Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Sakarya’nın menfaati her şeyin üstündedir….6 Ağustos 2021 , Cuma


Nuri Bahadır

SATSO Başkanı Akgün Altuğ  önceki  gün    gazetemiz   ziyaretinde gündeme dair  Kocaali OSB   hakkındaki  konuşmasında;Yeni Kurulacak olan OSB’lerin şehrimize yönelik verebilecekleri en küçük bir riski bile kabul etmemiz, altına imza atmamız söz konusu bile olamaz”  demek istedi..

***

  Başkan Altuğ’un şehrimiz için fayda getirecek her şeyin yanında ve savunucusu bunun sorumluluğu ve vebali içerisinde olduklarını düşünüyorum… 

   Her zaman   söylüyorum, ilimiz her yönüyle bakıldığında tarım sanayi ve turizm şehridir ama şartlar bu uyumla hepsinin de olmasını zorunlu kılıyor.

***

 Bu durumda   İlimizin menfaati her şeyin üstündedir….

Sakarya’mızın menfaati  tüzel kişiliği kurulu ve işler halde olan OSB’lerin yol almalarına yardımcı olmaktır.

 Şehrimizde ekonomik gelişim ve ilerleme Organize Sanayi Bölgeleri’nin  gelişim ve yatırımına bağlı.

 Tarım, Sanayii, Turizm, Üniversite ve diğer alanlarda ilimizin gelişmesi için çalışanların OSB’lerin de planlar dahilinde gelişimine destek olmak bu şehrin  yetkililerine  verdiği sorumluluğun gereğidir

***

OSB  Uygulama Yönetmeliğinde  54. Maddenin 3. Fıkrasında “ OSB’nin kuruluş protokolü çerçevesinde kurulması planlanan sektörler , mevcut yapısı, kurulacak tesisin altyapı ve atık su arıtma tesislerine etkisi, herhangi bir olumsuzluk anında tetikleyici etkisi , insanların çalışma ve yaşam koşullarına etkisi gibi hususlar dikkate alınarak konu ile ilgili kurumlardan alınacak raporlar çerçevesinde karar verilir.” Denilmektedir.

  Çevreye doğaya zarar  vermeyen yani tüm aşamalarda etkin bir denetim mekanizmasının işleyeceği OSB’leri  sahiplenmeliyiz, kurulmasına da karşı  çıkmamalıyız…

***

  İlimize  Sanayi ticari kuruluşları yatırımları  aş demek, iş demek….

***

SATSO,  Sakarya Valiliği,  Sakarya  Üniversitesi, Milletvekillerimiz,  Büyükşehir, siyasi partiler il başkanları, kanaat önderleri ile birlikte, çevre ve doğayı bozmadan ve koruyarak  OSB’lerin kurulması   daha  gelişmiş, daha da kalkınmış    Sakarya olması için daha ÇALIŞTAY   yapmalarını öneriyorum.

 Çalıştay’tan çıkacak olan sonuçla;    OSB  hakkında kafamıza takılan   olumsuz soru işaretleri  kalkacak, Marmara  Bölgesi içinde gelişim değişim  alanı olarak ilimizin nitelikli göç alarak daha hızlı kalkınacaktır.

 ***

   Önceki  gün   Söğütlü Küçük Söğütlü Mahallesinde Söğütlü  Belediye  Meclis üyesi Ercan Karaca’nın yeni  açmış olduğu  çay evine gittim. Hayvancılık üzerine  ve belediye hizmetleri  hakkında konuştuk. Ercan Karaca  “Belediye olarak  24 mahallemize hizmet getiriyoruz.  Projelerimizi gerçekleştirmeye başladık, şartlar zor ama  tarım yapanın  hayvancılıkta yapması gerekiyor” dedi.

 

Bu yazı toplam 600 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU