçilerimiz kapı duvar. Bu Sakarya’nın makus talihi değil de nedir?

***

Gerçi yukarıda belirttiklerim kadar önemli bir konu değil. Onlara göre basit bir sorun. Nedir? Adapazarı Treni yine Merkez Gar’a kadar gelmiyor. Daha önce uzun süre olduğu gibi Mithatpaşa İstasyonu’na kadar geliyor.

Bilindiği gibi Ada Treni’nin merkez İstasyona gelmesi için geçmişte CHP Kadın Kolları her cumartesi günü Gar önünde yanılmıyorsam 1 yıl eylem yaptı. Son yerel seçimler öncesi Ada Treni makine dairesinde AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı  Ekrem Yüce ve AKP Genel Başkan yardımcısı, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ile birlikte  büyük bir şölenle Adapazarı İstasyonu’na geldi.

Son aylarda Ada Treni yine merkeze gelmiyor ve Mithatpaşa’da kalıyor. Yakında seçim yok ya kimsenin de pek umurunda değil. Ben umursuyorum. Çünkü trenin merkeze gelmeme nedeni tam anlamıyla bir ihmal. Neymiş, Mithatpaşa-Adapazarı arasındaki elektrik hatları yenileniyormuş. Şehirlerarası trenler aylarca pandemi nedeniyle çalışmadı. Söz konusu elektrik hatları o dönemde neden yenilenmedi de, tren seferleri yeniden başlayınca yenilenmeye başlandı.

Bunu Sakarya’nın makus talihi ile bağdaştıramazsınız. Bunun adı olsa olsa Sakarya’nın sahipsizliği olur.

Bu arada Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce burnundan bir operasyon geçirmiş. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

 

Bu yazı toplam 100 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU