Günün Tarihi:28 Şubat 2021

Şans, Fırsat, Gayret ?7 Aralık 2020 , Pazartesi


Murat Kaba

Şans, Fırsat, Gayret ?

Önce  baştan söyleyeyim: “Şans, fırsat ile gayretin buluştuğu noktadır...” 

Hiç biri tek başına hareket etmiyor hayatta...

Herkes birbirine soruyor günlük hayatta... “Ne zaman bitecek bu pandemi ?” 

Benden yaşı daha fazla olanlar daha iyi bilirler... Hem ülke olarak çok kriz yaşadık hem de çevremizdeki krizlerin etkisini yaşadık. 

Evet; bu kez “Dünya durdu!” gibi oldu. 

Krizler bize şunu gösteriyor ki; özkaynak güçlü olacak, bilmediğin işe girmeyeceksin. Güçlü kadron olacak. Tek adamlık yönetim değil, iyi ekibin olacak ama sen de işe hakim olacaksın.  

Dünyada konuşulan yaygın kanı Marttan itibaren ekonominin canlanacağı...

Ama önce hazırlık yapmamız, gayret etmemiz lazım ki gereken payı alalım...

Geçen hafta da yazdım. Özellikle ticarette dijital kanallar üzerinden gelen verinin analiz edilmesi, ticari potansiyeller, müşteri profilleri ve çalışanların verimliliği doğrultusunda fikir veriyor, işletmelerin kendilerini yenilemelerine vesile oluyor... 

Bu dönemde gelişecek bazı yeni trendlerden bahsedeyim ... 

Özellikle bundan sonra Proje bazlı çalışanlara ilgi artacak...

Kovid-19’un global olarak işsizliği artırdığı ne yazık ki bir gerçek. Kriz ile birlikte pek çok şirket, çalışanlarını azaltma ve ihtiyaç anında, olabildiğince proje bazlı ya da yarın zamanlı çalışmayı tercih eden uzmanlar ile ilerlemeyi tercih ediyor. 

Tabii, bu çalışanların organizasyon kültürüne adaptasyonu, performans sistemlerinin değerlendirilmesi, örgütsel ihtiyaçların doğru seçilmesi gibi önemli konuların üzerinde çalışılması gerekiyor. 

Korona süreci, hızlı adapte olabilen esnek kuruluşların, beklenmedik değişimler ve krizler doğrultusunda rotalarını daha hızlı düzeltebildiklerini somut bir gerçek olarak ortaya çıkardı. 

Kurumlar, belirsizliklerle dolu bu dönemde ilerlemeye çalışırken hem tüm organizasyonu  hem çalışanların psikolojisini ve verimliliklerini yönetme konusunda “kurum kültürlerini” ortaya çıkarıyorlar.

Çeviklik ve esneklik konusunda sorun yaşayan organizasyonlar, dijital farkın daha da açılması ile mücadele etmek zorunda kalacaklar. Örgütsel çeviklik, temelinde, verimliliği ve ekip etkinliğinin arttırılmasını barındıran “değişimi” ve”yeniliği” benimsemekle ilgili bir kavram.

Bu dönem, kurumlar açısından zorunlu, bir yandan da dijital dünyaya hızlı adapte olmak açısından fırsatlar içeren oldukça kritik bir süreç. 

Uzaktan çalışmanın artık iş hayatının bir gerçeği olduğunu kabul edip, acil olarak uzaktan çalışma sistematiğini ve sanal takım yönetim süreçlerini oluşturmak gerekiyor.  

Bir başka gerçek de özellikle bizim ülke olarak gösterdiğimiz Savunma Sanayii…

Dışa bağımlılıktan ilk kurtulan sektör yüzde 20’lerden son 15 yıl içinde yüzde 70 yerlilik oranına ulaşan savunma sanayii...

Ülkemizde en fazla Ar-Ge harcaması yapan ilk 10 firmanın 5’i savunma sanayiinde faaliyet gösteriyor. Dünyanın en fazla ciro yapan ilk 100 savunma sanayii firması sıralamasında bu sene 7 firmamız var.

Sektörde çalışan sayısı 30 binden 73 bine çıktı.330 milyon dolar ihracattan 3 milyar doları aşan ihracat kapasitesine ulaştık.

Sadece teknopark firmaları ve Ar-Ge merkezlerinde yapılan harcamaların tutarı 12 milyar lirayı aştı.

Geçtiğimiz sene savunma sanayiinde 2,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

2020 yılında ilk 10 ay itibariyle 1,6 milyar dolar ihracat yapıldı. 

Geçen yılın aynı dönemine göre pandemi koşullarına rağmen ihracatta %10,4 artış gerçekleşti. Sektörün kilogram başına ihracatı2018 yılında 45,50 usd iken 2019 yılında 61,90 usd’a yükseldi.

Bir diğer gerçek de Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracını 2021’de üretip kullanacak olması… 

Türkiye’nin havacılık, uzay ve savunma sanayiinde bugün küresel oyuncuların arasında yer alması da bir gayret ve fırsatın ürünüdür. Gayret ve fırsatlar başarı ŞANS’ımızı arrtıracaktır.

Durmak yok…

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 2344 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU