Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

Şanlıurfa notları26 Kasım 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Önceki hafta sonu iki günlük çalışma için Şanlıurfa’ya gittim. Güneydoğu illeri her zaman ilgimi çekmiştir ama bugüne kadar gitmek imkânı bulmadım. Geçtiğimiz baharda Gaziantep’i, bir hafta önce de kısa da olsa Şanlıurfa’yı görmek benim için önemli tecrübe oldu.

***

Uçak inişe geçince uçsuz bucaksız Harran Ovası insanı büyülüyor. Medeniyetin beşiği, binlerce yıllık bereket kaynağı… Bu bereketli topraklar üzerinde kim bilir kaç medeniyet yaşadı, varlığını sürdürdü?

***

GAP Şanlıurfa Hava Alanı’na indik. Şehre gelene kadar çift yol oldukça güzel, bakımlı, yeşillendirilmiş. Yolun belirli noktalarında emniyet kontrol noktaları oluşturulmuş. İnsanı rahatsız etmiyor; kontrol noktalarında emniyet görevlileri oldukça nazik, kibar karşılıyor insanı. Rahatsız etmenin ötesinde devletin varlığı güven veriyor diyebilirim.

***

Şanlıurfa ana hatlarıyla üç bölüm diyebiliriz. Birinci bölümde özellikle hava alanı yönünden şehre girdiğinizde yüksek katlı, modern binaları görülüyor. Binalar belirli bir şehir planlama anlayışı ile yapılmış; yapılmaya devam ediyor. Yeni yapılan binaların çevreleri, yol kenarları yeşillendirilmiş.

***

Kısa bir süre şehrin kenar mahallelerinde arabayla dolaşma imkânı buldum. Çarpık yapılaşma, gecekondu, baraka türü binalar(!) şehrin başka yüzünü gösteriyor.

***

Balıklı Göl çevresi başka bir görüntüyü yansıtıyor. Çevrede göz alabildiğine tarihi yapılar göze çarpıyor. Her metrekaresi tarih, efsane, mitolojik hikâyeler… İnsan kendini binlerce yıl öncesinin tarihinin içinde buluyor. Vakit ayırıp hikâyeleri, efsaneleri dinlemek, tarihi mekânları gezmek gerekiyor. Belki de Türkiye’nin ortak kaderi; tarihi yapıların hor kullanılması, tahrip edilmesi… Her tarihi yapı neredeyse metal, elektronik tabelalarla boğulmuş; üzerlerine yazılar yazılmış. Öyle ki Balıklı Göl karşısında tarihi bir yapını üzerinde plastik doğramayla kat çıkılmış; kafe yapılmış. Gerisini siz düşünün!...

***

Şanlıurfa demek “Ciger Kebabı” demek olduğunu burada gördüm. Temiz, güzel restoranlar yanında neredeyse her köşe başında derme çatma bir masa üzerinde mangal yelleniyor. Şehir tütüyor, her tarafı ciğer kokuyor. Bu kadar ciğer nerden bulunuyor bilmiyorum?

***

Şehrin her bölgesinde yerli, yabancı turist kafilesi görmek mümkün… Turizmin bölge ekonomisine katkısı oldukça büyük olduğu görülüyor. Özellikle insanlık tarihini yeniden yazdıracak olan Göbeklitepe’den Şanlıurfalıların beklentisi oldukça büyük. İyi anlatılır, pazarlanabilirse bölgeye çok ciddi kaynak sağlayacak gibi görülüyor.

***

Hani derler ya; hacı arkadaşı, hastane arkadaşı, asker arkadaşı unutulmaz diye, gerçekten öyle yirmi sekiz yıl önce aynı birlikte, bölükte asteğmen olarak takım komutanlığı yaptığımız, Harran Üniversitesi öğretim görevlilerinden, değerli dostum, kardeşim Resul Halat’la birkaç saat de olsa görüşüp hasret giderdik. Günaydoğunun sıcak misafirperverliği için kendisine teşekkür ediyorum.

***

Suriye’ye sınır olan Şanlıurfa coğrafyasının kaderini yaşıyor. Söylendiğine göre dört yüz bini aşan mülteci sayısı şehrin gündelik yaşamını boğmuş. Caddeler, sokaklar; çarşılar mülteci dolu. Birkaç dakikalığına çay, kahve içmek için oturduğunuzda hemen üçü, beşi elini açıp dileniyor. Bu durumun şehre ağır geldiği görülüyor. Şanlıurfalılar da bu sorunun kısa zamanda çözülemeyeceğini biliyor ve çok üzülüyorlar, umutsuzluğa kapılıyor. Biriye sohbet etmeye başladığınız hemen Suriyeli mülteci konusu açılıyor.

 

 

Bu yazı toplam 266 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU