Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Samimi günler10 Nisan 2021 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Adapazarı 70’li yıllara kadar gerçekten hemen herkesin birbirini tanıdığı o samimi ve şirin şehrimizdir.

            İnsanların güzelliklerinin yanı sıra Adapazarı yeşillikler içinde tabi güzelliği ile de bir başkaydı. Gelin o güzellikleri bugün bir kez daha hatırlayalım, o günleri yad edelim.

            Çark Caddesi dahil Adapazarı’nın tüm evleri bahçe içinde 2 katlı evlerdi. Hemen her evin bahçesinde çeşitli meyve ağaçları vardı.

Şehir içi ulaşımda şimdiki gibi araç yoğunluğu yok. Hatta hemen hiç denecek kadar motorlu araç var. Şehir içi ulaşım faytonlar ile sağlanıyordu.  Gelin arabası olarak tutulan faytonlar büyük bir özenle süslenirdi.

***

O yıllardaki Adapazarı’nın  bir başka güzelliği ise başta Atatürk Parkı olmak üzere şehir içinde ki parklardı.

Yaz akşamlarında Atatürk Parkı tıklım tıklım olurdu. Banklarda yer bulabilmek için Atatürk Parkı’nın şimşirler arasındaki şirin çakıl yollarında birkaç tur atmak gerekirdi.

Adapazarı’nın yaz akşamlarının bir diğer güzelliği ise yazlık sinemalardı.    Adapazarı’ndaki   Melek, Fitaş, Yeni, Saray ve Atlas sinemalarının aynı zamanlarda yazlık sinemaları vardı. Sadece yazlık sinema olarak ise Çark Caddesi’ndeki Ses Sineması ile istasyon karşısındaki Feza Sineması aklımda kalanlar. Feza Sineması daha sonra Ankara Caddesi’nde bir binanın terasında da bir süre hizmet vermişti.

Adapazarı’nın yukarıda bahsettiğim kışlık ve yazlık sinemaları zaman içinde bilgisayar çağına yenik düştüler ve birer birer kapanıp gittiler.

Zamanın sinemalarının yerini şimdilerde AVM’lerdeki cep sinemaları aldı. Ancak eski sinemaların tadı yok.

***

    Adapazarı’nın o günlerden bir başka unutulmazı ise Şemsiyeli Park sohbetleriydi. Şu anki Şemsiyeli Park’ın olduğu yerde çok daha samimi rengarenk şemsiyeleri ile o günlerin Şemsiyeli Parkı akşamları siyasi sohbetlerine doyum olmazdı. Şemsiyeli Park’ta rahmetli Cevat Adapazarlı’nın da bir köşesi vardı. Akşam  üstleri köşesinde dostları ile sohbet ederdi.

Unutulmaz komşuluklar

Önceki Adapazarı’nın en güzel özelliklerinden biri ise unutulmaz komşuluklardı.

Öyle ki bir evde pişen yemekten mutlaka yan komşulara da götürülürdü. Bir evde bir iş yapılacağı zaman mutlaka meci usulü komşular birbirlerine yardım ederlerdi.  Üzüntüler ve sevinçler gerçekten çok içten paylaşılırdı.

Bugün aynı apartmanda oturan ailelerin bazıları birbirlerini tanımıyorlar bile. Yani eski günlerin komşuluklarından eser yok.

***

Tabi önceki Adapazarı’ndan söz ederken hala unutamadığımız Bulvar turlarından söz etmemek olmaz.

Hani yukarıda belirttim ya... O yıllar Adapazarı hemen herkesin birbirini tanıdığı yıllardı. Zaman zaman belirtiyorum. Akşamüstleri bulvar turunda aşina olduğunuz birini görmediğinizde hemen “Acaba bir rahatsızlığımı var” diye düşünürdük.

Okul anıları

Önceki Adapazarı’ndan unutamadıklarımız arasında şüphesiz okul anılarımız vardır. Örneğin; Atatürk İlkokulu’ndaki öğretmenim Yıldız Karaoğlu’nun, 17 Ağustos depreminde Yalova’da hayatını kaybettiğini duyduğumda çok üzülmüştüm. Nur içinde yatsın. Aynı şekilde  Atatürk İlkokulu’ndaki efsane müdürümüz  Celal Akın’ı da rahmetle anıyorum. Kendisi 4. ve 5. sınıflarda din dersimize de girerdi. Bizleri Şerefiye Camisi’ne götürüp namaz kılmasını öğretmişti. Mekanı cennet olsun.

Atatürk Ortaokulu’nda lakabı ile ünlü müdürümüz  Hasan Balcıoğlu’nun üzerimizde çok emeği vardır. Yeni Atatürk Ortaokulu’nun unutulmaz isimleri tarihçi Heredot Nuri ile Türkçe öğretmeni Nebahat hanımın anılarımızda ayrı bir yeri vardır.

Atatürk Lisesi’nde ise Edebiyat öğretmeni Rüknettin bey, Matematikçi Hayrettin bey, Müdür yardımcımız Sevinç hanım ancak ille de Coğrafya öğretmenimiz Seyfi Baba

Güzel günlerdi…

 

 

 

Bu yazı toplam 304 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU