Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Sakaryalı esnaf yaşam savaşı verirken14 Ocak 2022 , Cuma


Cevdet Güngör

Alın size festival

                Sakaryalı esnaflar hemen her kesim gibi ayakta durabilme savaşı veriyor. İşte böyle bir ortamda festival adı ile Adapazarı dışından bir organizasyon ile kadınlara yönelik bir pazar kurulacak. Festivali kuranlar 3-4 gün içinde Sakaryalı esnafın ekmeğine ortak olup gidecekler.

                Festival adı ile böylesi organizasyonlar geçtiğimiz yıllarda da yapılmıştı. Nerden geldiği, nasıl izin aldıkları hep meçhul olan söz konusu organizasyonlar bu yıla kadar genellikle yiyecek ağırlıklı olurdu. Söz konusu yiyecek ağırlıklı bu organizasyonlar hatırladığım kadarı ile Serdivan’da, Donatım Öğretmen evi bahçesinde ve Gar binası içinde parsayı toplayıp gitmişlerdi. Adapazarlı esnaf ve işletmeler şüphesiz ilimizde kurulan böylesi çadır festivallerinden büyük zarar görmüşlerdi. Bu kez de giyim eşyası satan esnaflar zarara uğrayacaklar.

                     Kimden izin alıyorlar..

                Söz konusu festival adı altında, Sakaryalı esnafın ekmeğine ortak olan bu organizasyonların kimden izin aldıklarını doğrusu merak ediyorum. Bizim belediyelerimizin böyle bir organizasyona izin vermeleri mümkün değil diye düşünüyorum. Muhtemelen Ankara’da bir yerlerden izin alıp geliyorlar. Bu izni nasıl aldıkları da ayrı bir konu.

                Tabi çadırlarda yapılan ve yapılacak söz konusu çadır pazarlarında satılan ürünlerin menşei ve kalitesi belli olmuyor. Bence  yeni çadır çarşısı nerde kurulacaksa, o ilçenin, hatta Büyükşehir Belediyesinin zabıta ekipleri  bu çadırlarda sıkı bir denetim yapmalıdırlar. Zabıta ekiplerinin zaman-zaman işportacılar ile verdikleri mücadeleyi biliyoruz.  En azından aynı titizlikle söz konusu çadır pazarları da sıkı bir denetime tabi tutulmalıdır diye düşünüyorum. Ben düşünüyorum da, bakalım yeni kurulacak çadır pazarında gereği gibi denetim yapılabilecek mi?

                          Türkiye’yi dolaşıyorlar

                İşin ilginç yanı söz konusu çadır festivalleri,  Türkiye’nin birçok ilinde sataş yapıyorlar. Belli ki,  bir yerlerden güçlü bir izin almış durumdalar.

                Benim dikkatimi çeken bir başka konu ise ilimizdeki konu ile ilgili meslek kuruluşları böylesi “Sat-git” organizasyonlara yeterince tepki göstermiyorlar. İşi genellikle cılız açıklamalar ile geçiştiriyorlar. O arada çadır festivalleri zaten işlerini görüp gidiyorlar.

                Söz konusu çadır festivallerini düzenleyenler, şehrin muhtelif yerlerine afişler asıyorlar. Acaba söz konusu afişler yerel yönetimlerden izin alıyorlar mı? Çünkü afiş astıkları yerler daha çok belediyelerin kontrolündeki yerler.

                Görülen o ki, organizasyon güçlü bir organizasyon. Öyle olmasa gelip istedikleri yerde çadır kurup mal satabilirler mi?

Ancak emir büyük yerden olunca belli ki yerel yönetimler de pek bir karşı duramıyor. Yıllardır  ilimizde bir fuar alanı olmamasından şikayetçiyiz. Fuar alanımız bir türlü olmuyor. O halde alın size bir festival. ..

Ama tam festival….

 

Bu yazı toplam 116 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU