Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Sakarya’nın öncelikli sorunu16 Eylül 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

Sakarya’nın bugün için öncelikli sorunu nedir? Daha öncede sizler ile paylaştım. Bence bugün için Sakarya’nın  öncelikli sorunları    çamura gömülen Karasu Demiryolu  ve bence olmazsa olmazımız sık sık belirttiğim gibi şehir içi ulaşımda raylı sistemdir.

            Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, göreve  geldiği günden  itibaren ilimizin tarımsal değerlerini teşvik etmek adına çalışmalar yapıyor.  Örneğin; son olarak ilimizde Melen hattındaki botanik bahçesinde 150 dekar biberiye hasatının tamamlandığını açıkladı. Sakarya’nın değerlerinin öne çıkması, bunların değerlendirilmesi adına yapılan her çalışmayı taktir etmek gerek. Başkan Yüce, ilimizin tarım kaynaklarının değerlendirilmesinin yanı sıra bugünde turizm olanaklarımızın masaya yatırılacağı bir turizm çalıştayı düzenliyor

            Bu güzel hizmetlerin yanı sıra şehircilik adına  başlayan  Unkapanı düzenlemesi ve SGK Kavşağı projelerinin de bir an önce sağlıklı bir şekilde hizmete girmesi gerekiyor.

Raylı sistem

            Bu sütunlarda son zamanlarda sık sık sizler ile paylaşıyorum. Bence şu an için Sakarya’nın şehir içi ulaşımına çözüm getirecek olan raylı sistemdir. Şehir içi ulaşımda raylı sistem konusu nedense bir türlü öncelikli sorun haline gelemedi. Bugün Türkiye’nin tüm büyükşehirlerinde hatta büyükşehir statüsünde olmayan bazı şehirlerde bile raylı sistem ile şehir içi ulaşım rahatlamış durumda. İş Sakarya’ya gelince raylı sistem, raylı sorun haline geliyor. İş demiryolu rayları gibi uzadıkça uzuyor.

            Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, geçtiğimiz günlerde Sakarya Büyükşehir Belediyesini  ziyaret eden  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yapılması planlanan Adapazarı- Bin Yataklı Şehir Hastanesi arasındaki raylı sistem projesini sundu. Bakan Karaismailoğlu, 21 kilometrelik bu hattın çok uzun olduğunu söylemiş. Bence hiçte uzun değil. Hele de komşu kent İzmit’te  yeni yapılmakta olan şehir hastanesi ile Kartepe arasındaki 52 kilometrelik yeni raylı sistem hattının  yanında 21 kilometrelik hattın lafı mı olur? Ancak  Sakarya olunca oluyor.

Destek yok

            Bu arada yine sizler ile her fırsatta paylaştığım gibi  şehir içi ulaşımda raylı sisteme geçilmesi konusunda sanki Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye parti içinden pek destek yok gibi.

            Parti içi destek konusunda ne demek istediğimi sizlere geçmişten bir örnek vermek istiyorum.

            Türkiye’nin 10 iline 400 yataklı hastane yapılmasına karar verilmişti. Bu hastanelerin yapılacağı iller arasında Sakarya’da vardı ancak iş uzayıp gidiyordu. Hiç unutmuyorum;  şu anda Serdivan Belediye Başkanı Yusuf  Alemdar o zaman AKP  İl Başkanıydı. Alemdar, yine zamanın AKP 6 Sakarya Milletvekili ile birlikte AKM’de bir basın toplantısı düzenlemiş  ve “400 yataklı hastane ya yapılacak, ya yapılacak” demişti ve hastane hizmete girdi.

            Merak ediyorum. Bugünlerde AKP milletvekillerinden ya da üst düzey yönetiminden biri çıkıp “Raylı sistem ya hizmete girecek, ya girecek” diyecek mi?

            Bugüne kadar böyle bir çıkış yapan olmadı.

            Böyle bir çıkış olmazsa raylı sistemi daha çok bekleriz.

            Fazla özleyen olursa İzmit’e gidip şehir içinde vızır vızır hizmet veren Raylı Sistem araçlarını seyredebilir.

NOT: Sakarya, biberiye hasatının yanı sıra şehir içi ulaşımda raylı sistemi de özlemle bekliyor. Bakalım daha ne kadar bekleyeceğiz?

Bu yazı toplam 113 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU